Egzoszkielet stawia kroki razem z chorym. Testowano go w...

  Egzoszkielet stawia kroki razem z chorym. Testowano go w szpitalu wojskowym w Lublinie

  Dorota Krupińska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Pacjentka uczyła się chodzić z nowym urządzeniem.
  1/5
  przejdź do galerii

  Pacjentka uczyła się chodzić z nowym urządzeniem. ©Anna Kurkiewicz

  Przenośny szkielet pomaga niepełnosprawnym ruchowo chodzić, wstawać i siadać. Pacjenci testowali urządzenie w szpitalu wojskowym.
  Amerykański wynalazek umożliwia chodzenie pacjentom, którzy nie potrafią robić tego samodzielnie. I jest to chód bardzo zbliżony do naturalnego. Egzoszkielet to nowość w rehabilitacji. Na świecie pojawił się dwa lata temu. W Polsce na razie są tylko trzy egzemplarze, w Gliwicach.

  Chorzy są przypinani do szkieletu za pomocą pasów. Fizjoterapeuta programuje urządzenie. Przy chodzeniu pacjent opiera się na balkoniku lub kulach, pod kontrolą fizjoterapeuty. Urządzenie jest zasilane bateriami, napędzane za pomocą silników.

  Ten wynalazek testowali lubelscy pacjenci w szpitalu wojskowym, gdzie robot Ekso GT dotarł z Gliwic. Wśród nich była Katarzyna Bierzanowska, która cierpi na dystrofię mięśniową obręczowo-kończynową.


  - Egzoszkielet daje mi możliwość chodzenia. Dzięki niemu wstaję, siadam - mówi. - To doskonała forma rehabilitacji. Ćwiczę mięśnie, kształtuję model chodzenia, który powoli zanika u mnie. Liczę, że dzięki tej rehabilitacji choroba będzie u mnie wolniej postępować. Może za kilka lat egzoszkielety zastąpią wózki - zaznacza.

  Urządzenie przeznaczone jest dla pacjentów z urazami kręgosłupa, dystrofią mięśniową, po udarach, ze stwardnieniem rozsianym.
  Egzoszkielet kosztuje 450 tysięcy zł.  Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
  Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dziękujemy!

  Projekt EKSO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Dziękujemy wszystkim za udział w Projekcie EKSO/Lublin - W szczególności Kasi - praca z Tobą była wyjątkowa! Zapraszamy wszystkich do śledzenia trasy Projektu EKSO na naszym fanpage'u/projektekso

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo