Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru. Ludzie teatru świętują, Leszek Mądzik pisze polskie orędzie

Andrzej Z. Kowalczyk
Leszek Mądzik
Leszek Mądzik M. Grotowski/KUL
Dzisiejszy dzień w kulturze przebiega pod znakiem Melpomeny za sprawą przypadającego właśnie Międzynarodowego Dnia Teatru.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. W dniu tego święta wszyscy ludzie teatru - ci, których podziwiamy na scenach, i ci, którzy pozostają za kulisami, ale bez których teatru by nie było - przyjmują życzenia i nagrody, a przede wszystkim wyrazy sympatii od widzów na co dzień wypełniających teatralne sale.

W Lublinie ludzie teatru spotkają się dziś w Teatrze Osterwy, gdzie odbiorą przyznane przez władze nagrody i wyróżnienia. Zostanie również wręczona nagroda Lubelskiego Oddziału ZASP - Złota Maska, która od ubiegłego roku jest złota nie tylko z nazwy, lecz rzeczywiście wykonana ze szlachetnych kruszców.

Tradycją tego dnia jest ogłaszanie orędzia skierowanego do wszystkich ludzi teatru. W tym roku jego autorką jest znakomita francuska aktorka Isabelle Huppert, która napisała m.in.: „(…) Teatr dla mnie to Inny, dialog, brak nienawiści, przyjaźń między narodami. Nie za bardzo wiem, co to znaczy, ale wierzę we wspólnotę, w przyjaźń między aktorami i widzami, w związek wszystkich, których łączy teatr, tych, którzy piszą, tłumaczą, oświetlają, ubierają, przygotowują dekoracje, tych, którzy grają, którzy w nim pracują, i tych, którzy do niego przychodzą. Teatr nas broni i chroni… Głęboko wierzę, że nas kocha… równie mocno, tak jak my go kochamy”.

Z tą deklaracją dobrze korespondują słowa polskiego orędzia, którego autorem jest wybitny twórca teatralny Leszek Mądzik: „Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągnięcie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiek człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski