Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Artykuł sponsorowany
Dzień bez Samochodu – święto pieszych, rowerzystów i komunikacji miejskiej

Przejazdy zabytkowym autobusem Gutek, lekcje edukacyjne oraz bezpłatne przejazdy komunikacją miejską za okazaniem dowodu rejestracyjnego auta – to tylko niektóre z atrakcji w ramach lubelskich obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Podobnie jak w latach ubiegłych, w organizację ETZT włączają się Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Lubelskie Towarzystwo Ekologicznej Komunikacji.

W programie przewidziano także liczne akcje promujące transport rowerowy oraz podróże piesze.

Przystanki „zbombardowane włóczką”
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu zainauguruje akcja „Bombardowanie włóczką” prowadzona przez Centrum Kultury w Lublinie. W sobotę, 15 września została przygotowana instalacja artystyczna z włóczki na trzech przystankach komunikacji miejskiej. W nietypowe ubranka zostaną przystrojone wiaty zlokalizowane na przystankach: Plac Litewski 02 na ul. 3 Maja, Brama Krakowska 02 na ul. Królewskiej oraz Plac Wolności 02 na ul. Narutowicza. Ta instalacja ma na celu ożywić i ubarwić przestrzeń publiczną związaną z komunikacją miejską.

Zabytkowy Gutek
W dniu 16 września organizatorzy przewidzieli udział odrestaurowanego Jelcza 272 Mex, o imieniu "Gutek". Autobus będzie atrakcję podczas niedzielnego pikniku na Placu Litewskim i wykona bezpłatne kursy. Gutek odjeżdżał o godz. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 i 17.00 z przystanku Plac Litewski 02 i pokona następującą trasę: 3 Maja – Prusa – Jaczewskiego – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – Al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Bernardyńska – Narutowicza – Głęboka – Al. Kraśnicka – Al. Warszawska – Zbożowa – Sławinkowska – Willowa – Ducha – Al.Solidarności – Poniatowskiego – Popiełuszki – Al. Długosza – Al. Racławickie – Krakowskie Przedmieście – 3 Maja. W autobusie podczas przejazdu obecny będzie przewodnik, który opowie o zabytkach mijanych na trasie. Z kolei przedstawiciele LTEK-u, przybliżą uczestnikom historię lubelskiego „Ogórka”.

Bezpieczny pasażer – lekcje edukacyjne dla najmłodszych
Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to także doskonała okazja do edukacji przyszłych pokoleń pasażerów. 17 września w ramach organizowanej akcji dla szkół odbędą się lekcje edukacyjne w trolejbusie. Pojazd na szelkach będzie oczekiwać na zainteresowane grupy w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego MOSiR "Bystrzyca" w Lublinie, o godz. 10.00, 11.00, 13.00 i 14.00.

Podobnie jak w latach ubiegłych lekcje edukacyjne zawitają także do Świdnika. 19 września zostanie przeszkolona ponad 100-osobowa grupa małych świdniczan w wieku 7-9 lat. Trolejbus stanie przy Szkole Podstawowej nr 7 w Świdniku w godz. 10.00-14.00. Podczas krótkiej prelekcji uczniowie szkół poznają zasady bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej, przepisy porządkowe obowiązujące podczas jazdy autobusem i trolejbusem, jak również zostaną przeszkoleni z obsługi biletomatu. Dodatkowo policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie, przeprowadzą zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się rowerem po drogach. Wszyscy uczestnicy lekcji otrzymają drobne upominki, a czas umilać będzie Koziutek – maskotka lubelskiego MPK.

Dzień bez Samochodu – bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Zwieńczeniem inicjatywy jest Dzień Bez Samochodu, kiedy to kierowcy są namawiani do pozostawienia samochodów w garażu, przesiadania się na rower lub korzystania z komunikacji publicznej. Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem dowodu rejestracyjnego. W sobotę, 22 września br. ważny dowód rejestracyjny uprawnia do przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie. Powyższe uprawnienie obowiązuje także w komunikacji nocnej (w nocy z 22 na 23 września br.) do godziny 00:00. W przypadku kursów rozpoczętych przed północą, pasażer może kontynuować podróż do końca tych kursów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski