Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci i renciści pytali o podatki. Dyżur ekspertów w ramach akcji PIT 2021

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Dyżur przed telefonem ZUS pełniła Hanna Barańska – naczelniczka Wydziału Wypłaty Emerytur i Rent z Oddziału ZUS w Lublinie
Dyżur przed telefonem ZUS pełniła Hanna Barańska – naczelniczka Wydziału Wypłaty Emerytur i Rent z Oddziału ZUS w Lublinie mat. ZUS Lublin
Czy mogę rozliczyć się razem ze swoją zmarłą żoną? Czy złotówkę niedopłaconego podatku muszę zapłacić samodzielnie? Czy muszę złożyć PIT? Te i inne pytania od emerytów i rencistów usłyszeli eksperci ZUS i skarbówki podczas dyżuru telefonicznego.

Do 31 marca mamy czas na rozliczenie PITów za 2020 r. Podczas wtorkowego dyżuru telefonicznego eksperci odpowiadali na pytania dotyczące podatków. Dyżur w lubelskim oddziale ZUS pełniła Hanna Barańska, naczelniczka Wydziału Wypłaty Emerytur i Rent. Oto najczęstsze pytania i odpowiedzi:

Dostałam z ZUS PIT-40A. Wynika z niego, że mam złotówkę niedopłaconego podatku. Czy muszę go zapłacić samodzielnie?
Nie. PIT-40A to gotowe rozliczenie podatku, więc nie musi Pani już nic robić. Niedopłatę podatku ZUS potrąci z kwietniowej wypłaty świadczenia i przekaże prosto do urzędu skarbowego.

Jestem na rencie. Do tej pory PIT rozliczałem razem z żoną-emerytką, ale w ubiegłym roku zmarła. Czy mimo to mogę się z nią rozliczyć? Skąd wziąć jej PIT?
Może Pan rozliczyć swoje dochody razem z ubiegłorocznymi dochodami żony. Żeby otrzymać PIT za zmarłą małżonkę, powinien Pan złożyć wniosek do ZUS. Pismo można wysłać do nas pocztą, ewentualnie przyjść do placówki. We wniosku proszę podać swoje dane, dane żony i adres, na jaki mamy wysłać PIT. Jeśli wybiera się Pan do nas osobiście, to zachęcamy do umówienia wizyty na konkretną godzinę. W placówkach Oddziału ZUS w Lublinie rezerwujemy terminy wizyt pod numerem 81 535 75 26.

W ubiegłym roku dostałam z ZUS PIT-40A, a w tym roku PIT-11A. Co to oznacza? Cały czas pobieram rentę i nie mam innych dochodów.
Od tego roku emeryci i renciści, którzy mają nadpłatę podatku ze swojego świadczenia, otrzymują PIT-11A, czyli informację o dochodach. Zmiana formularza wynika z ubiegłorocznej nowelizacji przepisów podatkowych. Na podstawie tego formularza można samodzielnie rozliczyć podatek (papierowo lub przez internet) albo nie robić nic i zaczekać do końca kwietnia, aż urząd skarbowy zatwierdzi zeznanie roczne, które wygenerował w portalu www.podatki.gov.pl. Nadpłatę podatku zwraca urząd skarbowy.

Przeprowadziłam się i w tym roku nie dostałam PIT od ZUS z mojej emerytury. Co zrobić, żeby go dostać?
Przede wszystkim po zmianie adresu zamieszkania trzeba koniecznie zaktualizować w ZUS adres do korespondencji! Do zmiany adresu służy wniosek EZP. Można go przesłać pocztą, złożyć w placówce lub wysłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Proszę zaktualizować niezwłocznie swój adres, żeby wysyłana w kwietniu decyzja o waloryzacji emerytury trafiła pod właściwy adres. Duplikat swojego formularza PIT może Pani otrzymać od ręki w placówce ZUS. Jest też dostępny przez internet – w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu do portalu wystarczy wybrać zakładkę „świadczeniobiorca”, a potem „formularze PIT”. Stamtąd można go wydrukować lub zapisać na dysku komputera.

Dostałam z ZUS PIT-11, a w nim są wskazane dochody z praw autorskich oraz innych praw. Co to za dochody?
Tzw. inne prawa to między innymi niezrealizowane świadczenie po zmarłym członku rodziny. Osoba, która takie świadczenie pobrała, dostaje od nas PIT-11. Te dochody trzeba uwzględnić przy rozliczeniu z urzędem skarbowym.

Mam przyznaną emeryturę od grudnia 2020 r., a pierwszy przelew z ZUS dostałam na początku stycznia tego roku. Żaden PIT z ZUS do mnie nie przyszedł. Czy tak powinno być?
Tak. Dochód z emerytury uzyskała Pani dopiero w 2021 r., czyli kiedy przyszedł przelew świadczenia. Pierwszy PIT z ZUS otrzyma więc Pani w przyszłym roku z rozliczeniem dochodu za 2021 r.

Mam dwie emerytury – z ZUS i KRUS – i żadnego innego dochodu. Mimo to co roku z rozliczenia wychodzi mi do zapłacenia spora kwota podatku do urzędu skarbowego. Z czego to wynika? Czy da się to zmienić?
Możliwe, że przy obu Pana emeryturach stosowana jest co miesiąc kwota wolna zmniejszająca podatek. Podatnikowi przysługuje w roku jedna kwota wolna, bez względu na to z ilu instytucji pobiera świadczenia. Jeśli obie instytucje pomniejszają podatek o kwotę wolną, to po zakończonym roku i całościowym rozliczeniu podatku okazuje się, że część zastosowanej ulgi trzeba zwrócić. Jest sposób, który pozwala uniknąć jednorazowej zapłaty większego podatku. Wystarczy złożyć wniosek do ZUS albo do KRUS, żeby jedna z instytucji nie stosowała kwoty zmniejszającej podatek. Oczywiście to oznacza też, że kwota emerytury do wypłaty z jednej instytucji będzie każdego miesiąca o kilkadziesiąt złotych mniejsza. W ZUS wniosek o obliczenie i pobieranie zaliczki na podatek dochodowy bez kwoty miesięcznego zmniejszenia można złożyć w placówce, przesłać pocztą albo przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli złoży Pan takie oświadczenie w marcu, to zmiana zasad obliczania zaliczki na podatek nastąpi od kwietnia i będzie obowiązywać także w kolejnych latach – bezterminowo. Żeby w przyszłości odwołać taką zmianę, trzeba będzie złożyć wniosek o obliczanie podatku z kwotą miesięcznego zmniejszenia.

W ubiegłym roku dostałem z ZUS dodatek solidarnościowy, ale nie dostałem żadnego PIT-a.
Dodatek solidarnościowy nie podlegał opodatkowaniu, dlatego nie wystawialiśmy PIT dla osób pobierających taki dodatek.

W jaki sposób mogę dostać kopię mojego formularza PIT z ZUS?
Duplikat możemy wydać od ręki w placówce ZUS. Można też poprosić o jego wysłanie pocztą. Z uwagi na pandemię zachęcamy do tego, żeby korzystać z elektronicznej wersji formularzy podatkowych. Udostępniamy je w Platformie Usług Elektronicznych ZUS, w panelu świadczeniobiorcy. Stamtąd można swój PIT pobrać na komputer i np. wydrukować.

Pytania do skarbówki

Kilkanaście rozmów telefonicznych z emerytami i rencistami podczas dyżuru telefonicznego przeprowadził Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Najczęstsze pytania publikujemy wraz z odpowiedziami.

Jeśli dostałem PIT-11A z KRUS to czy muszę złożyć zeznanie podatkowe?
Jeśli podatnik od organu rentowego otrzymał informację o dochodach na formularzu PIT-11A, winien samodzielnie złożyć zeznanie albo poczekać do 30 kwietnia - wówczas Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Jeśli dostałem PIT-11A z KRUS i PITA z ZUS to czy muszę złożyć zeznanie podatkowe?
Jeśli podatnik od organów rentowych otrzymał informację o dochodach na formularzu PIT-11A i PIT-40A, winien samodzielnie złożyć zeznanie albo poczekać do 30 kwietnia - wówczas Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. wygenerowane automatycznie w usłudze Twój e-PIT na podstawie posiadanych informacji o dochodach. W przypadku zaistnienia dwóch lub większej ilości informacji o dochodach (w tym złożone przez Płatnika zeznanie na formularzu PIT-40A) KAS wygeneruje zeznanie, a dokument PIT-40A posłuży jako informacja o wysokości przychodu/dochodu za rok podatkowy.

Jeśli otrzymuję tylko rentę i chcę odliczyć ulgę to czy muszę złożyć zeznanie podatkowe?
Tak, jednakże podatnik może również „wyedytować” przygotowane dla niego przez KAS zeznanie podatkowe w usłudze Twój e-PIT i po wprowadzeniu zmian, zatwierdzić je i wysłać lub też złożyć zeznanie w innej formie: pisemnie lub elektronicznie (za pomocą systemu e-Deklaracje) do 30 kwietnia 2021 r. Jeśli tego nie zrobi, to automatycznie zaakceptowane zostanie zeznanie przygotowane dla podatnika przez administrację skarbową.

Jeśli otrzymałam z ZUS tylko PIT-40A, to czy muszę się rozliczyć?
Jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń a z organu rentowego otrzymał informację PIT-40A – nie musi wówczas składać zeznania podatkowego. Otrzymał bowiem roczne zeznanie sporządzone przez ZUS. Podatnik nie musi się logować i akceptować zeznania. Jeśli jednak chciałby przekazać 1 proc. należnego podatku ma rzecz OPP, powinien złożyć formularz PIT-OP w którym wskazuje Organizację Pożytku Publicznego. Jeżeli podatnik chciałby dokonać preferencyjnego rozliczenia dochodów (np. z małżonkiem) lub odliczyć ulgę podatkową, winien złożyć zeznanie podatkowe do 30 kwietnia 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski