MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzierżawa ziemi nie dobije dochodu rolnika

Lucyna Talaśka-Klich
pixabay.com
Gospodarze cieszą się ze zmiany, która weszła w życie w sierpniu, bo dzięki temu stawki czynszu dzierżawnego nie będą wygórowane. Dotąd był to spory problem.

- Czasami stawki czynszu dzierżawnego były absurdalnie wysokie - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, który przyznaje, że to niekiedy sami gospodarze przesadzali z podbijaniem kwoty podczas przetargów. - Wreszcie to się zmieni. 

 

Zmiana weszła w życie 20 sierpnia br. Wtedy zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra rolnictwa „w sprawie ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości rolnych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa”. 

 

- A co z umowami zawartymi wcześniej? - pyta gospodarz z Wielkopolski, który zdaje sobie sprawę, że podczas przetargu poniosły go emocje  i teraz słono za to płaci. - Czy będę mógł renegocjować warunki?

Biuro prasowe Agencji Nieruchomości Rolnych wyjaśnia: „W myśl art. 39 ust. 2 pkt 1 ustawy z 19.10.1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r., poz. 1014, z późn. zm.), Agencja może przedłużyć umowę dzierżawy na nowych warunkach uzgodnionych z dzierżawcą, z tym że czynsz nie może być niższy od dotychczasowego. Zatem, jeżeli dzierżawca złoży Agencji oświadczenie o zamiarze dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach uzgodnionych z Agencją, najpóźniej na trzy miesiące przed zakończeniem dotychczasowej umowy dzierżawy - nowy czynsz dzierżawny wyliczony zostanie w oparciu o Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z  01.08.2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, które wchodzi w życie 20.08.2016 r. Zatem, nie ma podstaw do „renegocjowania” wysokości dotychczasowego czynszu w trwającej umowie dzierżawy z uwagi na wejście w życie ww. rozporządzenia.”

 

Gospodarze mają jednak wątpliwości. - Na jakich zasadach ANR wybierze dzierżawcę, jeśli zainteresowanych może być więcej niż wcześniej? - zastanawia się Tadeusz Mądry, rolnik z  miejscowości Białożewin na Pałukach. 

„Ww. rozporządzenie stanowić będzie także podstawę do ustalania wywoławczej wysokości czynszu do przetargów. W przypadku przetargu ustnego, ostateczna wysokość czynszu będzie wynikać z licytacji, przeprowadzonej wśród jego uczestników.  Zatem, może okazać się że czynsz ten, w przypadku dużego zainteresowania, będzie znacznie wyższy niż wywoławczy. W przypadku przetargu pisemnych ofert - wywoławczy czynsz nie będzie stanowił kryterium przetargowego, natomiast wybór kandydata na dzierżawcę następować będzie na podstawie oceny ofert i wyliczeniu maksymalnej liczby punktów dla danej oferty, w oparciu o kryteria i uwagi przyjęte w danym Oddziale Terenowym Agencji Nieruchomości Rolnych, w uzgodnieniu z radą terenową”.

 

Oddział ANR w Bydgoszczy informuje, że w przypadku przetargu ofert pisemnych kryteriami wyboru dzierżawcy są: 

  • odległość gospodarstwa rolnego oferenta od wydzierżawianej nieruchomości (im dalej, tym mniej punktów);
  • powierzchnia nieruchomości rolnych nabytych lub wydzierżawionych od Agencji (im więcej, tym mniej punktów);
  • intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta (im większa, tym więcej punktów);
  • młody rolnik (dostaje dodatkowe punkty);
  • powierzchnia użytków rolnych w gospodarstwie rodzinnym oferenta (im większa, tym mniej punktów).

 

Na koniec lipca br. w dzierżawie na terenie całego kraju było 1 mln 054 tys. ha (ponad 54 tys. trwających umów)  - podaje ANR, która szacuje, że do końca br. wydzierżawi jeszcze ok. 50 tys. ha. 

___________________________________________

Szesnaście działań ruszy w tym roku

Już w marcu planowane jest uruchomienie 3 rodzajów wsparcia z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020, a w całym 2016 roku będzie ich 16. 

Harmonogram wdrażania poszczególnych rodzajów pomocy z PROW 2014 - 2020, w 2016 roku i pierwszym trymestrze 2017 roku znajduje się m.in. na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w tekście obok przedstawiliśmy tylko niektóre z nich). 

- W bieżącej perspektywie finansowej mamy 13,5 mld euro, czyli o 3,7 mld euro mniej niż w latach 2007-2013.  Obecnie tylko 9 proc. środków przeznaczonych jest na wzmocnienie przedsiębiorczości, ale pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą na skierowanie części pieniędzy pochodzących z polityki spójności na tereny wiejskie - powiedział Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa podczas spotkania na temat wdrażania działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski