Strona Zdrowie24 Strona Zdrowie24
  Dziś Światowy Dzień Wzroku. Jak dbać o oczy? "Trzy godziny...

  Dziś Światowy Dzień Wzroku. Jak dbać o oczy? "Trzy godziny pracy przy komputerze, jedna godzina wypoczynku" - radzi prof. Rejdak

  Gabriela Bogaczyk

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Dziś Światowy Dzień Wzroku. Jak dbać o oczy? "Trzy godziny pracy przy komputerze, jedna godzina wypoczynku" - radzi prof. Rejdak
  1/3
  przejdź do galerii

  ©archiwum

  Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Prof. Robert Rejdak, szef okulistyki SPSK1 mówi o współczesnych zagrożeniach dla oczu.
  Jakie problemy mają najczęściej Polacy ze wzrokiem?

  Wciąż są to: starcze zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, jaskra oraz zaćma. W Polsce wykonywanych jest ok. 300 tys. operacji na zaćmę. Udało nam się skrócić czas oczekiwania na zabieg z 12 miesięcy do ok. pół roku. Wielkim sukcesem jest program lekowy wysiękowej postaci AMD dzięki któremu leczymy 20 tys. osób.

  Czy Polacy dbają o wzrok?

  Ocenia się, że niestety co trzeci Polak nigdy w życiu nie był u okulisty.
  My lekarze apelujemy, żeby przynajmniej po 40. roku życia wybrać się do okulisty na badanie przesiewowe w kierunku zagrożeń wzroku. Dzięki temu można wyłapać początkowe stadium choroby i wdrożyć skuteczne terapie, bo często leczenie chorób oczu to jest wyścig z czasem.

  Jak w XXI wieku należy dbać o wzrok?

  Stan wzroku to jest wypadkowa zdrowia całego organizmu. Stąd ważna jest zdrowa dieta i regularny wysiłek fizyczny. Ale ważne jest też ograniczanie korzystania z tabletów, smartfonów, bo wyświetlacze emitują dawkę niebieskiego światła, które jest szkodliwe. Należy też robić sobie przerwy podczas pracy przed komputerem: trzy godziny pracy i jedna godzina wypoczynku.

  W ten weekend po raz pierwszy Polsce odbędzie się Kongres ESASO Retina Academy.

  Do Warszawy zjedzie kilkuset okulistów z 30 państw świata. Mam zaszczyt być koordynatorem tego wydarzenia z ramienia Polski. Głównym tematem będą nowoczesne metody w leczeniu chorób siatkówki oka.

  Z kolei w Lublinie odbędzie się wkrótce specjalny kurs.

  Od 22 października organizujemy w nowym Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie tygodniowy kurs witrektomii dla 30 lekarzy z Polski i krajów ościennych. Odbędą się wykłady i zajęcia praktyczne z mikrochirurgii schorzeń siatkówki oka i ciała szklistego.

  -------------
  Zobacz także:


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  luteina

  Karolina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja zamawiam sobie na doz.pl luteinę pro, to jest takie must hafe dla mojego wzroku.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wizyta u okulisty

  Leon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam mam 58 lat wybrałem się do okulisty zbadać wzrok, a ona czyli okulistka mi na to "po co przyszedłem , jak mi nic nie dolega"


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oj

  oj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  To pewnie chodziło żeby prywatnie pójść i zostawić te 100-150 złotych w gabinecie bo jak poszedłeś Pan z ubezpieczenia to faktycznie robisz Pan tylko kolejki i potem biedny i nie mal że ślepy nie...rozwiń całość

  To pewnie chodziło żeby prywatnie pójść i zostawić te 100-150 złotych w gabinecie bo jak poszedłeś Pan z ubezpieczenia to faktycznie robisz Pan tylko kolejki i potem biedny i nie mal że ślepy nie doczeka się wizyty z NFZzwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »