Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty w nowej odsłonie. Uczniowie będą musieli przygotować się na dodatkowy obowiązkowy przedmiot

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Małgorzata Genca/archiwum
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała nowe wytyczne dotyczące egzaminu ósmoklasistów. Uczniowie będą musieli zmierzyć się z czterema egzaminami, bo do trzech obowiązkowych dołącza kolejny, który sprawdzi wiedzę z wybranego przedmiotu: biologii, chemii, fizyki, geografii lub historii. Do takich egzaminów przystąpią uczniowie w 2022 roku.

Mijają dwa lata od reformy edukacji, likwidacji gimnazjów i powrotu do 8-letniej podstawówki. CKE szykuje kolejne zmiany.

W 2021 r. egzamin odbędzie się jeszcze na „starych zasadach” z trzech obowiązkowych egzaminów – j. polskiego, matematyki i j. obcego, ale obecni uczniowie klas VII będą pierwszym rocznikiem, który przystąpi do egzaminu w nowej formie - czterodniowego maratonu egzaminacyjnego.

Uczniowie będą mogli wybrać biologię, chemię, fizykę, geografię lub historię. Egzaminy potrwają 90 min, ale ich czas może być wydłużony w wyjątkowych przypadkach, m.in. u dzieci niepełnosprawnych, ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, obcokrajowców. Egzamin z biologii będzie obejmował od 18 do 25 zadań, z geografii, chemii i fizyki od 20 do 30, z kolei z historii pytań będzie od 24 do 28, połowę punktów będzie można zdobyć za zadania otwarte.

Przyszłoroczni ósmoklasiści wybór przedmiotu będą musieli podać do 30 września i będzie to deklaracja ostateczna.

Trwa egzamin ósmoklasistów. Uczniowie rozpoczęli od języka p...

Wiele kontrowersji budzi brak możliwości zmiany tej decyzji. 14-letni uczeń po pierwszym miesiącu powrotu do szkoły może zmienić swoje zainteresowania i preferencje wyboru profilu klas ponadpodstawowych. Brak możliwości korekty takiej decyzji może być też problemem dla laureatów konkursów przedmiotowych, którzy zostaną zwolnieni np. z geografii, a we wrześniu wybrali zupełnie inny przedmiot, np. historię.

- Kiedyś pierwszym rocznikiem, który obowiązywały zmiany był ten zaczynający edukację. Teraz wszystko dzieje się w biegu, z dnia na dzień i bez konsultacji. Dodatkowy przedmiot to dodatkowe godziny pracy, ćwiczeń z uczniem pod kątem testów. I dodatkowy stres, którego można byłoby jednak uniknąć – komentuje nauczycielka biologii z jednej z lubelskich podstawówek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski