Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2019 w Lublinie. Stres, wątpliwości i problemy związane ze strajkiem nauczycieli. Zobacz zdjęcia i wideo

EP, MW, AG
Egzamin gimnazjalny w SP nr 18 przy al. Długosza w Lublinie
Egzamin gimnazjalny w SP nr 18 przy al. Długosza w Lublinie Małgorzata Genca
Egzamin gimnazjalny 2019 już dziś! Uczniowie mierzą się w środę z zadaniami z części humanistycznej. Egzamin rozpoczął się mimo, że w szkołach trwa strajk nauczycieli. Relacjonujemy dla Was to, co dzieje się w lubelskich szkołach. Lubelski ratusz informuje, że we wszystkich placówkach egzamin rozpoczął się bez zakłóceń.

ZOBACZ TEŻ: Egzamin gimnazjalny 2019. Część humanistyczna. Sprawdź arkusze CKE, pytania i odpowiedzi

AKTUALIZACJA:
Godz. 10.30
Uczniowie zakończyli pisanie egzaminu z WOS i historii. Przed nimi test z j. polskiego. - Egzamin był trudniejszy niż zakładaliśmy, ale jak ktoś się uczył, to dał radę - komentuje Igor z 3F w Gimnazjum nr 18 w Lublinie. - Pytania z WOS były trudniejsze niż z historii - ocenił.

Godz. 9.20
- Wszystkie egzaminy gimnazjalne rozpoczęły się planowo, bez zakłóceń i przy pełnych składach komisji egzaminacyjnych - informuje lubelski ratusz.

– Serdecznie dziękuję dyrektorom i nauczycielom za niezawodność i gotowość do współpracy w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji, a rodzicom i uczniom za cierpliwość i wyrozumiałość. Wszystkim gimnazjalistom życzę powodzenia na egzaminach – mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania.

Wydział Oświaty i Wychowania zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację. Dyrektorzy otrzymali listy osób, które mogą zostać włączone do komisji egzaminacyjnych. Gotowość do wsparcia deklarują ponadto pracownicy Wydziału Oświaty i Wychowania posiadający przygotowanie pedagogiczne.

CZYTAJ TEŻ: Kraśnik. Rozpoczął się egzamin gimnazjalny 2019, mimo strajku nauczycieli
Godz. 9.00
Rozpoczął się egzamin gimnazjalny.

Godz. 8.30
W SP nr 18 przy al. Długosza uczniowie właśnie wchodzą do sali w której odbywa się egzamin. W placówce do akcji strajkowej przyłączyło się 90 proc. nauczycieli.

- Jest lekkie napięcie, jak to przed egzaminem. Uczyłyśmy się, a teraz okaże się, co z tego wyjdzie - mówiła nam jedna z uczennic. Jej koleżanki dodawały, że szczególne okoliczności, w których odbywa się egzamin, nie są dla nich problemem.

Egzamin gimnazjalny 2019. Organizacyjne wyzwanie

We wtorek w szkołach, mimo akcji protestacyjnej, trwały gorączkowe przygotowania do egzaminu gimnazjalnego 2019.

- Wszystkie komisje zostały powołane. Egzamin się odbędzie bez przeszkód - zapewnił Wojciech Josicz, dyrektor SP 27 z oddziałami gimnazjalnymi, w Lublinie. - U nas zdaje mała grupa uczniów - dodawał.

Jak dowiedzieliśmy się w sekretariacie Gimnazjum nr 2, przy ul. Okrzei, w tej szkole egzamin też ma się odbyć bez przeszkód. Przystąpi do niego 40 uczniów.

Do pracy w komisjach zaangażowano m.in. pedagogów z innych placówek i katechetów.

- Egzamin się odbędzie, jestem przygotowany - deklarował także Tomasz Szabłowski, dyrektor Gimnazjum nr 10, przy ul. Wajdeloty.

- Strajkuje 50 nauczycieli, to 90 procent kadry. Na moją prośbę miasto skierowało do nas 20 osób. To załatwia sprawę - podkreślał.

W SP i Gimnazjum nr 18, przy ul. Długosza, sytuacja jest zdecydowanie bardziej skomplikowana.

W tej placówce strajkowało od poniedziałku 90 procent kadry nauczycielskiej. Tymczasem do egzaminów miało przystąpić aż 233 uczniów.

- Z tego powodu musieliśmy wszystko przeorganizować - relacjonowała we wtorek Katarzyna Orzeł, dyrektorka SP i gimnazjum. - By ograniczyć liczbę komisji, zadecydowałam o umieszczeniu uczniów w dwóch salach gimnastycznych. Łącznie egzaminy będą się odbywać się w ośmiu pomieszczeniach. Podjęłam też decyzję, że na sali zawsze będzie osoba ze szkoły, by dzieci czuły się bezpiecznie.

Rodziców i uczniów uspokajały także miejskie władze oświatowe.

- Wszystko odbędzie się normalnie - deklarował we wtorek Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. - Każdy dyrektor już od poniedziałku, po naszym spotkaniu z nimi, znał skład swoich komisji.

Egzamin gimnazjalny 2019. Harmonogram

Część humanistyczna - 10 kwietnia 2019 (środa)
• z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00
• z zakresu języka polskiego - godz. 11:00

Część matematyczno-przyrodnicza - 11 kwietnia 2019 (czwartek)
• z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00
• z zakresu matematyki - godz. 11:00

Język obcy nowożytny - 12 kwietnia 2019 r. (piątek)
• poziom podstawowy - godz. 9:00
• poziom rozszerzony - godz. 11:00

Strajk nauczycieli w Lublinie. Lista szkół w których nauczyc...

Strajk nauczycieli. Akcja solidarności na placu Litewskim (Z...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski