Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty na KUL-u przyciągnął licealistów (ZDJĘCIA)

Ilona Leć
AF Terra
AF Terra Małgorzata Genca
Lubię pisać wypracowania, dłuższe teksty. Chciałabym uczyć dzieci w szkole podstawowej. Mam w planach studiowanie polonistyki - mówi Monika Poleszak, uczennica 3klasy XII LO. Monika jest jedną z prawie tysiąca osób, które skorzystały dzisiaj 27 bm. z dnia otwartego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przyszłych adeptów kusiły barwne stoiska na których prezentowały się poszczególne kierunki studiów i ich wykładowcy.

- Nie wszyscy wiedzą, że na KUL-u jest ochrona środowiska. Ten kierunek jest trudny, stricte badawczy. Licealiści są zaskoczeni, gdy mówimy im, że badamy glebę, owady a także szczury laboratoryjne. Zrywamy ze stereotypem, że ochrona środowiska to tylko organizacje pozarządowe i Greenpeace - wyjaśnia Damian Siepka, student III roku ochrony środowiska.

Osoby lubiące podróże i poznawanie obcych kultur na pewno przyciągnęła mediteranistyka. - Jesteśmy pionierskim II rokiem. Licealiści pytali najczęściej o języki obce. Na naszym kierunku mogą nauczyć się trzech języków obcych wybranych spośród: łaciny, hebrajskiego współczesnego, hiszpańskiego, włoskiego i arabskiego. Bez obaw. Mamy grupy z poziomem podstawowym, przystępnych lektorów m.in. jednego lektora z Egiptu. Pierwszy rok liczy w tym momencie 92 osoby. mediteranistyka jest bardzo ciekawym i przystępnym kierunkiem. Spokojnie można pogodzić go z innymi. Ja studiuję w tym momencie dwa i daję sobie radę - przyznaje Natalia Wantuch, studentka II roku mediteranistyki.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wzięli również udział w spotkaniu z prorektorem ds. Dydaktyki i Wychowania, który opowiedział im o atmosferze uniwersytetu i nowościach, które czekają na przyszłych studentów.

- Ze względu na naszego patrona, którym jest Jan Paweł II, uniwersytet ma za zadanie szerzyć kulturę chrześcijańską i współczucie dla bliźniego, które jest fundamentalne. Na uczelni wbrew mitom studenci nie są sami, mają swoich opiekunów, od rektora do pani w szatni. Nasz uniwersytet od lat cieszy się bardzo dużym zaufaniem, o czym świadczyć może fakt, że do tej pory wybrało go ponad 20 tysięcy młodych ludzi. Naszych przyszłych studentów czeka wiele nowości w przyszłym roku. Oprócz obecnie dostępnych kierunków, zamierzamy uruchomić jeszcze: filologię chińską (sinologie), edytorstwo, kulturę i religię bliskiego wschodu oraz krajoznawstwo i turystykę kulturową - zapewniał profesor Józef Franciszek Fert.

Atrakcji nie brakowało zarówno dla humanistów jak i umysłów ścisłych. Osoby, które odwiedziły dzisiaj KUL, mogły oglądać dwie wystawy: "Świat w mikroskopie elektronowym" oraz tę poświęconą papieżowi "Największy z rodu Słowian - Jan Paweł II". Na deser w dwóch turach wystąpił Teatr Enigmatic ze sztuką Antoniego Czechowa "Niedźwiedź".


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski