Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspresówka S17: Gdzie się zatrzymać, żeby odpocząć? (ZDJĘCIA)

Artur Jurkowski
Ekspresówka S17: Gdzie się zatrzymać, żeby odpocząć?
Ekspresówka S17: Gdzie się zatrzymać, żeby odpocząć? Jacek Babicz
Droga, owszem, piękna: równa, szeroka, ale co z tego. Gdzie mam się zatrzymać, żeby odpocząć? Dwa miejsca obsługi podróżnych, gdzie można stanąć i zrelaksować się podczas jazdy, co prawda zostały wyznaczone, ale problem w tym, że cały czas nie działają - wskazuje pan Darek, kierowca z Lublina.

Chodzi o nowo wybudowany odcinek ekspresówki łączący Lublin z Piaskami. Na tym fragmencie wyznaczono dwa MOP-y: w Bystrzejowicach oraz w Wierzchowiskach.

Rzeczywiście są zamknięte. I nic nie wskazuje, by sytuacja miała szybko ulec zmianie. - Niestety, mamy problem ze znalezieniem dzierżawcy dla obu obiektów. Dwa przetargi zakończyły się fiaskiem. Ogłosiliśmy kolejne postępowanie - wyjaśnia Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

MOP-y to miejsca służące obsłudze kierowców. Podróżujący mogą w nich zrobić sobie przerwę w jeździe. Na terenie takich punków ma być stacja paliw, parking, restauracja, toaleta.

- Aby zachęcić potencjalnych dzierżawców naszą ofertą, obniżyliśmy wymagania stawiane wobec uczestników przetargu. M.in. zrezygnowaliśmy z warunku budowy nowej stacji paliw i dopuściliśmy możliwość adaptacji znajdujących się już tam obiektów tego typu. Otworzyliśmy też drzwi do udziału w przetargu dla mniejszych operatorów - wylicza Nalewajko.

Zachętą ma być też cena. Minimalną stawkę czynszu GDDKiA ustaliła na 5 tys. zł miesięcznie za MOP. To prawie dziewiętnaście razy mniej niż wynosi opłata za dwa inne MOP-y przy nowej ekspresówce. Chodzi o punkty w pobliżu Markuszowa. Tam czynsz wynosi 94 tys. zł miesięcznie. A oba te MOP-y trafiły w ręce BP Europe, która wygrała przetarg na początku tego roku.

- Oba działają. Są tam wybudowane m.in. parkingi, altanki, place zabaw dla dzieci. BP ruszyło już z pracami przy budowie stacji paliw. Mają być gotowe jeszcze w tym roku - dodaje Nalewajko.

W Markuszowie mają też stanąć restauracje. - Ale będą otwarte dopiero w przyszłym roku - zapowiada Nalewajko.

MOP-y są wydzierżawiane na 10 lat. - Jedne są bardziej atrakcyjne, inne mniej. Decyduje o tym rynek. Te w Markuszowie zostały ocenione jako potencjalnie duże i lepsze niż w Bystrzejowicach i Wierzchowiskach - twierdzi Krzysztof Nalewajko.

Trasa ekspresowa Kurów - Piaski ma mieć 66,8 km. Budowa pochłonie 3,422 mld zł, z czego 2,414 mld zł to dofinansowanie UE. Otwarte są dwa odcinki: między węzłami Kurów Zachód -Jastków oraz z Lublina do Piask. Fragment Jastków - Lublin Sławinek ma być uruchomiony jesienią, a Lublin Sławinek - Lublin Felin w I kwartale 2014 r.

Treści, za które warto zapłacić!
RAPORTY, KOMENTARZE, REPORTAŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski