Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ecotech w Lublinie: Laboratoria przy ul. Głębokiej już prawie gotowe (ZDJĘCIA, WIDEO)

Piotr Nowak
Ecotech-Complex to wspólna inicjatywa: UMCS, Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Agrofizyki PAN z siedzibą w Lublinie, Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego
Ecotech-Complex to wspólna inicjatywa: UMCS, Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Agrofizyki PAN z siedzibą w Lublinie, Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego Małgorzata Genca
Trwają ostatnie prace budowlane w kompleksie Ecotech przy ul. Głębokiej w Lublinie. Firma Interbud-Lublin zapowiada, że obiekt będzie gotowy w przyszłym miesiącu.

Na ponad ośmiu tysiącach metrów kwadratowych powstają laboratoria z nowoczesnym wyposażeniem, salami seminaryjnymi, aulą i pokojami gościnnymi. Na najniższej spośród pięciu kondygnacji jest już gotowy garaż dla 60 samochodów. - Budowa była trudna - przyznaje dr inż. Andrzej Stępniewski, kierownik projektu Ecotech-Complex.

Inwestycja z problemami
Projekt jest realizowany od 2008 roku, ale w grudniu 2012 roku budowa została zawieszona. To wtedy UMCS rozwiązał umowę z firmą Budpol ze względu na zatrzymanie prac. W styczniu ubiegłego roku inwestycję przejął Interbud-Lublin. Firma właśnie kończy prace. - W tej chwili trwają odbiory techniczne, sprawdzane są wszystkie instalacje, potrwa to jeszcze dwa miesiące - mówi dr inż. Andrzej Stępniewski z PAN. Jednocześnie w środku instalowane jest wyposażenie, w wakacje pojawią się meble.

Jedyny taki rezonans
Oczko w głowie naukowców, czyli nowoczesny rezonans magnetyczny, pojawi się dopiero w grudniu. Miejsce, na którym stanie 40-tonowy magnes, jest już prawie gotowe, ale żeby go wprowadzić, trzeba będzie wyburzyć fragment ściany. - Magnes będzie umieszczony na starannie przygotowanym i bardzo stabilnym podłożu. To konieczne, bo nawet niewielkie drgania związane z intensywnym ruchem ulicznym mogą sprawić, że wynik badania będzie niedokładny - tłumaczy dr inż. Andrzej Stępniewski. Sala, w której stanie urządzenie, będzie odizolowana od otoczenia płytami ze stali węglowej, żeby zewnętrzne fale elektromagnetyczne nie zakłócały jego działania.

Choroby, żywność, ekologia
Ecotech-Complex jest wspólną inicjatywą sześciu jednostek naukowo-badawczych: UMCS, Uniwersytetu Medycznego, Instytutu Agrofizyki PAN z siedzibą w Lublinie, Politechniki Rzeszowskiej i Uniwersytetu Rzeszowskiego. W budynku naukowcy będą pracować między innymi nad jakością żywności, ekologią, ochroną roślin i chorobami cywilizacyjnymi. Wszystko po to, żeby polska nauka była bardziej konkurencyjna.
Inwestycja pochłonie 143 mln zł. Sam budynek kosztował 45 mln zł. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest na koniec 2015 roku.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski