Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia na słomę w Lublinie. Biomasę dostarczy należąca do Ursusa Bioenergia Invest

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Umowę podpisali (na zdjęciu od lewej) Einar Vangsnes, prezes TergoPower Lublin sp. z o.o. i Karol Zarajczyk, prezes Ursus S.A.
Umowę podpisali (na zdjęciu od lewej) Einar Vangsnes, prezes TergoPower Lublin sp. z o.o. i Karol Zarajczyk, prezes Ursus S.A. materiały prasowe
Należąca do Ursusa firma Bioenergia Invest podpisała umowę na dostawę biomasy dla norweskiej spółki TergoPower, która planuje budowę elektrowni zasilanej słomą. To szansa na wyższe zarobki rolników i pracę w regionie.

Bioenergia to jeden z pierwszych i największych producentów biomasy rolnej w Polsce. Produkcję prowadzi głównie na terenach rolniczych Lubelszczyzny. Miesięczna wydajność firmy to 1000 ton brykietu lub 600 ton peletu (paliwo z biomasy) miesięcznie.

- Dostawy do TergoPower to bardzo duży projekt, jednak jesteśmy do niego bardzo dobrze przygotowani, a nasze doświadczenia w zakresie pozyskiwania słomy, na rynku lubelskim i dotychczasowa współpraca z setkami rolników, były kluczową kwestią przy przygotowaniach do podpisania kontraktu – zaznaczył Tadeusz Kasjanowicz, prezes Bioenergia Invest S.A.

Kasjanowicz dodaje, że przy zbiorze słomy, zwózce, stertowaniu, całorocznym transporcie do elektrowni, oraz w samej elektrowni pracę znajdą tysiące mieszkańców Lubelszczyzny. Sami rolnicy na sprzedaży słomy mają zarobić nawet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

- Liczymy, że to dopiero początek współpracy z Bioenergią Invest oraz URSUSEM, mamy bowiem w zanadrzu wiele ciekawych projektów energetycznych i logistycznych, dzięki którym powstaną nowe miejsca pracy w Lublinie - podkreśla Einar Vangsnes, prezes TergoPower Lublin.

Inwestycja jest planowana w rejonie ulic Mełgiewskiej i Tyszowieckiej. Norwegowie planują tam budowę elektrowni o mocy prawie 50 MWe, zdolnej zapewnić energię dla ok. 112 tys. gospodarstw domowych. Budowa opóźniła się jednak ze względu na protesty części mieszkańców. Obecnie inwestor oczekuje na decyzję środowiskową. Nie wyklucza wystąpienia o pozwolenie na budowę jeszcze w tym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski