Spis treści
Umowa o dzierżawę ziemi rolnej na nowych zasadach
Przygotowujemy zmiany regulacji prawnych dotyczących dzierżaw. Chcemy, aby nowe przepisy zachęcały do zawierania umów długoterminowych, co wzmocni stabilność produkcji gospodarstw i zwiększy ochronę prawną zarówno dzierżawcy, jak i wydzierżawiającego, powiedział minister Siekierski.
Głównym założeniem nowych przepisów jest obopólne zabezpieczenie interesów – osoby, która oddaje ziemię w dzierżawę i tego, kto ją przyjmuje. Szef resortu zwrócił uwagę, że istotne jest stworzenie mechanizmu, który zachęci do współpracy i zaoferuje stabilne umowy dla dzierżawców, bez zaniedbania potrzeb właścicieli, którzy oddają grunt w dzierżawę.
Kto gospodaruje, ten dostanie dopłaty
Dzierżawca, który w pełni gospodaruje na otrzymanej ziemi, powinien być beneficjentem wsparcia krajowego i unijnego. Co to oznacza w praktyce? To on będzie mógł starać się o dopłaty do paliwa czy pomoc suszową, a wydzierżawiający pozostanie z możliwością korzystania ze świadczeń i ubezpieczenia w KRUS.
Obecnie płatności przysługują faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa. Dla wielu jednak jest to kwestia sporna. Kto w takim razie ma prawa do dopłat?
Czytaj więcej: Dzierżawca czy właściciel pola? Kto powinien brać dopłaty bezpośrednie, gdy ziemia jest w dzierżawie?
Źródło: MRiRW
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!