Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Echo Investment chce budować na Podzamczu w Lublinie

Aleksandra Dunajska
Małgorzata Genca
Echo Investment z Kielc, HB Reavis Polska oraz polsko-francuski Karmar - to trzy firmy zainteresowane inwestowaniem na terenie dworca PKS przy al. Tysiąclecia. Spółki wykupiły za 30 tys. zł memorandum informacyjne przygotowane przez przewoźnika i przystąpiły do rozmów w sprawie zagospodarowania działek na Podzamczu.

Władze PKS Wschód i województwa lubelskiego chciałyby, żeby na terenie dzisiejszego dworca powstał nowy obiekt ze sklepami i biurami. Zachowana ma być też funkcja komunikacyjna, ale w formie ograniczonej w stosunku do tego, co jest obecnie. - Autobusy mają zabierać z Podzamcza pasażerów i tutaj ich przywozić. Chodzi o to, żeby między kursami tu nie stacjonowały. Ten teren można wykorzystać lepiej niż jako bazę dla taboru - podkreśla Jacek Sobczak, członek zarządu województwa (właścicielem PKS jest regionalny samorząd).

Firmy, które odpowiedziały na zaproszenie PKS-u, swoich planów co do wykorzystania terenu dworca zdradzać nie chcą. Jedna z nich, Echo Investment z Kielc, już dziś jest obecna w Lublinie - na górkach czechowskich zamierza budować centrum handlowe.

- Podzamcze to bardzo atrakcyjna lokalizacja pod obiekt komercyjny - podkreśla Krzysztof Kwapisz, prokurent kieleckiej spółki. - Na razie jesteśmy jednak tylko wstępnie zainteresowani. Żeby można było odnieść się do sprawy bardziej konkretnie, trzeba poczekać na uchwalenie przez miasto planu zagospodarowania dla tego terenu (ma być gotowy w przyszłym roku - red.). Dziś jest zbyt dużo niewiadomych.

- Mamy swój pomysł na ten obszar. Mogę zapewnić, że będą to rozwiązania korzystne dla tego miejsca i całego miasta - podkreśla zaś Joanna Gerber, kierownik działu marketingu z firmy Karmar.

- Wszystkie trzy spółki to znane firmy. Dają rękojmię, że podołają przedsięwzięciu - zaznacza Michał Siwko z kancelarii prawnej reprezentującej PKS Wschód.

Spółki mają czas do 1 czerwca na przedstawienie swoich propozycji zagospodarowania Podzamcza. Autorzy najlepszych zostaną zaproszeni do drugiego etapu rozmów, po którym zostanie wyłoniony inwestor. Przewoźnik nie przesądza, czy sprzeda wybranej firmie swoje działki (17 tys. mkw.). - Bierzemy też pod uwagę spółkę celową z udziałem PKS-u i inwestora - mówi Teresa Królikowska, prezes PKS Wschód.

Kieleckie Echo Investment, budujące m.in. biurowce, hotele i centra handlowe, jest dobrze znane w Lublinie. To właściciel terenu na górkach czechow-skich. Zamierza stworzyć tam centrum handlowe i od kilku lat stara się o zmianę planu zagospodarowania dla tego obszaru. Chodzi o umożliwienie budowy w tym miejscu hipermarketu.

- Nasze zainteresowanie Podzamczem nie oznacza, że rezygnujemy z górek. Wręcz przeciwnie - to świadectwo, że poważnie traktujemy naszą obecność w Lublinie - zastrzega Krzysztof Kwapisz, prokurent Echo Investment.

Firma Karmar powstała w 1991 r., to francuska spółka budowlana z polskim rodowodem - w 2007 r. kupiła ją Bouygues Construction. Buduje m.in. centra handlowe, osiedla mieszkaniowe czy obiekty użyteczności publicznej (np. szkoły). Wśród realizowanych przez nią inwestycji są apartamenty "Scandinavian House" na warszawskim Wilanowie, galerie handlowe w Lesznie, Toruniu i Zgorzelcu, czy biurowce "Nordic Park" i "Catalina Office Center" w Warszawie.

HB Reavis Polska zaś to deweloper istniejący od 1993 r. Działa na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji i Czechach. Budował tam m.in. biurowce i obiekty handlowe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski