Ekolodzy ostro: „Marszałek udaje, że walczy ze smogiem"

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Towarzystwo dla Natury i Człowieka krytykuje władze województwa, za założenia przygotowywanych Programów Ochrony Powietrza. Ekolodzy punktują, że plany nie uwzględniają najskuteczniejszego narzędzia w walce ze smogiem.

O tym, że trzeba skutecznie podjąć walkę ze smogiem wiedzą wszyscy, i jeszcze poprzednie władze województwa (PSL - PO) powołały specjalny zespół, który miał przygotować lubelską uchwałę antysmogową.

Jeśli przyjąłby ją sejmik województwa, to np. mieszkańcy regionu musieliby koniecznie wymienić stare piece grzewcze i nie mogliby używać kiepskiej jakości węgla.

Projekt uchwały powstał, ale obecne władze województwa (PiS) uważają, że trzeba nad nim jeszcze pracować. Ale co ważniejsze, uważają, że z wprowadzeniem ograniczeń trzeba poczeka - na zapewnienie przez UE pieniędzy na np. wymianę pieców.

Jednocześnie urząd marszałkowski prowadzi konsultacje dotyczące Programów Ochrony Powietrza na lata 2020-2026. I te działania krytykuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

- Marszałek nie przewidział wpisania do Programu wprowadzenia uchwały antysmogowej eliminującej z użycia najbardziej emisyjne paliwa oraz wyznaczającej terminy obowiązkowej likwidacji najbardziej trujących pieców i kotłów. Uznano ją za działanie fakultatywne, przewidziane na ewentualny dalszy etap. Takie uchwały wprowadziły już prawie wszystkie pozostałe województwa, a gotowy projekt dla Lubelszczyzny od ponad roku leży na biurku marszałka - czytamy w oficjalnym wystąpieniu ekologów.

Plan bez działań

Szef Towarzystwa Krzysztof Gorczyca punktuje, że kiedy zakończą się prace, to otrzymamy dokument z wypisanymi w nim wskaźnikami, tabelkami, pomysłami, ale bez konkretnych działań.

- Nie ma żadnych mechanizmów, które sprawiałyby, że zaplanowane kwoty i ilości kopciuchów do zlikwidowania będą w jakikolwiek sposób realne. Takim mechanizmem dopingującym byłaby właśnie uchwała antysmogowa, zawierająca jasny terminarz obowiązkowej wymiany poszczególnych klas kotłów i pieców. Uregulowałaby jakość używanych paliw, co bardzo istorne, bo w sytuacji, gdy cała Polska zabrania spalania najgorszych sortów węgla i odpadów węglowych, Lubelszczyźnie przypada rola węglowego śmietnika.

Każdy kolejny rok zaniechań to choroby i skrócone życie kilku tysięcy mieszkańców

- mówi Goryczyca.

Co z samochodami w miastach?

Ekolodzy krytykują też, że urząd rezygnuje z wyznaczania w miastach tzw. Stref Czystego Transportu (ograniczony wjazd najbardziej kopcących samochodów)

- Tworzenie takich stref dopuszcza od 2018 roku ustawa o elektromobilności. Utworzenie takiej strefy w śródmieściu Lublina to jedna z niezrealizowanych przez władze Lublina rekomendacji Panelu Obywatelskiego - podkreśla Towarzystwo.

Dlatego ekolodzy domagają się, aby w planie działań uwzględnić uchwałę antysmogową i na jej mocy wprowadzić:

  • Wyznaczenie we wszystkich miastach obszarów stanowiących korytarze napowietrzające i wpisania ich do wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z przełożeniem na plany miejscowe gmin.
  • Działania „Zwiększenie udziału zieleni na terenach zurbanizowanych” wraz z harmonogramem i wskaźnikami.
  • Zabezpieczenia w Regionalnym Programie Operacyjnym 2021-2028 środków na likwidację niskiej emisji.

Urząd: Prace trwają

Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa przypomina, że prace nad programem dotyczącym powietrza jeszcze trwają. Uwagi można składać do 23 marca.

- Obecnie oczekujemy na opinie instytucji uczestniczących w całym toku prac t.j. Ministra Klimatu, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie , Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. Oczekujemy na opinię Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego - dodaje rzecznik i zapewnia, że zarząd województwa ma na uwadze wszystkie działania antysmogowe.

- Ostateczne dokumenty będące prawem miejscowym, wypracujemy również w oparciu o uwagi i opinie pozyskane w toku konsultacji, w tym Towarzystwa dla Natury i Człowieka - dodaje Małecki.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
temik

używam modelu Broyx 500, dla mnie jest to maska na każda porę roku. Ponieważ mam alergie na pyłki, używam jej latem, a zimą chronię płuca przed smogiem

G
Gość

Panie Chełmianin N -koronawirus atakuje : Lubelszczyznę,czy Lubelskie ,bez względu czy jest czy historycznie nie była.

G
Gość

Patrzcie Państwo,jak mikrodrobinka może przewrócić świat i życie do góry nogami.Duperelne ekologie załatwił koronawirus,teraz trzeba walczyć o przetrwanie smog-czy wirus.....wybierz!

C
Chełmianin N

Podła dusza Panie Gorczyca, a Twoja gdzie jest Lubelszczyzna!! Nigdy i przenigdy w historii Polski taka kraina nie istniała!!! Napisz podła dusza czy Lubelszczyzna znaczy to samo województwo lubelskie!!

s
sas

eko-terroryści znów coś mruczą... ciekawe kto im płaci za te czepianie sie ?

G
Gość

Już widzę jak się skończy palenie frakcją nocną...

G
Gość

Od kilku lat te same domy i kamienice na kunickiego i nowym świecie palą tak, że można się udusić i nic się z tym nie dzieje...

G
Gość
21 marca, 11:50, Zig:

Samochodów jeździ mniej a smog ma się dobrze! Szczególnie w starych dzielnicach.

Co Ty pleciesz. Zmierz temperaturę.

G
Gość

W mieście pustki, zero ruchu samochodowego, a oddychać się nie da. To skończcie chrzanić, że to samochody. Każdy budynek w obszarze miasto obligatoryjnie podłączyć do LPEC albo wyburzyć i będzie spokój, a nie środek miasta i palenie węgla.

G
Gość
21 marca, 11:25, Gość:

Panie Gorczyca, sama uchwała nic nie da, jak nie ma pieniędzy na jej realizację...

21 marca, 11:35, Anamem:

Prezes NBP powiedział że kasy jest w brud,a potwierdza to fakt że na tubę propagandową PIS czyli media przekazano 2 mld złotych.

POprzednia władza zamiaa jak mawiał ekinomiczny mózg PO Pinindzy ni ma i nie bedzie. Ale setki miliardów na wyprowadzanie przez mafie Don Alda VATu były

Z
Zig

Samochodów jeździ mniej a smog ma się dobrze! Szczególnie w starych dzielnicach.

A
Anamem
21 marca, 11:25, Gość:

Panie Gorczyca, sama uchwała nic nie da, jak nie ma pieniędzy na jej realizację...

Prezes NBP powiedział że kasy jest w brud,a potwierdza to fakt że na tubę propagandową PIS czyli media przekazano 2 mld złotych.

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie