Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eurofobia, czyli strach ma wielkie oczy

Mariusz Świetlicki
Ostatnie badania opinii publicznej w Polsce wykazują, że dwie trzecie Polaków nie chce w naszym kraju wspólnej europejskiej waluty. Politycy zaczęli unikać tego tematu. Każda publikacja zachęcająca do szybkiej drogi w tym kierunku spotyka się z silną falą krytyki. A jeszcze 5 lat temu nastroje były zupełnie inne. Zwolennicy i przeciwnicy szybkiego przyjęcia euro byli niemal w równowadze, z lekką przewagą tych pierwszych.

Co takiego się stało, że Polacy tak radykalnie zmienili swoje zdanie? Czy euro przestało być gospodarczo atrakcyjne?

Bynajmniej. Nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o korzyści z posiadania wspólnej europejskiej waluty. Nadal dla Polski są one potencjalnie ogromne. Zmieniło się jedynie nasze postrzeganie. Sytuacja Grecji, problemy finansowe Portugalii, Hiszpanii i Włoch, a więc krajów, które posiadają euro, spowodowały powstanie schematu myślowego: euro = kryzys, euro = bankructwo. Docierające tragiczne informacje z wymienionych krajów i brak jednoznacznych pomysłów na rozwiązanie ich problemów spowodowały, że zaczęliśmy się zwyczajnie bać.

Nasze postrzeganie jest jednak uproszczone i wybiórcze. Islandia, Węgry, kraje bałtyckie nie miały euro, gdy w Europie wybuchł kryzys, co wcale nie spowodowało, że nie zostały nim dotknięte. To nie euro lub jego brak decyduje o kryzysie. To fatalna polityka finansowa o tym przesądza. Kryzysem zostały dotknięte te kraje, w których obywatelom i politykom wydawało się, że można bezkarnie żyć na kredyt. Że można realizować każde swoje zachcianki, korzystając z nowej pożyczki. Jedyną winą wspólnej europejskiej waluty była jej łatwa dostępność.

Jedna prosta informacja: w 2007 roku, a więc w przededniu wybuchu kryzysu finansowego w Europie, długi zaciągnięte przez Grecję, w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosiły 21420 EUR, podczas gdy, w o wiele silniejszych gospodarczo Niemczech - 19224 EUR, a w Polsce jedynie 3864 EUR.

Strach ma wielkie oczy. Wyolbrzymia problemy, które nie są istotne i powoduje, że nie postrzegamy rzeczywistości prawidłowo. Nie powinniśmy się bać euro, tylko nadmiernego za-dłużenia. A przyjęcie euro jest celem, który ułatwia walkę z długiem.
Powtórzę więc to, co pisałem tydzień temu - powinniśmy przyjąć w Polsce euro.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski