Ekolodzy ostro: „Marszałek udaje, że walczy ze smogiem"

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Udostępnij:
Towarzystwo dla Natury i Człowieka krytykuje władze województwa, za założenia przygotowywanych Programów Ochrony Powietrza. Ekolodzy punktują, że plany nie uwzględniają najskuteczniejszego narzędzia w walce ze smogiem.

O tym, że trzeba skutecznie podjąć walkę ze smogiem wiedzą wszyscy, i jeszcze poprzednie władze województwa (PSL - PO) powołały specjalny zespół, który miał przygotować lubelską uchwałę antysmogową.

Jeśli przyjąłby ją sejmik województwa, to np. mieszkańcy regionu musieliby koniecznie wymienić stare piece grzewcze i nie mogliby używać kiepskiej jakości węgla.

Projekt uchwały powstał, ale obecne władze województwa (PiS) uważają, że trzeba nad nim jeszcze pracować. Ale co ważniejsze, uważają, że z wprowadzeniem ograniczeń trzeba poczeka - na zapewnienie przez UE pieniędzy na np. wymianę pieców.

Jednocześnie urząd marszałkowski prowadzi konsultacje dotyczące Programów Ochrony Powietrza na lata 2020-2026. I te działania krytykuje Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

- Marszałek nie przewidział wpisania do Programu wprowadzenia uchwały antysmogowej eliminującej z użycia najbardziej emisyjne paliwa oraz wyznaczającej terminy obowiązkowej likwidacji najbardziej trujących pieców i kotłów. Uznano ją za działanie fakultatywne, przewidziane na ewentualny dalszy etap. Takie uchwały wprowadziły już prawie wszystkie pozostałe województwa, a gotowy projekt dla Lubelszczyzny od ponad roku leży na biurku marszałka - czytamy w oficjalnym wystąpieniu ekologów.

Plan bez działań

Szef Towarzystwa Krzysztof Gorczyca punktuje, że kiedy zakończą się prace, to otrzymamy dokument z wypisanymi w nim wskaźnikami, tabelkami, pomysłami, ale bez konkretnych działań.

- Nie ma żadnych mechanizmów, które sprawiałyby, że zaplanowane kwoty i ilości kopciuchów do zlikwidowania będą w jakikolwiek sposób realne. Takim mechanizmem dopingującym byłaby właśnie uchwała antysmogowa, zawierająca jasny terminarz obowiązkowej wymiany poszczególnych klas kotłów i pieców. Uregulowałaby jakość używanych paliw, co bardzo istorne, bo w sytuacji, gdy cała Polska zabrania spalania najgorszych sortów węgla i odpadów węglowych, Lubelszczyźnie przypada rola węglowego śmietnika.

Każdy kolejny rok zaniechań to choroby i skrócone życie kilku tysięcy mieszkańców

- mówi Goryczyca.

Co z samochodami w miastach?

Ekolodzy krytykują też, że urząd rezygnuje z wyznaczania w miastach tzw. Stref Czystego Transportu (ograniczony wjazd najbardziej kopcących samochodów)

- Tworzenie takich stref dopuszcza od 2018 roku ustawa o elektromobilności. Utworzenie takiej strefy w śródmieściu Lublina to jedna z niezrealizowanych przez władze Lublina rekomendacji Panelu Obywatelskiego - podkreśla Towarzystwo.

Dlatego ekolodzy domagają się, aby w planie działań uwzględnić uchwałę antysmogową i na jej mocy wprowadzić:

  • Wyznaczenie we wszystkich miastach obszarów stanowiących korytarze napowietrzające i wpisania ich do wojewódzkiego Planu Zagospodarowania Przestrzennego z przełożeniem na plany miejscowe gmin.
  • Działania „Zwiększenie udziału zieleni na terenach zurbanizowanych” wraz z harmonogramem i wskaźnikami.
  • Zabezpieczenia w Regionalnym Programie Operacyjnym 2021-2028 środków na likwidację niskiej emisji.

Urząd: Prace trwają

Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa przypomina, że prace nad programem dotyczącym powietrza jeszcze trwają. Uwagi można składać do 23 marca.

- Obecnie oczekujemy na opinie instytucji uczestniczących w całym toku prac t.j. Ministra Klimatu, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Lublinie , Wojewódzkiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie. Oczekujemy na opinię Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego - dodaje rzecznik i zapewnia, że zarząd województwa ma na uwadze wszystkie działania antysmogowe.

- Ostateczne dokumenty będące prawem miejscowym, wypracujemy również w oparciu o uwagi i opinie pozyskane w toku konsultacji, w tym Towarzystwa dla Natury i Człowieka - dodaje Małecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
temik

używam modelu Broyx 500, dla mnie jest to maska na każda porę roku. Ponieważ mam alergie na pyłki, używam jej latem, a zimą chronię płuca przed smogiem

G
Gość

Panie Chełmianin N -koronawirus atakuje : Lubelszczyznę,czy Lubelskie ,bez względu czy jest czy historycznie nie była.

G
Gość

Patrzcie Państwo,jak mikrodrobinka może przewrócić świat i życie do góry nogami.Duperelne ekologie załatwił koronawirus,teraz trzeba walczyć o przetrwanie smog-czy wirus.....wybierz!

C
Chełmianin N

Podła dusza Panie Gorczyca, a Twoja gdzie jest Lubelszczyzna!! Nigdy i przenigdy w historii Polski taka kraina nie istniała!!! Napisz podła dusza czy Lubelszczyzna znaczy to samo województwo lubelskie!!

s
sas

eko-terroryści znów coś mruczą... ciekawe kto im płaci za te czepianie sie ?

G
Gość

Już widzę jak się skończy palenie frakcją nocną...

G
Gość

Od kilku lat te same domy i kamienice na kunickiego i nowym świecie palą tak, że można się udusić i nic się z tym nie dzieje...

G
Gość
21 marca, 11:50, Zig:

Samochodów jeździ mniej a smog ma się dobrze! Szczególnie w starych dzielnicach.

Co Ty pleciesz. Zmierz temperaturę.

G
Gość

W mieście pustki, zero ruchu samochodowego, a oddychać się nie da. To skończcie chrzanić, że to samochody. Każdy budynek w obszarze miasto obligatoryjnie podłączyć do LPEC albo wyburzyć i będzie spokój, a nie środek miasta i palenie węgla.

G
Gość
21 marca, 11:25, Gość:

Panie Gorczyca, sama uchwała nic nie da, jak nie ma pieniędzy na jej realizację...

21 marca, 11:35, Anamem:

Prezes NBP powiedział że kasy jest w brud,a potwierdza to fakt że na tubę propagandową PIS czyli media przekazano 2 mld złotych.

POprzednia władza zamiaa jak mawiał ekinomiczny mózg PO Pinindzy ni ma i nie bedzie. Ale setki miliardów na wyprowadzanie przez mafie Don Alda VATu były

Z
Zig

Samochodów jeździ mniej a smog ma się dobrze! Szczególnie w starych dzielnicach.

A
Anamem
21 marca, 11:25, Gość:

Panie Gorczyca, sama uchwała nic nie da, jak nie ma pieniędzy na jej realizację...

Prezes NBP powiedział że kasy jest w brud,a potwierdza to fakt że na tubę propagandową PIS czyli media przekazano 2 mld złotych.

Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie