Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrozamieszanie. Jednak elektryczne samochody służbowe już pojawiają się w naszych samorządach

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Dacia Spring kupiona przez miasto Zamość za 88,9 tys. zł
Dacia Spring kupiona przez miasto Zamość za 88,9 tys. zł Urząd Miejski w Zamościu
Zamojski ratusz kupił pierwsze, osobowe auto elektryczne. Samochód trafił do miejscowego Zarządu Dróg Grodzkich. Za jakiś czas takich pojazdów będzie więcej, także w innych samorządach. Dlaczego? Wynika to z zapisów ustawy o elekromobilności i paliwach alternatywnych.

- Zdecydowaliśmy się na zakup Daci Spring. Jest to najtańsze na rynku osobowe auto elektryczne – mówi Marcin Nowak, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu. - Eksploatacja takiego pojazdu jest zdecydowanie tańsza niż aut wyposażonych w tradycyjne silniki spalinowe. To ważne także pod względem ekologicznym.

Nowe auto było potrzebne

Zakupy elektrycznych pojazdów służbowych czekają także inne samorządy miast i powiatów, w których ogólna liczba mieszkańców przekracza 50 tys. osób. Według przyjętej w 2018 roku ustawy o elekromobilności i paliwach alternatywnych, od 1 stycznia 2022 roku jednostki samorządu terytorialnego będą musiały posiadać w swojej flocie co najmniej 10 proc. samochodów elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym. To dopiero początek. Bo docelowo aż 30 proc. takich pojazdów ma być zeroemisyjna (taki zapis znalazł się w ustawie).

Jak to wygląda w praktyce? W zamojskim Zarządzie Dróg Grodzkich jeżdżą teraz trzy auta osobowe. Jednak jedno z nich jest już w znacznym stopniu zużyte, więc zapewne za jakiś czas trzeba będzie je sprzedać lub oddać na złom. Nowe auto było zatem potrzebne. I się sprawdza.

- Poruszamy się głównie po ulicach Zamościa – tłumaczy dyrektor Marcin Nowak. - Nasza nowa, elektryczna dacia może przejechać bez ładowania 200 do 250 km, co nam w zupełności wystarczy. Ponadto zakupiliśmy także stację ładowania dla tego pojazdu. Zatem nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów z jego eksploatacją.

Na razie nie wiadomo kiedy i w jakiej ilości w Zamościu pojawią się kolejne tego typu pojazdy.

- Rozważamy takie zakupy – tłumaczy Magdalena Hubala, szef Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego UM w Zamościu. - W naszych jednostkach organizacyjnych mamy obecnie kilkadziesiąt samochodów służbowych. Niektóre podmioty planują zakup aut na paliwa alternatywne, więc powoli będziemy owe ustawowe regulacje wypełniać. Być może będą potrzebne także kolejne zakupy, ale na decyzję w tej sprawie mamy jeszcze trochę czasu. Coś będzie w tej sprawie bliżej wiadomo w drugiej połowie stycznia.

Ekologicznym autom mówią tak. Tylko z doładowaniem kłopot

Nie tylko w Zamościu zastanawiają się nad zakupami ekologicznych aut. Jak poinformował nas Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublin, w tym samorządzie używanych jest ok. 100 samochodów służbowych. Chodzi tutaj o urząd, ale także podlegające mu jednostki organizacyjne. To m.in. szkoły, domy pomocy społecznej itd.

- Dążymy w mieście do jak największej elektromobliności – zapewnia Andrzej Wojewódzki. - Tak się dzieje już np. w przypadku naszego transportu miejskiego. Myślimy także o zakupie ekologicznych pojazdów służbowych. Ograniczają nas jednak możliwości finansowe. Być może potrzebne będzie zatem np. odpowiednie wsparcie rządu.

Nie tylko pieniądze są ważne. Andrzej Wojewódzki przypomina, że niektóre auta służbowe wyruszają z Lublina w dalekie trasy. Kłopot w tym, że ilość miejsc, gdzie można byłoby auta elektryczne doładować nadal jest niewystarczająca. Podobnie myślą także inni samorządowcy.

- Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy naszą flotę samochodów wymieniać, odpowiednio dostosowywać – mówi Stanisław Grześko, starosta zamojski. - W pierwszej kolejności dotyczyłoby to naszego Zarządu Dróg Powiatowych, bo tam auta są najczęściej wykorzystywane. Tyle, że w przypadku aut elektrycznych rzeczywiście może pojawić się duży problem z ich doładowaniem w trasie. Mamy jednak jeszcze trochę czasu na decyzję w tej sprawie.

Publiczne stacje ładowania pojazdów elektrycznych w naszym regionie nadal rzadkość. Znajdziemy je głównie w dużych miastach (np. w Lublinie i jego okolicach) oraz przy najważniejszych trasach. Poza nimi można takie stacje policzyć na palcach jednej ręki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski