Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-rewolucja dla pacjentów. Od stycznia lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia

Gabriela Bogaczyk
Od stycznia przyszłego roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia.
Od stycznia przyszłego roku lekarze będą mogli wystawiać elektroniczne zwolnienia. archiwum
E-zwolnienie będzie wypełniał lekarz przez internet dzięki Platformie Usług Elektronicznych. Następnie automatycznie dokument znajdzie się w ZUS. Potem ZUS przekaże zwolnienie pacjenta drogą elektroniczną do pracodawcy. Chory nie będzie musiał dostarczać go samodzielnie. Pracodawca będzie widział zwolnienie na swoim profilu platformy internetowej. Założenie takiego konta ma być bezpłatne.

E-zwolnienie ma ułatwić życie wszystkim, którzy mają do czynienia ze zwolnieniami: pacjentom, lekarzom, pracodawcom.

- Dla ZUS to również wygodne rozwiązanie, bo ułatwi szybszą kontrolę zwolnień i zredukuje liczbę postępowań wyjaśniających w sprawie błędnie wypełnionych formularzy - mówi Małgorzata Korba, rzeczniczka lubelskiego oddziału ZUS.

Przez dwa lata wypełnianie e-zwolnień przez lekarzy będzie dobrowolne. Będą mogli wystawiać nadal tradycyjne zwolnienia w wersji papierowej. Dopiero od 2018 roku e-zwolnienie całkowicie zastąpi stare zasady. Jedynie, gdy zawiedzie sieć internetowa lub podczas wizyty domowej, będzie można skorzystać z papierowego dokumentu.

- To kolejna czynność, która jest nakładana na lekarzy. Taki system sprawdzi się tylko wówczas, gdy sieć internetowa będzie działała sprawnie w całym regionie. W wielu gabinetach lekarskich nie ma komputera. Należy najpierw zadbać o wyposażenie i zapewnienie stałego dostępu do internetu - mówi Marek Stankiewicz, rzecznik Lubelskiej Izby Lekarskiej.

Natomiast już od sierpnia przyszłego roku w Polsce obowiązywać będą e-recepty. W gabinecie lekarz wypełni receptę za pomocą elektronicznego systemu P1.

Po jej zapisaniu w komputerze, pacjent otrzyma kod dostępu za pomocą SMS-a, w którym znajdą się też podstawowe informacje o przepisanym leku. Potem pacjent przekaże kod ze swoim numerem PESEL farmaceucie. Po realizacji aptekarz zapisze zakończenie transakcji w systemie P1.

Dzięki nowemu systemowi zwiększy się czytelność recept, a tym samym zniknie kolejny kłopot dotyczący pracy farmaceutów i życia pacjentów.

- Elektroniczny sposób wystawiania recept ma na celu uproszczenie przepływu informacji w systemie opieki zdrowotnej, a co za tym idzie, poprawę jakości obsługi pacjentów - mówi Paweł Pierzchała, zastępca kierownika projektu P1.

Osoby starsze lub niekorzystające z internetowego konta pacjenta będą otrzymywały od lekarza papierowy wydruk informacyjny, na podstawie którego również możliwa będzie realizacja recepty w aptece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski