Energetyki mogą ciebie zabić. Wystarczy 90 minut. Najnowsze...

  Energetyki mogą ciebie zabić. Wystarczy 90 minut. Najnowsze wyniki naukowców przerażają!

  oprac.maw

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Energetyki mogą ciebie zabić. Wystarczy 90 minut. Najnowsze wyniki naukowców przerażają!
  Napoje energetyczne do bezpiecznych raczej nie należą. Nie od dzisiaj wiadomo, że napoje te mogą nieźle narozrabiać w naszym organizmie. Amerykańcy naukowcy przeprowadzili ostatnio badania i doszli do bardzo niepokojących wniosków.
  Energetyki mogą ciebie zabić. Wystarczy 90 minut. Najnowsze wyniki naukowców przerażają!
  Zespół badawczy z University of Texas przebadał 44 studentów (zdrowych, bez nałogów). Wypili oni napoje energetyczne (dwie puszki), a następnie po upływie 90 minut zbadano ich naczynia krwionośne. Co się okazało? Naukowcy podają, że średnica naczyń zmniejszyła się przeciętnie o połowę. A to stanowi zagrożenie dla życia.


  – Jako że napoje energetyczne stają się coraz bardziej popularne, ważne jest, aby badać ich wpływ na tych, którzy często je piją i lepiej określić, jaki jest – o ile jest w ogóle – bezpieczny sposób ich konsumpcji – powiedział dr John Higgins, profesor medycyny z McGovern School, cytowany przez Daily Mail.

  90 minut po wypiciu napoju energetycznego


  Wyniki badań pokazują, że nasz organizm po wypiciu napojów energetycznych narażony jest na szerego niebezpieczeństw.
  Jak podkreślają naukowcy, stan w który zostali wprowadzeni pacjenci po 90 minutach od spożycia napojów, grozi zawałem serca czy udarem mózgu. Dzieje się tak dlatego, że przez pomniejszone naczynia krowionośne, do komórek dociera za mało krwi, a ta jak wiadomo transportuje tlen.

  Badacze z uniwersytetu uważają, że odpowiedzialne są za to składniki energetyków, takie jak: kofeina, tauryna i cukier.

  Sonda

  Czy w Polsce powinna być zakazana sprzedaż napojów energetycznych dla dzieci?  Jak podaje portal 5minutdlazdrowia.pl , wnioski z tego badania (oraz z dwóch innych badań przeprowadzonych w kwietniu 2017 r. i lutym 2018 r.) zostaną przedstawione i omówione dalej na Sesjach Naukowych American Heart Association w Chicago w 2018 r., które odbędą się w listopadzie.

  Picie napojów zawierających duże ilości kofeiny może być jedną z głównych przyczyn palpitacji serca, nadciśnienia tętniczego, padaczek, a w skrajnych przypadkach zatrzymania akcji serca prowadzącej do śmierci – dane WHO z 2013 roku  WIDEO: Jak działają napoje energetyzujące?
  Lekarz Piotr Gryglas wyjaśnił w reportażu "Dzień Dobry TVN", co zawierają napoje energetyczne i jaki mają wpływ na nasz organizm. - Nie ma w nich substancji, które uzależniają, ale mogą predysponować do przyzwyczajenia - podkreślił.
  Instruktorka fitnessu Edyta Drąg-Maksimowicz wytłumaczyła natomiast, dlaczego energetyki nie są polecane sportowcom

  źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

  Czytaj również: Nowe obowiązki dla kierowców. Lepiej się z nimi zapoznaj

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stanowcze nie

  Jolant (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Oby tylko mniej osób po nie sięgało. Ja to nie piję takich rzeczy u mnie to tylko cisowianka ale mój syn to często popija energetyki. Już mu pokazałam artykuł może coś do niego trafi

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo