Spis treści
- Eustoma to piękny kwiat o ciekawej nazwie
- Jak wygląda eustoma?
- Jakie kolory ma eustoma?
- Ile kosztuje eustoma?
- Eustoma w doniczce do domu, na balkon i do ogrodu
- Co lubi eustoma? Wybierz dobrze miejsce
- Jak uprawiać eustomę i dbać o nią?
- Eustoma podlewanie
- Czy eustoma jest wieloletnia?
- Eustoma, czyli preriowa goryczka
Eustoma to piękny kwiat o ciekawej nazwie
Eustoma to kwiat, który może zaskakiwać nazwą – jednak tę można przetłumaczyć z greckiego jako miłe lub przyjemne usta. Tę roślinę często znamy z widzenia, bo jest dość popularnym kwiatem ciętym. Kiedyś była nawet modnym i eleganckim kwiatem na bukiety ślubne. Jednak kupując eustomę w kwiaciarni, nie zawsze znamy jej nazwę. Wybieramy ją, bo jest piękna.
Jak wygląda eustoma?
Kwiat eustomy trochę przypomina różę, ale końce jej płatków są mocnej wywinięte na zewnątrz i ładnie rozchylają się – prawdopodobnie ta cecha botanikom nadającym nazwę, skojarzyła się z ustami. I to pięknymi. Zupełnie inaczej niż u róż wyglądają łodygi tych roślin. U eustomy są dość delikatne i podobnie jak liście mają szarozielone zabarwienie. Nadaje go rodzaj woskowej substancji, który je pokrywa.
Eustomy dorastają do około 90 cm wysokości, ale są też niskie, karłowe odmiany, które mają 20-30 cm. Właśnie one idealnie nadają się do doniczek.
Jakie kolory ma eustoma?
Ta roślina (a właściwie jej odmiany ozdobne) tworzy kwiaty w kilku kolorach. Są eustomy:
białe,
kremowe,
różowe,
fioletowe,
niebieskie (czasem jest to kolor niebieskofioletowy).
Szczególnie pięknie wyglądają te o kwiatach dwubarwnych, które łączą biel z fioletem i różem. Kiedy kwiaty się rozwiną, warto zajrzeć do ich wnętrza. Nasady płatków często mają ciemne zabarwienie, na którego tle widać efektowne żółte pylniki.
Ile kosztuje eustoma?
Eustomę najłatwiej kupić w doniczce. Czasem bywa nawet w popularnych marketach, jednak to rzadkie okazje. Jeśli chcesz ją kupić, nie czekając na taki traf, znajdziesz ją w sklepach ogrodniczych stacjonarnych i internetowych oraz w marketach typu dom i ogród. Cena eustomy w doniczce to około 20-30 zł.
Eustoma w doniczce do domu, na balkon i do ogrodu
Kwitnące eustomy w doniczkach można kupić zarówno zimą, jak i w cieplejszych porach roku. I właśnie od terminu zakupu zależy dalsze jej potraktowanie. Rośliny kupione zimą trzyma się oczywiście w domu, natomiast od maja można je posadzić także na balkonie i w ogrodzie.
Co lubi eustoma? Wybierz dobrze miejsce
Eustoma to wrażliwa elegantka, która ceni umiarkowanie. Lubi temperatury w zakresie 18-25 st. C (w nocy powinny być nieco niższe, co przy uprawie na zewnątrz nie stanowi problemu).
Ważną sprawą jest nasłonecznienie. Bo eustoma lubi słońce, ale odmiany ozdobne, czyli te, które uprawia się u nas, źle znoszą palące, południowe promienie. Lepiej jej znaleźć miejsce, które w południe będzie lekko ocienione. Dobrze nadaje się na balkony typu loggia i inne, które są dobrze oświetlone, ale nie słońce na nich nie praży. Warto wiedzieć, że nie przepada też za intensywnym deszczem.
W domu postaw ją w jasnym, niezbyt gorącym miejscu. Trudniej dla niej znaleźć dla niej miejsce w ogrodzie, które powinno być zaciszne i osłonięte, a jednocześnie jasne.
Jak uprawiać eustomę i dbać o nią?
Eustomę warto przesadzić do nowej ziemi, która będzie żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Najlepiej, żeby miała obojętny lub lekko zasadowy odczyn (pH 6,5-7). Możesz wypróbować ziemię dla lawendy, albo do ziemi kwiatowej dodać kompost i/lub mączkę bazaltową.
Żeby eustoma miała dużo kwiatów, zasilaj ją nawozem dla roślin kwitnących. Możesz ją też stosować biohumus oraz nawozy na bazie skorupek jaj. Nie sadź jej w kwaśnej ziemi, ani nie stosuj nawozów zakwaszających (np. do hortensji).
Aby roślina długo tworzyła kwiaty, ścinaj te, które przekwitają.
Eustoma podlewanie
W pielęgnacji eustomy ważne jest podlewanie. Nie znosi zalania, ale nie można jej też mocno przesuszyć. Należy ją podlewać systematycznie, gdy górna warstwa ziemi lekko przeschnie. Jeśli ją masz w doniczce, pamiętaj, że musi być w niej odpływ. Ziemia nie może być mokra, bo to pierwszy krok do chorób grzybowych oraz gnicia korzeni.
Czy eustoma jest wieloletnia?
Eustomy mają różną trwałość, jednak w rośliny uprawiane u nas jako ozdobne, najlepiej potraktować jako jednoroczne. W polskich warunkach raczej nie zakwitną powtórnie, nie są też odporne na zimno (minimalna temperatura to 12 st. C).
Eustoma, czyli preriowa goryczka
Choć eustoma najczęściej kojarzy się z różą, w rzeczywistości jest spokrewniona z goryczkami – również tymi znanymi z polskich lasów, gór i ogrodów. Eustoma wielkokwiatowa, od której wywodzą się uprawiane rośliny, pochodzi z Gór Skalistych w USA. Bywa nazywana preriową goryczką. Kwiaty czystego gatunku, rosnące w konkretnych warunkach, są oczywiście bardziej wytrzymałe niż eustomy ozdobne, które uprawiamy w obcym dla nich środowisku.
Sprawdź się w naszym quizie
Eustoma to niewątpliwie dość wymagająca piękność. Ale jej kwiaty są na tyle urocze, że warto się trochę postarać.
Źródła
How to Grow and Care for Lisianthus, flowerpowerdaily.com
How to Grow and Care for Lisianthus (Prairie Gentian), thespruce.com
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?