Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia na słomę w Lublinie. Przeciwnicy inwestycji protestowali przed ratuszem (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Protest w sprawie budowy elektrowni na słomę
Protest w sprawie budowy elektrowni na słomę Anna Kurkiewicz
Przeciwnicy budowy w Lublinie elektrowni na biomasę protestowali w piątek przed lubelskim ratuszem. Swój sprzeciw wyrazili na piśmie, które złożyli w urzędzie. Inwestycję w rejonie ulic Mełgiewskiej i Tyszowieckiej zapowiada norweska spółka Tergo Power.

Pod pismem, które w piątek trafiło do Urzędu Miasta, podpisało się ponad 4,7 tys. osób. Obawiają się one wzmożonego ruchu w rejonie inwestycji, emisji szkodliwych pyłów i gazów oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie lublinian.

- Z informacji udostępnionych przez inwestora wynika, że w ciągu godziny spalanych tam będzie od 38 do 49 ton surowca. W tym samym czasie do atmosfery zostanie wyemitowanych około 280 tys. metrów sześciennych pyłów i gazów. To niedopuszczalne – alarmuje Krystyna Brodowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Ekologiczny Lublin. Brodowska przypomina, że 450 metrów od terenu przyszłej inwestycji znajduje się osiedle, na których mieszka 450 osób.

Pierwsze protesty przeciwko inwestycji pojawiły się już w 2014 r., kiedy to firma planująca budowę opublikowała raport o oddziaływaniu elektrowni na środowisko. Podczas ostatniej rozmowy inwestor, powołując się na te same dane, stwierdził, że niekorzystne oddziaływanie będzie i tak mniejsze niż określa to prawo.

Norwegowie chcą zbudować w Lublinie elektrociepłownię opalaną słomą (WIZUALIZACJE)

Zarzuty mieszkańców przeanalizował sanepid i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie. - Jesteśmy na ostatnim etapie procedury – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. - Zebraliśmy cały materiał od inwestora, sanepidu, RDOŚ i mieszkańców. W sprawie przeprowadzono trzy konsultacje społeczne. Teraz inwestor ma siedem dni, żeby odnieść się do uwag mieszkańców - dodaje.

Po tym czasie miasto przystąpi do oceny dokumentacji co może zająć nawet kilka tygodni. Następnie ratusz wyda decyzję środowiskową dla budowy bioelektrowni. Jednak nawet po jej opublikowaniu strony będą miały prawo odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Słoneczny Wrotków już czynny. Można się kąpać (ZDJĘCIA)
Obwodnica Lublina: Drogowcy ustawili wiadukt ważący dwa tys. ton (WIDEO, ZDJĘCIA)
Piknik rodzinny i maraton leszczowy nad Zalewem Zemborzyckim (DUŻO ZDJĘĆ)
Ekobazar w Ogrodzie Saskim. Moda na śniadania na trawie wkracza do Lublina (FOTO)
W Lublinie ścigali się w kolejnym biegu zaliczanym do cyklu "Chęć na Pięć" [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski