Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Enea grozi Bogdance wycofaniem oferty wykupu akcji

Redakcja
JB
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiesił postępowanie dotyczące przejęcia przez Eneę kontroli nad lubelską kopalnią. Wnioskowała o to sama grupa energetyczna. W ten sposób ostrzega akcjonariuszy: - Jeśli ograniczycie nam możliwość wykonywania prawa głosu wezwanie nie dojdzie do skutku.

Kością niezgody między Eneą a Bogdanką są planowane zmiany w statucie Lubelskiego Węgla, które rada nadzorcza kopalni podda pod głosowanie 15 października podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Projekt zakłada, że właściciele, którzy nabyliby papiery wartościowe Bogdanki po tym terminie mogliby wykorzystywać nie więcej niż 10 proc. ogólnej liczby głosów. W ten sposób miałyby być zapezpieczone interesy aktualnych właścicieli spółki, ale przyszli nabywcy udziałów mieliby na nią mniejszy wpływ.

Zapowiadane zmiany statutu nie odpowiadają Enei, która chciałaby kupić 66 proc. akcji kopalni. Dlatego wnioskowała o zawieszenie postępowania dotyczącego przejęcia przez prezesa UOKiK. Bez tej zgody Enea może się wycofać z zakupu akcji w wezwaniu.

Przypomnijmy, Enea ogłosiła wezwanie na akcje lubelskiej kopalni 14 września. Zaoferowała dotychczasowym akcjonariuszom 67,39 zł za jeden papier wartościowy Bogdanki. - Leżąca na stole oferta jest bardzo atrakcyjna dla akcjonariuszy. To nie tylko nasza opinia, pozytywnie oceniają ją także analitycy oraz zarząd Bogdanki. Jest to przyjazne wezwanie, nikt inny w obecnym otoczeniu rynkowym równie atrakcyjnej oferty nie złoży – ocenia Dalida Gepfert, wiceprezes Enei. 

Potwierdził to sam zarząd Bogdanki przyznając w poniedziałek, że oferta Enei odpowiada wartości godziwej spółki.

Poprzez przejęcie kopalni grupa energetyczna chce zapewnić sobie bezpieczne dostawy paliwa po konkurencyjnej cenie. Umożliwi to też Enei stworzenie dużej grupy energetycznej, dysponującej własnymi elektrowniami, systemem dystrybucji i kopalnią. Nie zamierza jednak kupować Bogdanki za wszelką cenę.

- Ceny kontraktów terminowych na węgiel spadły właśnie poniżej 50 dolarów za tonę. Jeżeli akcjonariusze Bogdanki nie będą naszą ofertą zainteresowani, mamy inne warianty zapewnienia sobie dostaw taniego węgla – dodaje Paweł Orlof, wiceprezes Enei.

ppp

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski