Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, czyli odpowiedź na zakorkowane ulice

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Małgorzata Genca
Poziomy Plac Zabaw na Starym Mieście, loty dronem nad Placem Teatralnym, bombardowanie przystanków komunikacji miejskiej, rowerowa gra terenowa wokół Zalewu Zembrzyckiego to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Tydzień zrównoważonego transportu odbędzie się w dniach 16-22 września w Lublinie. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Przesiadaj się i jedź”.

- Lublin jest jednym z najaktywniejszych polskich miast w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To czas na promowanie tego, co już zrobiliśmy, ale też testowanie nowych rozwiązań, jak chociażby zamknięta na tydzień przestrzeń ul. Krótkiej oraz planowanie różnych ciekawych inicjatyw – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

- Ważna jest każda osoba, którą przekonamy, żeby przerzucić się z samochodu na autobus lub rower. Daje to same korzyści: spalin jest mniej, korków jest mniej - zaznacza Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainauguruje akcja „Bombardowanie włóczką” prowadzona przez Centrum Kultury w Lublinie. W sobotę, 15 września zostanie przygotowana instalacja artystyczna z włóczki na trzech przystankach komunikacji miejskiej. W nietypowe ubranka zostaną przystrojone wiaty zlokalizowane na przystankach: Plac Litewski 02 na ul. 3 Maja, Brama Krakowska 02 na ul. Królewskiej oraz Plac Wolności 02 na ul. Narutowicza. Ta instalacja ma na celu ożywić i ubarwić przestrzeń publiczną związaną z komunikacją miejską.

W ramach tygodnia ZTM proponuje przejazdy zabytkowym autobusem Gutek (16 września), a PKP oferuje przewóz rowerów za złotówkę.

Zwieńczenie imprezy nastąpi w sobotę 22 września. Posiadacz dowodu rejestracyjnego będzie mógł wówczas jechać za darmo komunikacją miejską. Z kolei Lubelskie Towarzystwo Cyklistów zorganizuje przejazd rowerzystów w stylu retro: początek na placu Zamkowym, koniec: na Czubach. Udział w rowerowej paradzie zapowiedział prezydent Żuk.

Tak będzie jeździł zabytkowy Gutek
Gutek będzie odjeżdżał o godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00 z przystanku Plac Litewski 02 i pokona następującą trasę: 3 Maja – Prusa – Jaczewskiego – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – Al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Bernardyńska – Narutowicza – Głęboka – Al. Kraśnicka – Al. Warszawska – Zbożowa – Sławinkowska – Willowa – Ducha – Al.Solidarności – Poniatowskiego – Popiełuszki – Al. Długosza – Al. Racławickie – Krakowskie Przedmieście – 3 Maja.

W autobusie podczas przejazdu obecny będzie przewodnik, który opowie o zabytkach mijanych na trasie. Z kolei przedstawiciele LTEK-u, przybliżą uczestnikom historię lubelskiego „Ogórka”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski