MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Młodzieży 2023. Młodzi działają w Lublinie

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Małgorzata Genca/archiwum redakcji
W rozpoczynającym się roku młodzi ludzie w Lublinie będą mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach oraz inicjatywach. Zaczął się rok, w którym Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży 2023. Wiele projektów już trwa, a skorzystać z nich mogą najmłodsi mieszkańcy miasta.

W Lublinie – przyjaznym, otwartym i dostępnym miejscu do spotkań dla młodych ludzi z całej Europy – jest wiele projektów w ramach ESM. Program aplikacji konkursowej Lublin 2023 zawiera ponad 80 działań z zakresu: kultury, sportu, edukacji, rozwoju osobistego, wsparcia psychologicznego oraz inicjatyw młodzieży.

Młodzi mogą angażować się m.in. działania Akademii Miasto, której celem jest dostarczanie konkretnej wiedzy o tym jak działa miasto. Projekt zakłada: współtworzenie zajęć edukacyjnych, informowanie o Lublinie oraz szukanie rozwiązań przyjaznych młodym ludziom w mieście.

Innym działaniem podjętym w ramach ESM są Przestrzenie Młodych, tam podczas warsztatów można nauczyć się szydełkowania, tworzenia mozaik, powstają małe dzieła sztuki. Śnieg już opuścił miasto, ale już 5 stycznia razem z Julią Iwanek będzie można, o godz. 17.00 w Otwartej Przestrzeni Młodzieżowej Hej! przy ul. Peowiaków 11, wykonać z włóczki bałwanki.

Wsparcie psychologiczne dla młodzieży można uzyskać w projekcie Przystanek Sempre, który realizuje Fundacja Sempre a Frente z partnerstwem gminy Lublin w okresie 12.2021-09.2023. Odbiorcami są młodzież i młodzi dorośli w wieku 10-29 lat z woj. Lubelskiego, którzy są zagrożeni lub dotknięci wykluczeniem społecznym.

W ramach działania Szkolnego Budżetu Obywatelskiego uczniowie mają realny wpływ na zmiany w szkole i innych placówkach. Dzięki takiej inicjatywnie np. W Szkole Podstawowej nr 16 im. F. Chopina w Lublinie zwyciężył projekt zakupu stołu do piłkarzyków i cymbergaja. Młodzież może także próbować swoich sił w różnych przedsięwzięciach. Tworzyć i brać udział w wydarzeniach kulturalnych i sportowych jako wolontariusz.

Powitalnym prezentem w ramach ESM na najmłodszych mieszkańców miasta podczas rejestracji czekają książeczki z rysunkami symboli Lublina.

– Ten powitalny prezent dla najmłodszych mieszkańców będzie przypominał im o tym, że Lublin był pierwszym miastem w Polsce, jakie otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Z myślą o obecnych i przyszłych młodych ludziach tworzymy przyjazną, otwartą i dostępną przestrzeń do życia. Zależy nam, aby mogli realizować tutaj swoje pasje, pomysły i marzenia. Teraz w rączki naszych najmłodszych mieszkańców trafią książeczki z ilustracjami symboli Lublina, które mam nadzieję, pozostaną dla nich pamiątką – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Książeczki „Witaj w Lublinie!” wydawane będą w Urzędzie Stanu Cywilnego (ul. Spokojna 2) przy okazji odbierania aktów urodzenia od 2 stycznia 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski