Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty: CKE zdradza, co czeka uczniów

Anna Jarmuż
Egzamin ósmoklasisty: CKE  zdradza, co czeka uczniów
Egzamin ósmoklasisty: CKE zdradza, co czeka uczniów Dawid Łukasik
Przekonaj kolegów, że warto pomagać ludziom, napisz na nowo historię Balladyny i Aliny - to przykłady z arkusza egzaminacyjnego dla 8-klasistów. Co jeszcze ich czeka?

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała pierwsze zadania, jakie mogą pojawić się na egzaminie ósmoklasisty. Przygotowane zostały arkusze z języka polskiego, matematyki i sześciu języków obcych.

- Na naszej stronie, oprócz zadań i odpowiedzi, można znaleźć zasady oceniania, a w przypadku języków obcych także nagrania, potrzebne do rozwiązania zadań na rozumienie ze słuchu - tłumaczy Marcin Smolik, dyrektor CKE. Jak wyjaśnia, przygotowując przykładowe zagadnienia, pracownicy CKE opierali się na nowej podstawie programowej dla szkół podstawowych. Egzamin ma sprawdzać kluczowe umiejętności uczniów, takie jak np. tworzenie dłuższych i krótszych wypowiedzi pisemnych. Takich zadań będzie więcej w stosunku do egzaminu gimnazjalnego. Wprowadzono też inne zmiany.

- Jeśli chodzi o język polski, będziemy sprawdzać nie tylko samą znajomość lektur. Tematy wypracowań zostały tak przygotowane, by zachęcić ucznia do powiązania treści i przesłania danej lektury ze zjawiskami bądź wydarzeniami dziejącymi się obecnie, np. kwestii pomocy drugiemu człowiekowi - wyjaśnia Marcin Smolik. - Jeśli chodzi o matematykę ważny jest kontekst dnia codziennego. Chcemy pokazać, że jest ona potrzebna w codziennym życiu, więcej będzie zadań praktycznych.

Zobacz też: Info z Polski

Zmiany czekają uczniów też na egzaminie z języka obcego. Mniej będzie zadań zamkniętych, każda umiejętność ucznia będzie sprawdzana także przy pomocy zadań otwartych.

Do egzaminu ósmoklasiści przystąpią po raz pierwszy wiosną 2019 r. Sprawdzane będą ich wiadomości i umiejętności z zakresu języka polskiego, matematyki i języka obcego. Od roku szkolnego 2021/22 uczniowie będą zdawać też egzamin z jednego dodatkowego przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii).
Jak zauważają dyrektorzy szkół, egzamin ósmoklasisty będzie mniej wymagający niż ten, do którego na zakończenie szkoły podchodzili gimnazjaliści.

- Ci pierwszy będą zdawać tylko egzamin z trzech przedmiotów, później z czterech. Gimnazjaliści zdawali sześć egzaminów - z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, matematyki, przedmiotów przyrodniczych oraz języków obcych - na poziomie podstawowym i rozszerzonym - wylicza Beata Kor-banek, dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego nr 5 w Poznaniu. - Ciekawe, jak w związku z tym zostanie rozwiązana sprawa rekrutacji do szkół średnich. W jednym roku przystąpią do niej absolwenci gimnazjum i ośmioletniej szkoły podstawowej - zauważa.

Inne zmiany, związane z reformą oświaty
Zmiany w temacie egzaminów to wynik, wprowadzonej w tym roku, reformy oświaty. W 2019 roku gimnazja przestaną istnieć. Szkoły te są stopniowo wygaszane (w tym roku nie było już naboru do klas pierwszych, uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w gimnazjach skończą je jednak „starym trybem”).

Wydłużono naukę w szkole podstawowej . Nie trwa już 6, lecz 8 lat (w tym roku naukę rozpoczęli pierwsi 7-klasiści). W związku z tym, że egzamin na zakończenie podstawówki, będą zdawać teraz 8-klasiści, zrezygnowano ze sprawdzianu 6-klasisty. Po zmianach, dłużej będzie też trwała nauka w szkołach średnich - w liceum 4, a technikum 5 lat. Szkoły zawodowe od tego roku zastąpiły dwustopniowe szkoły branżowe. Po szkole II stopnia uczeń będzie mógł podejść do matury i pójść na studia.

Zmiany czekają też uczniów na maturze. Od roku 2018/2019 na egzaminie z przedmiotu dodatkowego, by zdać, będą musieli uzyskać 30 procent wszystkich możliwych do zdobycia punktów. Do tej pory takie wymagania dotyczyły tylko matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty: CKE zdradza, co czeka uczniów - Głos Wielkopolski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski