Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Enea współpracuje z Japończykami. Jest szansa na budowę elektrowni pod Łęczną

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Elektrownia miałaby powstać w sąsiedztwie kopalni w Bogdance
Elektrownia miałaby powstać w sąsiedztwie kopalni w Bogdance Krzysztof Wiśniewski/archiwum
Polska spółka Enea i Mitsubishi Hitachi Power Systems z Japonii chcą założyć wspólne przedsiębiorstwo. Celem współpracy ma być budowa elektrowni opartej na technologii gazyfikacji węgla. Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana przy kopalni w Bogdance.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wspólny wniosek Enea i Mitsubishi Hitachi Power Systems o utworzenie wspólnego przedsiębiorcy. Jego działalność, jak informuje UOKiK, może obejmować „rozwój, konstrukcje i eksploatację elektrowni w Polsce opartej na technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym obiegiem gazyfikacji węgla”. Takie instalacje zużywają mniej paliwa i są bardziej ekologiczne niż tradycyjne elektrownie spalające węgiel. Jednak jest to stosunkowo młoda technologia, która jest obecnie testowana. W jej doskonaleniu przodują Japończycy. Wniosek o utworzenie wspólnego, polsko-japońskiego przedsiębiorcy jest obecnie analizowany przez UOKiK.

Spółka Enea jest podmiotem dominującym w grupie o tej samej nazwie i jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Ponad połowa jej akcji znajduje się w rękach Skarbu Państwa. Poznańskie przedsiębiorstwo produkuje, przesyła i sprzedaje energię elektryczną do mieszkańców i firm, głównie w zachodniej Polsce. W 2015 r. zakupiła LW Bogdanka, przez co stała się właścicielem kopalni węgla.

W 2016 r. Enea kupiła od francuskiej Grupy Engie elektrownię Połaniec i działkę w Starej Wsi pod Łęczną, w sąsiedztwie kopalni w Bogdance. Francuzi już wcześniej planowali tam budowę elektrowni, ale z tych zamierzeń niewiele wyszło. Inwestycję w Starej Wsi zaczęła rozważać Enea. Współpraca z Mitsubishi jest kolejnym etapem przygotowań do budowy. Na sprzedaży węgla do planowanej elektrowni najwięcej zyskałaby Bogdanka, która znajduje się około 7 km od Starej Wsi.

Pod koniec ubiegłego roku LW Bogdanka otrzymała od Ministra Klimatu koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złoża K-6 i K-7 w obszarze górniczym „Cyców”. Zasoby „czarnego złota” są tam szacowane na ok. 66 mln ton.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski