Dzień Otwarty na lotnisku w Świdniku (RELACJA, ZDJĘCIA,...

  Dzień Otwarty na lotnisku w Świdniku (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)

  dun, red

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Dzień Otwarty na lotnisku w Świdniku (RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO)
  1/114
  przejdź do galerii

  ©Jacek Babicz

  Port Lotniczy Lublin otworzył w sobotę swoje drzwi dla wszystkich mieszkańców regionu. Zobacz naszą galerię zdjęć i wideo z Dnia Otwartego na lotnisku.

  Macie zdjęcia z Dnia Otwartego na lotnisku? Prześlijcie je na online@kurierlubelski.pl Piszcie w komentarzach, jak wrażenia ze zwiedzania!


  Zobacz, jak zmieniło się lotnisko w Świdniku przez ostatni rok (ZDJĘCIA, WIDEO)


  Godz. 16.50
  Zakończył się Dzień Otwarty Portu Lotniczego Lublin.
  - Ruch w okolicach lotniska przebiega w miarę płynnie. Zmniejszają się też korki. W ciągu całego dnia doszło tylko do jednej niegroźnej kolizji - informuje Magdalena Szczepanowska ze świdnickiej policji.
  W sumie Port Lotniczy w czasie Dnia Otwartego odwiedziło około 20 tysięcy osób. - Szacujemy po ilości rozdanych kuponów konkursowych (można było wygrać bilety na loty WizzAir-red.) - mówił Piotr Jankowski, rzecznik PLL.

  Godz. 14.33
  Niektórzy zwiedzający narzekają na utrudnienia w dojeździe ale też w wydostaniu się z lotniska. W Świdniku są korki, podstawiane autobusy są pełne (chociaż jest już coraz lepiej). - Szkoda, że nie otworzyli nowego wiaduktu od strony parku przemysłowego. To by w dużej części rozładowało ruch - podkreślał pan Krzysztof. I rzeczywiście - Zarząd Dróg Wojewódzkich nie zdążył pozyskać zgody na użytkowanie nowowybudowanego odcinka drogi nr 822 (razem z wiaduktem), którym dojeżdża się do samego lotniska. - Droga będzie jednak przejezdna do czasu pierwszego lotu z lubelskiego lotniska - zapewniał Jacek Sobczak.  Godz. 14.15
  - Pierwszy samolot - Ryanaira do Londynu - odleci ze Świdnika 17 grudnia. Kolejna linia, która uruchomi połączenia do WizzAir. Będą loty nie tylko do Londynu ale też do Oslo, Dublina i Liverpoolu - przypomina Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin. - Następnych linii spodziewamy się wiosną. Będą co najmniej dwaj dodatkowi przewoźnicy, którzy uruchomią prawdopodobnie połączenia po Polsce a także do jednego z głównych europejskich portów, skąd otwarta będzie droga właściwie na cały świat - dodał.

  Godz. 14.10
  Ze wstępnych szacunków wynika, że lotnisko odwiedziło dotąd około 10 tys. osób.  Godz. 14
  Większości odwiedzających, których zapytaliśmy o opinię, stwierdziło, że lotnisko się im podoba. - Zrobiło na mnie ogromne wrażenie, to jedno z najładniejszych lotnisk jakie widziałem na świecie - podkreślał Paweł Sawicki ze Świdnika. - Sam kształt budynku jest bardzo fajny. Ciekawym rozwiązaniem jest też szynobus, którym będzie można dojechać wprost do terminalu - dodał.

  Godz. 13.50
  Z płyty postojowej samolotów regularnie odjeżdżają autobusy, które zabierają zwiedzających na przejażdżkę po pasie startowym lotniska. Rajd po drodze startowej zrobiło sobie też kilkudziesięciu rowerzystów.

  Godz. 13.25
  Kto jeszcze chce zobaczyć lotnisko, może przyjść pod halę MOSiR, przy al. Zygmuntowskich. Co pół godziny odjeżdża stąd autobus, który zabiera pasażerów do Świdnika. Ostatni wyjazd o godz. 15.30. Z kolei ostatni autobus z lotniska wyjedzie o godz. 16.

  Godz. 12.55
  Ogromnym zainteresowaniem cieszy się lotniskowa "remiza strażacka". Są tam samochody strażackie, w tym jeden super nowoczesny sprowadzony ze Stanów. Zwiedzający mogą wejść do wozów, zrobić w nich sobie zdjęcia. Strażacy organizują też pokazy akcji gaśniczej. Kolejne o godz. 13, 14 i 15.

  Na płycie postojowej można zobaczyć sprzęty, które na co dzień będą pracowały na lotnisku, m.in. odśnieżarki, wózki do transportu bagaży, schody podjeżdżające pod samolot, czy samochód follow me.

  Godz. 12.30
  Co jakiś czas odbywa się losowanie darmowych biletów na loty. Zainteresowanie bezpłatną podróżą jest ogromne.

  Na scenie występują lubelskie zespoły taneczne lubelskie. Na miejscu zorganizowano też mini-boisko, gdzie dzieci grają w piłkę. Są także animatorzy, którzy zajmują się dziećmi w hali odlotów. Jak nam powiedziała kilkuletnia Iga Zientek z Lublina, lotnisko podoba się jej: - Chciałabym polecieć stąd do wujka do Holandii - mówi dziewczynka.

  A zwiedzających nie ubywa. Co chwilę pojawiają się nowe osoby, które chcą obejrzeć teren lotniska. Jeden z odwiedzających, Roman Szostek, podkreśla: - Długi czas czekaliśmy na ten dzień, dlatego przyjechaliśmy zobaczyć, jak wygląda lotnisko. I bardzo nam się podoba.

  Godz. 12.00
  - Cieszę się, że dotrzymaliśmy słowa i wybudowaliśmy lotnisko. To święto nie tylko dla Lublina, ale i całej Lubelszczyzny - powiedział nam Jacek Sobczak, członek zarządu województwa lubelskiego i przewodniczący rady nadzorczej PLL.

  Godz. 11.30
  Jak informuje policja, na ulicach Świdnika panuje wzmożony ruch. - Utrudnienia w ruchu występują przy ul. Kosynierów, Żwirki i Wigury oraz Lotników Polskich. Policjanci apelują, żeby w miarę możliwości korzystać z komunikacji miejskiej - informuje Renata Laszczka-Rusek z KWP Lublin.

  Godz. 11.20
  Swoje stoiska ma Straż Graniczna i Służba Celna. Funkcjonariusze tej pierwszej tłumaczą zainteresowanym, na czym dokładnie polega ich praca na stanowiskach kontroli bagażu i jak działają urządzenia do kontroli granicznej. Służba Celna prezentuje rzeczy, których przewożenie przez granicę jest nielegalne. Chodzi o przedmioty ze zwierząt należących do gatunków chronionych, m.in. skórę pytona czy głowę żółwia zielonego. Na płycie lotniska jest też namiot z gastronomią. Do 15.45 wszyscy chętni będą mogli zwiedzić część terminalu z przystankiem kolejowym, gdzie będzie czekał szynobus. Po otwarciu lotniska będzie można nim dojechać z Lublina, przez stację Świdnik Miasto, wprost do terminalu. Podróż ma trwać 15 minut.

  Godz. 11.10
  Terminal lotniska jest wypełniony po brzegi. Trudno znaleźć wolną przestrzeń. Można śmiało powiedzieć, że jest tu jest kilka tysięcy osób. Dorośli zaglądają w różne zakamarki, z kolei dzieciaki bawią się w Strefie Małego Pasażera. Rozpoczęły się konkursy i zabawy.

  Godz. 10.45
  Na płycie lotniska i w terminalu są już tłumy ludzi. Przyjeżdżają nie tylko autobusami, ale i swoimi samochodami. Jak relacjonują nasi reporterzy, podróż autobusem z Lublina na lotnisko zajęła im prawie godzinę.

  Godz. 10.15
  Autobusy, które wyjechały z Lublina i innych miast regionu stoją w korku i czekają na wjazd. Korek sięga do 2 kilometrów. Z Chełma wyjechało sześć autobusów z chętnymi do zwiedzania lotniska. Autobusy były też podstawione w Puławach, Zamościu, Kraśniku, Krasnymstawie i Świdniku.

  Godz. 9.45
  Z Lublina co pół godziny, od godz. 9.30 do godz. 15.30, spod hali MOSiR (Al. Zygmuntowskie 4), autobusy zabierają pasażerów na lotnisko. Pod halą czeka już tłum ludzi. Na szczęście MPK podstawiło od razu trzy autobusy, dlatego długa kolejka szybko się rozładowuje. Naszym reporterom też udało się znaleźć miejsce w jednym z autobusów. Tak więc jedziemy na lotnisko!

  Godz. 9.00
  Dzień Otwarty potrwa od godziny 10 do 16. W tym czasie zwiedzający zajrzą w każdy zakamarek lotniska, nawet do biura prezesa. Obejrzą też portowy sprzęt - wozy strażackie, sprzęt do oczyszczania pasa startowego czy schodki do samolotów, przejadą się po pasie startowym, a także zobaczą w akcji portowych strażaków.

  Warto wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (151)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  ert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 93 / 96

  Jak zwykle największą popularnością cieszyly się hostessy :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w kazdym mieście takie tłumy by były

  henryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 102 / 107

  Panowie w każdym mieście takie tłumy -ponieważ lotniska otwierają 1x na dziesiątki lat nawet stare po modernizacji tłumy ciekawskich

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdjęcia lotniska

  ddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 105 / 109

  UWAGA: głosujmy na najlepsze :) zdjęcie z otwarcia lotniska.
  Mój typ:
  - zdjęcie nr 70: "Poczekamy - zobaczymy"


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zdjęcie 74 ,,za to mogę zabić''

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 97 / 101

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo jak mówili klasycy

  lesio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 113 / 108

  Himilsbach i Maklakiewicz - Człowiek musi sobie od czasu do czasu polatać :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ulubieniec Polski

  rasko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 107 / 120

  Niby małe, ale ładne
  http://www.archirama.pl/architektura/port-lotniczy-w-lublinie-zostal-wybrany-przez-internautow-ulubiencem-polski,67_2061.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Emil??

  sign4 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 90 / 117

  ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hehs

  ziooom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 114 / 137

  To już atrakcją jest obejrzenie lotniska? Żałosne!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ,,lotnisko,,,----bubel

  anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 100 / 119

  ,,przynosic bedzie duze straty bo,,,,,,pas startowy jest za krotki i samoloty z dolszych przylotow jak z nowego yorku nie moga ladowac,,,,,,,,,karygodny brak cargo,,,,itd,,,,itp,,przez te braki...rozwiń całość

  ,,przynosic bedzie duze straty bo,,,,,,pas startowy jest za krotki i samoloty z dolszych przylotow jak z nowego yorku nie moga ladowac,,,,,,,,,karygodny brak cargo,,,,itd,,,,itp,,przez te braki lotniska bedzie lotniskiem lokalnym z mala iloscia ruchu lotniczego zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pas starowy

  erik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 96 / 102

  2500m to standart, wystarczy na wszystkie loty.
  Jesli chodzi o New York czy Tokio to powiedz mi kto bedzie latal A380 (droga startowa, zaladowny na maxa, 2800m, ) z Lublina? chyba cie pogielo....rozwiń całość

  2500m to standart, wystarczy na wszystkie loty.
  Jesli chodzi o New York czy Tokio to powiedz mi kto bedzie latal A380 (droga startowa, zaladowny na maxa, 2800m, ) z Lublina? chyba cie pogielo.
  Jak bezie trzeba to jest opcja przedlurzenia pas do 3000m.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pas

  OnLbn (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 110 / 98

  Nie zabieraj głosu w sprawach, na których się nie znasz. Większość lotnisk w Polsce ma 2500 m, nawet Balice!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hehe

  Żenada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 106 / 120

  Mam nadzieje że długo się nie nalatacie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mama

  jona (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 89 / 99

  A ja mam nadzieje ze bardzo dlugo bo jest tu potzebne lotnisko ale niektorzy nigdy nie oderwa sie od ziemi to tacy ja TY jolopy - blokada swiata i rozwoju!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błędem było....

  kriss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 123 / 101

  Trzeba było zrobić dzień otwarty w godz 12-13..... bo od 10-16 to stanowczo za długo :-) Przynajmniej 10000 osób odpuściłoby sobie tę żenadę... 400 miejsc parkingowych :-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo