Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2019. W czwartek uczniowie zmierzą się z matematyką i przyrodą

Maciej Wijatkowski
Małgorzata Genca
Strajk nauczycieli i braki kadrowe w szkołach nie zakłóciły przebiegu egzaminu gimnazjalnego w woj. lubelskim. W środę uczniowie zdawali historię z WOS i język polski. - Było łatwo- mówią. W czwartek kolejne przedmioty i kolejny dzień strajku.

- Nerwy? Nie, raczej nie - mówiły w środę rano Marta i Kasia przed wejściem do swojej szkoły, SP i Gimnazjum nr 18 przy ul. Długosza. - Może trochę, jak to przed sprawdzianem, ale po co się denerwować, coś tam umiemy - twierdziły zgodnie.

Zobacz też:

Bardziej nerwowo było wśród kadry, bo nauczyciele strajkujący byli w szkole, w pełni świadomi obecności ich „zastępców” na czas strajku.

Jedna z nauczycielek „przybijała piątki” z wchodzącymi na salę uczniami, życząc im powodzenia.

- Nie wypowiadam się - rzuciła od razu. - Strajkuję, ale jestem wychowawczynią i uczę wielu z nich. Życzę im jak najlepiej, podobnie jak oni mnie i nam wszystkim - skwitowała.

W „Osiemnastce” do egzaminu przystąpiło 235 uczniów. Jedna z uczennic nie mogła, bo jest poważnie chora, o czym wcześniej powiadomiono Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

Tuż przed godz. 9 w gabinecie dyrektorskim rozdzielono zapieczętowane arkusze egzaminacyjne (z OKE dotarły do szkoły o godz. 5.30). Odbierali je uczniowie w towarzystwie opiekunów.

Opiekunowie sal otrzymali jeszcze krótką instrukcję, jak wszystko robić prawidłowo, i egzamin można było zaczynać.

- Chodziłam do każdej klasy, by uspokoić uczniów, życzyć im jak najlepszych wyników i uśmiechów, a nie zdenerwowania - relacjonowała Katarzyna Orzeł, dyrektor SP i Gimnazjum nr 18. - Mówiłam, że w salach mogą być obce osoby, ale w końcu udało się zorganizować to tak, że na każdej byli znani im nauczyciele.

Jak informowały miejskie władze oświatowe i kuratorium, pierwszy dzień egzaminów przebiegł spokojnie i bez komplikacji.

- W środę mieliśmy jeszcze informacje od trzech dyrektorów w regionie o problemach ze skompletowaniem komisji - mówiła w środę po południu lubelska kurator oświaty, Teresa Misiuk.

- Problemy rozwiązaliśmy od ręki - zapewniła. I dodała: - Zgłosiło się do nas już ponad 500 osób, gotowych pomóc w przeprowadzaniu egzaminów. To emerytowani nauczyciele, pracownicy naukowi, a nawet urzędnicy z uprawnieniami. Jesteśmy tym bardzo zbudowani, w obliczu następnych dni egzaminów - uspokajała.

Tegoroczny egzamin gimnazjalny jest historyczny nie tylko ze względu na to, że odbywa się w cieniu strajku, ale też dlatego, że to ostatni taki egzamin w likwidowanych gimnazjach.

Jak wyglądały pytania z historii i WOS? Były to fragmenty tekstów dotyczące różnych momentów w historii, a zadania polegały głównie na ich zrozumieniu i zaznaczeniu właściwych odpowiedzi.

Trzeba też było ułożyć chronologicznie wydarzenia i znać prawa oraz obowiązki obywatelskie.

A język polski? - Łatwizna - zapewniał Kuba po opuszczeniu sali. - Były teksty i pytania do nich i dwie rozprawki do napisania: czy pozbyć się ogonków w „ą”, „ę” i innych, i druga: czy warto bronić swoich przekonań.

Napisałem, wspominając „Kamienie na szaniec”, bo były w teście, „Starego człowieka i morze” oraz „Krzyżaków” - opowiadał gimnazjalista.

Wypełnione arkusze trafiły do plastikowych kopert i zapieczętowane - do OKE. W czwartek uczniowie zmierzą się z zadaniami z matematyki i przyrody.

Z kolei nauczyciele nie przerywają strajku. Pytani przez nas o swoją sytuację, mówią o dyskomforcie, ale też o pełnej determinacji w obronie żądań związków.

We wtorek odbyło się kolejne spotkanie strony rządowej z przedstawicielami Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych. Nie doszło jednak do porozumienia.

- Po raz kolejny zaproponowano nam te same rozwiązania, które padły już wcześniej, a na które się nie zgadzamy - mówił Sławomir Broniarz, szef zarządu głównego ZNP.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski