Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Polacy i Ukraińcy chcą współpracować - mówi ks. Stefan Batruch

Piotr Nowak
Ks. Stefan Batruch od lat współorganizuje Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa
Ks. Stefan Batruch od lat współorganizuje Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Małgorzata Genca
- Odkąd współorganizuję Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, a trwa to już kilkanaście lat, ani razu nie doszło do napięć, ani ekscesów. Co więcej, frekwencja pokazała, że jest duże zapotrzebowanie na spotkania i wspólne wydarzenia kulturalne - mówi Kurierowi ks. Stefan Batruch, prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza.

Od czternastu lat na polsko-ukraińskiej granicy organizowane są Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Kolejna odsłona imprezy planowana jest w sierpniu, ale w okrojonej formie. Dlaczego?

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa od wielu lat odbywają się w trzech gminach województwa lubelskiego: w Woli Uhruskiej, Mircze i Ulhówek. Władze Woli Uhruskiej stwierdziły, że nie są w stanie znów unieść kosztów finansowania imprezy. Budowa mostu, poprawa infrastruktury w pasie nadgranicznym - to generuje koszty. Miejscowi mają poczucie osamotnienia i braku zrozumienia ze strony władz wojewódzkich i centralnych.

Możliwość przejęcia finansowania imprezy rozważa starosta włodawski. Czy powiat podejmie się tego przedsięwzięcia?

To sprawa otwarta. Władze i mieszkańcy Woli Uhruskiej są bardzo zdeterminowani, żeby na ich terenie powstało pełnoprawne przejście graniczne. Część prac planistycznych już wykonali, udało się ustalić najbardziej optymalne miejsce, gdzie most przez Bug mógłby zostać zbudowany. Ale do tego potrzebna jest jeszcze wola polityczna. A jej ciągle brakuje. Były lata, kiedy impreza miała wsparcie finansowe z ministerstw kultury i spraw zagranicznych, ale to była doraźna pomoc. Liczymy na wsparcie województwa lub marszałka.

Dlaczego współorganizujecie EDD?

Ponieważ granica, która dzieli dwie społeczności po dwóch stronach Bugu została utworzona sztucznie. Po dwóch stronach często mieszkają ludzie, którzy są spokrewnieni. Przez wiele lat PRL ich kontakty były niemal zupełnie niemożliwe. Dzisiaj Polacy i Ukraińcy chcą współpracować. Odkąd współorganizuję EDD, a trwa to już kilkanaście lat, ani razu nie doszło do napięć, ani ekscesów. Co więcej, frekwencja pokazała, że jest duże zapotrzebowanie na spotkania i wspólne wydarzenia kulturalne. We wszystkich miejscowościach, w ciągu kilku sierpniowych dni granicę przekracza ok. 40 tys. Polaków, Ukraińców i gości z całego świata. Zainteresowanie z roku na rok się zwiększa.


Zobacz zdjęcia z imprezy sprzed kilku lat

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa: Most, który łączy ludzi (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Polacy i Ukraińcy chcą współpracować - mówi ks. Stefan Batruch - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski