Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura z Marsjanami. Etiuda&Anima w Lublinie (program)

Sylwia Hejno
Kadr z filmu "Sen"
Kadr z filmu "Sen" fot. www.gentinettafilm.ch
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima to zjawisko. Na festiwalu można zobaczyć studenckie etiudy i krótkometrażowe filmy animowane z całego świata - prawdziwy przekrój wszystkich możliwych technik i stylów. Lubelski przegląd zaczyna się w połowie stycznia.

Razem z ogromną dawką świetnego kina trzeba też przełknąć malutkie ziarnko goryczy. Trafiła do nas bowiem festiwalowa replika sprzed dwóch lat. - Dopadł nas słynny lubelski problem z salami. Planowaliśmy pokazać filmy w grudniu, ale zwyczajnie nie było gdzie - tłumaczy Andrzej Rusin z kinoteatru Projekt. I zapewnia, że ten rodzaj kina się nie starzeje. - Organizatorzy mają bardzo dobre kontakty ze szkołami filmowymi na całym świecie i mogą ściągać filmy, których nigdzie indziej nie zobaczymy. Będzie można skonfrontować dokonania twórców z Meksyku, Izraela, czy czeskiej FAMU. Myślę, że lubelskiej publiczności ten przegląd się spodoba. Wiele animacji stawia nie tylko na wysoki poziom realizacyjny, ale i intelektualny - dodaje.

Co roku przyznawane są nagrody za najlepszą etiudę (Dinozaury) i animację (Jabberwocky). Kinoteatr Projekt pokaże wyłącznie obrazy nagrodzone lub wyróżnione. W tym dwóch wielkich zwycięzców z roku 2010: szwajcarski "Sen" (Złoty Jabberwocky) w reż. Claudiusa Gentinetty i Franka Brauna oraz "100 dni" Viery Čákányovej. Pierwszy film jest bardzo ciemną historią wypełnioną niepokojącymi odgłosami. Bardziej "głębokim oddechem przed wiecznym snem" (jak piszą twórcy) niż kojącą kołysanką na dobranoc. Drugi dokumentem o pewnym niebanalnym emerycie, który opowiada o swojej wizji rzeczywistości. Wśród najważniejszych spraw znajdują się Marsjanie i sezonowe wyprzedaże w hipermarkecie.

Z pewnością warto zobaczyć jak słynni bracia Quay wyreżyserowali Lema. Muzykę do "Maski" napisał Krzysztof Penderecki. Akcja filmu odpowiada tej z opowiadania i dzieje się w feudalno-technologicznym świecie: robot udający piękną kobietę ma zamordować pewnego naukowca.

Program:
10.01 (wtorek), g. 18
"100 dni"(Czechy), "Na przepustce"(Izrael), "Na zewnątrz"(Niemcy), "Miodowy miesiąc" (Polska)
11.01 (środa), g. 18
"59/184/84" (Czechy), "Granice"(Czechy), "Brzydkie słowa"(Polska), "Środowe popołudnia" (Wlk. Bryt.), "Zaćmienie" (Polska), "Lalki" (Meksyk)
12.01 (czwartek), g. 18
"Sen"(Szwajcaria), "W oku świni"(Japonia), "Zły człowiek"(Norwegia), "Kto by pomyślał?"(Polska), "Big Bang Big Boom"(Włochy), "Aquatura"(Polska)
13.01 (piątek), g. 18
"To become firm" (Ukraina), "Googuri Googuri"(Japonia), "Bliniaczki z ulicy Zachodzącego Słońca" (Hiszpania), "Ozdoba"(Niemcy), "Maska" (Polska/Wlk.Bryt.)
14.01 (sobota), g. 18
"Zielony" (Meksyk), "Powiedz, co czujesz"(Meksyk), "Pragnienie" (Meksyk), "Piosenka umarłych dzieci"(Meksyk), "Pani ptaszek"(Meksyk).

Sala widowiskowa Warsztatów Kultury, ul. Popiełuszki 5, bilet jednodniowy 4 zł, karnet na cały przegląd 15 zł


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski