MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Innowacji w Lublinie. Małgorzata Martyniuk o genach i diecie

Piotr Nowak
- Żywność, którą jemy wpływa na nasze zdrowie - mówi Małgorzata Martyniuk
- Żywność, którą jemy wpływa na nasze zdrowie - mówi Małgorzata Martyniuk Fot. adrian tomczyk
- Na podstawie badań genetycznych można przygotować spersonalizowaną dietę - mówi Małgorzata Martyniuk, menedżer w Vitagenum Sp. z o.o., uczestniczka II Europejskiego Tygodnia Innowacji w Lublinie.

Jeśli chcę przejść na dietę, to czy wcześniej powinienem zrobić sobie badania genetyczne?
Aktualnie wszystkie jadłospisy układane przez dietetyków są ustalane na podstawie norm i standardów opracowanych przez sztab naukowców. Jednak badania te są oparte na analizach całych populacji, a nie pojedynczych osób. Dlatego rekomendowałabym wykonanie badań genetycznych.

Dlaczego?
Przede wszystkim dlatego, że dowiaduje się pan z nich m.in. tego, jak u pana wygląda metabolizm ważnych witamin. Chociaż wielu z nas spożywa suplementy diety, rekomendowane są owoce i warzywa, to bardzo często mogą pojawić się niedobory witamin. Wynika to z tego, że nasz organizm nie zawsze jest w stanie wchłaniać je w sposób poprawny. Pewnego rodzaju układy enzymatyczne mogą działać mniej wydajnie i powinniśmy je wspierać.

Jak to robić?
Wybierając taką żywność, która wpłynie na nasze układy wewnętrzne i wesprze te, które nie działają prawidłowo.

Badania genów robi też lubelska firma Vitagenum. Czy takie badanie jest bardzo inwazyjne?
Badanie jest całkowicie nieinwazyjne. Pobieranie materiału nie wymaga igieł, ani szczególnych umiejętności. Większość procesu odbywa się za pośrednictwem naszej strony internetowej. Tam wybiera się badanie, które nas interesuje i składa się zamówienie. Po pewnym czasie do klienta przychodzi pudełeczko z wszystkimi składowymi niezbędnymi do pobrania materiału biologicznego. To długie patyczki - wymazówki. Wymaz pobiera się z wewnętrznej strony policzka i wysyła kopertą zwrotną do nas. Na wynik czeka się około 20 dni roboczych. Po tym czasie dostajemy obszerny raport, który liczy około 30-40 stron dla badań mniejszych lub 90 w przypadku bardziej skomplikowanych analiz. Im więcej wariantów negatywnych, tym więcej jest zaleceń i stron raportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski