Efektowne zwycięstwo Azotów Puławy z Pogonią Szczecin

W ostatnim ligowym występie w tym roku piłkarze ręczni Azotów Puławy pokonali we własnej hali Pogoń Szczecin 34:25. Na listę strzelców wpisało się aż dziewięciu zawodników drużyny trenera Marcina Kurowskiego. Przed przerwą świąteczną puławian czeka jeszcze w środę wyjazdowa potyczka w ramach 1/8 Pucharu Polski z KSSPR Końskie.

Na początku spotkania obie drużyny miały problemy z płynnym prowadzeniem ataku i właściwym tempem gry. Zawodnicy marnowali sytuacje rzutowe i popełniali błędy techniczne. Dopiero w 4. minucie wynik meczu otworzył Rafał Przybylski. Kilka sekund wcześniej okazję do zdobycia bramki miał Nikola Prce, ale z rzutu karnego trafił w słupek.

W 7. min. goście wyrównali, a po stracie w ataku Azotów wyszli ze skuteczną kontrą i Bartosz Konitz wyprowadził Pogoń na prowadzenie 3:2. Jeszcze w 13. min. był remis 5:5.

Goście w obronie wychodzili pod dziewiąty metr, aby utrudniać rozgrywającym prowadzenie ataku pozycyjnego. Sami z kolei szukali swoich szans po bokach, bo gdy próbowali atakować środkiem, to najczęściej natrafiali na blok puławian.

- Trochę obawialiśmy się tego meczu, bo to nasz ostatni ligowy przed przerwą. Myślę jednak, że w stu procentach wykonaliśmy założenia – uważa Patryk Kuchczyński.

Gospodarze zaczęli powoli, ale systematycznie powiększać przewagę. Najpierw bramki rzucili Prce oraz Kuchczyński. Następnie na trafienie Wojciecha Jedziniaka celnymi rzutami odpowiedzieli Przybylski i Krzysztof Łyżwa. Po 19 minutach gry Azoty prowadziły 9:6.

W 21. min. bramkę kontaktową miał szansę zdobyć Wojciech Zydroń, ale jego rzut z linii siedmiu metrów obronił, głową, Walentyn Koszowy.

Z upływem czasu goście coraz mocniej odczuwali trudy spotkania, natomiast trener Marcin Kurowski miał tę swobodę, że dysponując szeroką ławką mógł dokonywać wielu zmian. Końcówka pierwszej połowy była więc zdecydowanie dla Azotów, które przed przerwą odskoczyły na cztery bramki (15:11).

Po wznowieniu gry był krótki fragment wyrównanej gry, ale od stanu 17:13 na boisku wyraźnie już przeważali puławianie. Przybylski z Prce podwyższyli prowadzenie na 19:13, a dwa proste błędy techniczne Pogoni sprawiły, że łatwe bramki z kontry rzucili Przemysław Krajewski i Patryk Kuchczyński.

W 36. min. Azoty prowadziły 22:13. Natomiast w 40. minucie Bartosz Kowalczyk, który w drugiej połowie zdobył cztery bramki, wyprowadził gospodarzy na prowadzenie plus dziesięć (23:13).

W tym okresie atak ekipy gości opierał się głównie na Pawle Krupie, który co chwila rzutami z drugiej linii „bombardował” bramkę Azotów. Rozgrywający Pogoni kilka razy trafił, kilka razy jego rzuty obronili Vadim Bogdanow lub Sebastian Zapora, i w efekcie szczecinianie potrafili jedynie utrzymywać stratę nie większą niż osiem, dziewięć bramek.

Z kolei w grze gospodarzy widać było coraz większy luz i swobodę przy rozgrywaniu ataku. Już na kilka minut przed zakończeniem spotkania byli bowiem pewni 13. zwycięstwa w tym sezonie.
- W drugiej połowie było już trochę luźniej. Gdybyśmy przez 60 minut grali skoncentrowani, to wynik byłby jeszcze wyższy – twierdzi Kuchczyński.

Spotkanie z Pogonią było ostatnim ligowym meczem w tym roku. Przed Azotami jeszcze środowa, wyjazdowa potyczka w 1/8 Pucharu Polski z KSSPR Końskie, po której część zawodników wyjedzie na zgrupowanie kadry, a pozostali rozjadą się na odpoczynek.

Azoty Puławy – Pogoń Szczecin 34:25 (15:11)
Azoty: Koszowy, Bogdanov, Zapora – Przybylski 8, Prce 7, Kuchczyński 6, Kowalczyk 6, Łyżwa 2, Krajewski 2, Sobol 1, Masłowski 1, Petrovsky 1, Jurecki, Skrabania, Kubisztal, Grzelak. Kary: 10 min. Trener: Marcin Kurowski
Pogoń: Tatar, Matkowski – Krupa 7, Kniazeu 5, Jedziniak 4, Konitz 3, Krysiak 2, Grzegorek 2, Zaremba 1, Fedeńczak 1, Zydroń. Kary: 4 min. Trener: Mariusz Jurasik