Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura rolnicza bez senackich poprawek, nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta. Jakie będą ułatwienia dla rolników?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Dotychczasowe przepisy zawieszały w części wypłaty świadczenia w sytuacji, gdy emeryt nie zdał gospodarstwa. Nowelizacja ma nie tylko wprowadzić możliwość dalszego prowadzenia działalności, ale także pełnej wypłaty przysługującej kwoty.
Dotychczasowe przepisy zawieszały w części wypłaty świadczenia w sytuacji, gdy emeryt nie zdał gospodarstwa. Nowelizacja ma nie tylko wprowadzić możliwość dalszego prowadzenia działalności, ale także pełnej wypłaty przysługującej kwoty. GettyImages/Zoran Zeremski
Nowe przepisy ws. emerytury rolniczej coraz bliżej wejścia w życie. Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. W ramach zmian gospodarze będą mogli dalej prowadzić działalność, otrzymując przy tym świadczenie w pełnej wysokości. Do tej pory, w takiej sytuacji część wypłaty była zawieszona. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

Głosowanie nad ustawą o emeryturze rolniczej było wyjątkowo zgodne. Za jej podjęciem głosowało 98 senatorów, nikt nie wstrzymał się od głosu ani był przeciwny.

- Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrzyła nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników i wniesie o jej przyjęcie bez poprawek. Ustawa nie budziła wątpliwości senackiego biura legislacyjnego ani senatorów - poinformował Senat.

Waloryzacja emerytur 2022. Ile wynosi podstawowe świadczenie? Po zmianach rolnik-emeryt otrzyma je w całości

Od 1 marca 2022 roku, w wyniku waloryzacji, kwota rolniczej emerytury podstawowej wynosi 1084,58 zł, co daje siedmioprocentowy wzrost. Dotychczasowe przepisy zawieszały w części wypłaty świadczenia w sytuacji, gdy emeryt nie zdał gospodarstwa. Nowelizacja ma nie tylko wprowadzić możliwość dalszego prowadzenia działalności, ale także pełnej wypłaty przysługującej kwoty.

- W takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w KRUS składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych – przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zbieg tytułów ubezpieczeń z ZUS i KRUS

Dzięki ustawie zostaną uregulowane kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia rolniczego i tego powszechnego z ubezpieczeń społecznych. W praktyce będzie to oznaczać, że rolnicy unikną niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników. Znikną przeszkody w ubieganiu się o pomoc ze środków wspólnej polityki rolnej, bądź w dalszym podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania, oprócz działalności rolniczej, dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej.

Okresy rozliczeniowe. Nowe regulacje, co wliczy się do emerytury rolniczej?

Resort rolnictwa podał, że wprowadzona zostanie możliwość zaliczania do wysokości części składowej emerytury rolniczej okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub równorzędnych jej okresów.

- Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS – przekazał niedawno rząd.

Nie tylko regulacje rozliczeniowe. Emeryt będzie miał łatwiej

Nie tylko możliwość dalszego prowadzenia gospodarstwa i pełnej wypłaty emerytury, ale także inne dodatkowe ułatwienia określa procedowana nowelizacja. Emeryci będą mieli możliwość rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS, staną się mobilni zawodowo, będą też mogli szkolić się bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie.

Źródło: MRiRW, senat.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski