Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzikie zwierzęta grasują po Lublinie. Jak się zachować?

Patrycja Pakuła
Na Drodze Męczenników Majdanka pojawiły się lisy
Na Drodze Męczenników Majdanka pojawiły się lisy Fot. Aleksandra Kaźmierczak
- Przy Drodze Męczenników Majdanka, gdzie mieszkam, grasuje lis i atakuje dokarmiane przeze mnie koty - alarmuje nasza Czytelniczka. - Boję się, że może zagrażać też ludziom - dodaje.

- Występowanie dzikich zwierząt na obszarze miasta to temat dość nowy. Zwierzęta przemieszczają się na tereny zamieszkałe przez ludzi w poszukaniu łatwo dostępnego pożywienia, czy ze względu na rozwój urbanistyczny terenów, które wcześniej były ich stałym miejscem bytowania – wyjaśnia Olga Mazurek- Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta.

Co można zrobić, aby zwierzęta nie zapuszczały się tak blisko ludzi? - Każdy z mieszkańców i właścicieli posesji powinien zabezpieczyć okolice, w których są wystawiane śmieci tak, aby nie były one porozrzucane dookoła kontenerów. Dzikie zwierzęta wypuszczają się do miasta, poszukując pożywienia, więc pilnowanie czystości wokół śmietników może temu zapobiec - wyjaśnia rzeczniczka.

Jak się należy zachować, spotykając dzikie zwierzęta w mieście? - Apelujemy o ostrożność. Należy zachować spokój i bezpieczną odległość. Nie należy krzyczeć, biegać, próbować płoszyć zwierzę, podchodzić blisko, próbować oswajać, dotykać czy głaskać. Dzikich zwierząt nie można też karmić - przypomina Mazurek-Podleśna.

Gdzie zgłosić napotkane zwierzę?

Spotykanie z lisem lub dzikiem należy zgłosić do Straży Miejskiej (numer 986), która przekaże interwencję do Lubelskiego Centrum Małych Zwierząt. Jego dyrektor, Tadeusz Zych tłumaczy: - Większość zwierząt „odwiedzających” Lublin to dziki, jednak od niemal 10 lat zwiększa się również populacja lisów, których w mieście jest już bardzo dużo. W chwili obecnej nie ma osiedla, gdzie by ich nie było- mówi dyrektor i dodaje: - Regularnie wyłapujemy lisy, ustawiając na nie klatki – pułapki. Zwierzęta są później wywożone do lasów, ich naturalnego środowiska.

LCMZ jest miejskim realizatorem Planu Postępowania z Dzikimi Zwierzętami, a swoje usługi świadczy całodobowo. Interwencja jest podejmowana zawsze po otrzymaniu informacji od Straży Miejskiej, ale też policji. – Nie ma możliwości, żeby nikt nie reagował na takie zgłoszenie – mówi Tomasz Zych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski