Edukacja ekonomiczna to podstawa. Dołącz do projektu o...

  Edukacja ekonomiczna to podstawa. Dołącz do projektu o nazwie Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Zainwestuj w swoją przyszłość!

  Materiał informacyjny Fundacji GPW

  Aktualizacja:

  Portal i.pl

  Edukacja ekonomiczna to podstawa. Dołącz do projektu o nazwie Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Zainwestuj w swoją przyszłość!
  Sytuacja ekonomiczna w Polsce i na świecie sprawia, że dziś każdy człowiek powinien wiedzieć, jak funkcjonuje rynek. Dzięki temu mamy szansę lepiej zrozumieć rzeczywistość, w której na co dzień żyjemy. Warto postawić nie tylko na teoretyczne, ale także praktyczne umiejętności. Takie możliwości daje Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. To może być początek rozwoju w zakresie edukacji ekonomicznej, ale także nowa pasja!
  Edukacja ekonomiczna to podstawa. Dołącz do projektu o nazwie Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Zainwestuj w swoją przyszłość!

  Edukacja ekonomiczna – dlaczego warto?


  W obliczu obecnej sytuacji gospodarczej nikt nie ma wątpliwości, że edukacja ekonomiczna stanowi jeden z najważniejszych aspektów kształcenia młodego człowieka. Lekcje przedsiębiorczości są pożyteczne, ale edukacji ekonomicznej w szkole podstawowej i ponadpodstawowej nigdy za wiele – jej celem powinno być jak najlepsze przygotowanie młodego człowieka do dojrzałego i odpowiedzialnego podejmowania osobistych decyzji finansowych. Potrzebne jest nowoczesne spojrzenie na zagadnienia dotyczące nie tylko oszczędzania pieniędzy, ale także inwestowania na giełdzie czy zrozumienia mechanizmów rynkowych, bo są to zagadnienia, które mogą wpływać na życie każdego człowieka.

  Młodzież a praktyczna nauka ekonomii


  Dlaczego praktyczna edukacja ekonomiczna wśród młodzieży jest tak ważna? Światowe gospodarki są ze sobą połączone i procesy, które w nich zachodzą, wzajemnie na siebie oddziałują. W związku z tym edukacja ekonomiczna pozwala zrozumieć, jak pozornie odległe od siebie procesy wpływają na naszą codzienność, a więc ceny paliwa, mieszkań czy jedzenia. Poznanie tych mechanizmów pozwoli świadomie podejmować decyzje w przyszłości.

  Ekonomii można uczyć na różne sposoby. Wiedza teoretyczna jest ważna, warto więc przekazywać ją tradycyjnymi metodami, takimi jak wykład czy prezentacja, ale także nowoczesnymi, np. stosując odwróconą lekcję czy przygotowując projekt edukacyjny. Nie wystarczy jednak zapoznanie się z takimi pojęciami jak: inwestowanie na giełdzie, spekulacja czy spadki i wartości akcji. Dużo ciekawszym rozwiązaniem jest praktyczna nauka, którą można zdobyć, biorąc udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej.
  Edukacja ekonomiczna to podstawa. Dołącz do projektu o nazwie Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Zainwestuj w swoją przyszłość!

  Czym jest Szkolna Internetowa Gra Giełdowa?


  Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to jedyny w swoim rodzaju projekt adresowany do starszych uczniów szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół średnich. Dzięki niemu za pośrednictwem platformy edukacyjnej [email protected], która wiernie odzwierciedla rynek giełdowy, każdy ma szansę zdobyć praktyczną wiedzę dotyczącą inwestowania na giełdzie.

  Wirtualna gra giełdowa umożliwia wcielenie się w rolę inwestora na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na czym dokładnie polega Szkolna Internetowa Gra Giełdowa? Uczniowie w zespołach (od 2 do 4 osób) pod opieką nauczyciela biorą udział w dwóch częściach projektu:
  • inwestycyjnej, w trakcie której inwestują wirtualne pieniądze w akcje i ETF-y oraz kontrakty terminowe;
  • edukacyjnej, gdzie mogą kształcić się i weryfikować zdobytą wiedzą, poprzez wyzywanie na pojedynki innych uczestników projektu.


  Każdy z zespołów młodych inwestorów posiada własny rachunek inwestycyjny oraz kwotę wirtualnych pieniędzy. Cel jest jeden: zdobyć jak najwyższą stopę zwrotu. Aplikacja Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej sprawia, że już od pierwszych chwil można poczuć się, jak na prawdziwej giełdzie.

  Wirtualna gra giełdowa składa się z:
  • gry testowej,
  • udziału w module edukacyjnym,
  • etapu 1 obejmującego: transakcje na akcjach i ETF-ach,
  • etap 2 obejmującego: transakcje na kontraktach terminowych,
  • finału w Sali Notowań GPW.

  Zwycięzcy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe.
  Edukacja ekonomiczna to podstawa. Dołącz do projektu o nazwie Szkolna Internetowa Gra Giełdowa. Zainwestuj w swoją przyszłość!

  Cel projektu edukacyjnego


  Gra giełdowa pozwala zdobyć nie tylko wiedzę dotyczącą inwestowania na giełdzie, ale także podstawy szerszej edukacji ekonomicznej. Akcje, ETF-y i kontrakty terminowe – z tym wszystkim mamy szansę się zapoznać nie tylko od strony teoretycznej, ale także praktycznej. Działając w zespołach, dokonujemy transakcji i decydujemy, w co chcemy zainwestować. Nie zabraknie także emocji, które towarzyszą każdej osobie, grającej na giełdzie oraz świadomości ryzyka czy skutków niewłaściwych decyzji. Umiejętności zdobytych podczas projektu, jakim jest internetowa gra giełdowa, nie da się przecenić. To lekcja, która może okazać się początkiem prawdziwej pasji i z pewnością przyda się w dorosłym życiu.

  – „Szkolna Internetowa Gra Giełdowa” to ważny element działań edukacyjnych Fundacji GPW, które aktywnie wspieramy jako Giełda. Bardzo cieszy nas stały wzrost zainteresowania udziałem w SIGG: w dwudziestu edycjach konkursu wzięło udział już ponad 300 tysięcy uczniów z całej Polski – podkreśla Marek Dietl, prezes Zarządu GPW. – Samo uczestnictwo w tej grze jest już wygraną, bo zdobyta wiedza oraz doświadczenie są nie do przeceniania i mogą procentować w przyszłości mądrymi decyzjami inwestycyjnymi.

  Jak zgłosić się do udziału w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej?


  Dołączenie do wirtualnej gry giełdowej jest bardzo proste. Zespoły zgłasza opiekun – nauczyciel, który również będzie musiał zarejestrować szkołę w grze. Rejestracja odbywa się przez internetowy formularz. Zgłoszony zespół weźmie udział w grze testowej. Rejestracja w internetowej grze giełdowej rozpocznie się 3 października i potrwa do 2 listopada.

  Warto zapoznać się z harmonogramem Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej:
  • 3 października – 2 listopada 2022 r. – rejestracja;
  • 3 listopada – 12 listopada 2022 - gra testowa;
  • 3 listopada – 15 stycznia 2023 – aktywność w części edukacyjnej SIGG;
  • 14 listopada 2022 - 15 stycznia 2023 r. – etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach;
  • 27 lutego 2023 - 31 marca 2023 r. – etap 2: transakcje na kontraktach terminowych;
  • 11 kwietnia 2023 – 17 kwietnia 2023 - dogrywka dla najlepszych Zespołów w województwach;
  • 27 kwietnia 2023 r. – Finał SIGG w Sali Notowań GPW.


  Szczegóły dotyczące projektu znajdują się na stronie Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo