Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia na węgiel powstanie przy Bogdance? Będzie jedną z ostatnich w Polsce

Piotr Nowak
Jedna z ostatnich w kraju może powstać przy kopalni w Bogdance.

4,6 mln ton „czarnego złota” wydobyli górnicy z Lubelskiego Węgla Bogdanka w pierwszej połowie tego roku. Z ostatnio opublikowanego raportu finansowego grupy kapitałowej wynika, że pomiędzy początkiem stycznia a końcem czerwca przychody spółki ze sprzedaży przekroczyły 902 mln zł, a zyski 112 mln zł. Te ostatnie są o prawie połowę większe niż w tym samym czasie ubiegłego roku.

Władze kopalni oceniają wyniki jako bardzo dobre. Jednocześnie zapowiadają ekspansję na kolejne złoża. – Dbając o zabezpieczenie długofalo-wego rozwoju spółki, złożyliśmy w lipcu wniosek o koncesję wydobywczą na złoże „Ostrów” (...). To ważny krok w kierunku podwojenia naszych zasobów operatywnych i przedłużenia żywotności kopalni do ok. 50 lat, z 25 lat obecnie. Liczymy na to, że otrzymamy koncesję do końca 2017 r. – komentuje Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka.

Od października 2015 r. LW Bogdanka wchodzi w skład Grupy Enea. To właśnie elektrownie Enei są głównym odbiorcą lubelskiego węgla.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, zapowiedział ostatnio, że przyszłość polskich elektrowni węglowych jest przesądzona. W trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłosił dokończenie inwestycji w Kozienicach, Opolu, Jaworznie i Ostrołęce. Później Polska ma zrezygnować z węgla na rzecz m.in. elektrowni jądrowej. Zaznaczył, że trwają prace nad bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Studium wykonalności projektu technologii zgazowania węgla dla produkcji energii elektrycznej przygotowują Bogdanka i Enea. Siłownia o mocy 500 MW miałaby stanąć w sąsiedztwie istniejącej kopalni.

Zamiar budowy pierwszej takiej elektrowni w Europie Tchórzewski ogłosił jeszcze w styczniu. Od tego czasu węgiel z Bogdanki był testowany w Japonii, która również rozważa zastosowanie tej technologii. Według wcześniejszych zapowiedzi Enei, szczegóły projektu i koszty inwestycji będą znane do końca 2017 r.

Budowę elektrowni na węgiel zapowiada też Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”. Pod koniec sierpnia firma wybrała przedsiębiorstwo, które będzie doradzało przy przedsięwzięciu. Siłownia o mocy 90 MW ma produkować energię na użytek Azotów.

Tłumy na koncercie Festa Italiana na Arenie Lublin. Włoskie hity porwały lublinian [ZDJĘCIA, WIDEO]
Tak kibicowaliście na meczu Speed Car Motor Lublin [GALERIA]
Remonty ulic w Lublinie. Cieszyć się czy płakać? (LIST CZYTELNIKA)
Święto chleba w lubelskim skansenie [ZDJĘCIA]
Ćwiczyli pływanie pod okiem Otylii Jędrzejczak [ZDJĘCIA]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski