Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspresowa rozbiórka placu Litewskiego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Szlachetka
Do historii przeszła już fontanna z Litewskiego, usunięto też znaczną część kostki z terenu placu. W środę na miejscu byli też konserwatorzy, zastanawiali się, które drzewa da się jeszcze ocalić.

Wkrótce zapadnie decyzja, ile drzew z placu Litewskiego zostanie wyciętych w trakcie remontu tego miejsca. Wcześniej pisaliśmy, że pod topór ma pójść aż 71 z 195 drzew. - Jeśli to jest prawda, to jestem przerażony - komentował ponad tydzień temu na łamach Kuriera Ryszard Milewski, przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście.

W środę na placu Litewskim, który już jest zamkniętym dla przechodniów terenem budowy, byli m.in. przedstawicielka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, miejski konserwator zabytków Hubert Mącik i architekt Jacek Ciepliński, który zaprojektował nowy plac.

Komunikacja miejska wokół placu Litewskiego. Jak pojadą autobusy?

Mącik wcześniej dał zgodę na wycinkę 46 drzew, jednocześnie zastrzegając, że ta liczba może się zmienić. Po środowej wizji lokalnej miejski konserwator zdecydował, że nie ma potrzeby usuwania pięciu ze wskazanych wcześniej drzew. - Dużej lipie za pomnikiem Unii Lubelskiej wystarczy korekta korony - mówi Mącik.

Jednocześnie Hubert Mącik podkreślił, że może zapaść decyzja o pozostawieniu jeszcze innych drzew. - Będziemy jeszcze przyglądać się tej części pl. Litewskiego, która na razie nie jest ogrodzona - zapowiada miejski konserwator zabytków. - Na przykład, jeśli drzewo rośnie blisko granicy alejki, to powinno się je zostawić - nie ma wątpliwości Mącik.

Pl. Krąpca w zawieszeniu

Odrębną kwestią jest to, czy będzie zgoda na wycinkę wszystkich 20 drzew na pl. Krąpca. Urzędnicy Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin informowali wcześniej, że zieleń w tym miejscu ma być całkowicie wymieniona. Projekt budowy zakładający takie rozwiązanie został uzgodniony przez poprzednią wojewódzką konserwator zabytków, ale zgoda na usunięcie drzew musi być wydana na podstawie odrębnej decyzji. Drzewa w tym miejscu rosną w zasadzie na obrzeżach placu.

- Chciałbym, żeby doszło w tej sprawie do kompromisu - podkreśla obecny wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski. - W tej sprawie mieliśmy już dwa spotkania z ratuszem. Chciałbym, żeby jak najwięcej drzew dało się ocalić - dodaje Kopciowski.

25 gniazdujących par

Obecnie trwa okres lęgowy ptaków, w którym nie powinno się prowadzić wycinek. Ratusz zapewnia, że te prace na placu Litewskim poprzedzi wizja lokalna z udziałem ornitologa. Po to, aby nie usuwać drzew, na których będą gniazda. - To na nic. Jeśli buldożer wyrwał nam ścianę w kuchni, to nie odwrócimy się na drugi bok tylko dlatego, że sypialnia jeszcze stoi - ironizuje ornitolog Waldemar Biaduń, specjalista, który od początku lat 90. liczy populację ptaków na pl. Litewskim.

- Widzę tu co roku od 10 do 12 gatunków lęgowych, m.in. modraszkę, szpaka, ziębę i kwiczoła, ale też coraz rzadsze dzwońce - wylicza Biaduń.

- Na stosunkowo niewielkim obszarze 1,5 ha gniazda zakłada w sezonie od 20 do 25 par ptaków - dodaje ornitolog.

Co się teraz dzieje na placu Litewskim

Przebudowa placu Litewskiego już się rozpoczęła. Po pierwsze, rozebrana została niecka fontanny. Po drugie, usuwana jest kostka brukowa. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologicznym.

Przebudowa placu jest okazją do odnalezienia reliktów fundamentów soboru prawosławnego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który na centralnym placu miasta wybudowali Rosjanie w okresie zaborów. Cerkiew została rozebrana przez lublinian po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Materiał z soboru został następnie użyty do budowy Domu Żołnierza im. Piłsudskiego. Rozbiórka fontanny z placu Litewskiego, jak i inne prace odbywają się pod nadzorem archeologa.

- Zaczęły się pojawiać cegły, które mogą pochodzić z rozebranego soboru - mówi Kurierowi miejski konserwator zabytków Hubert Mącik. - Odkryta część fundamentów soboru zostanie zabezpieczona i zachowana. Nowa fontanna będzie budowana nad nimi - przypomina miejski konserwator zabytków.

Na razie, na podstawie materiałów kartograficznych, został oznaczony na placu Litewskim zarys nieistniejącego soboru.

Ogrodzony został także m.in. baobab, czyli najbardziej znany pomnik przyrody z terenu Lublina, po to, żeby drzewo nie zostało uszkodzone w czasie prowadzonych plac budowlanych.

Systematycznie usuwana jest także stara kostka brukowa. Zdemontowane już zostały kosze na śmieci i ławki. Kompleksowa przebudowa placu Litewskiego ma potrwać rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ekspresowa rozbiórka placu Litewskiego [ZDJĘCIA] - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski