Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-zwolnienie w woj. lubelskim jest standardem. Papier to już przeszłość

Gabriela Bogaczyk
archiwum
W woj. lubelskim papierowe zwolnienia lekarskie prawie wyszły już z użycia. Królują e-zwolnienia. Ich zaletą jest np. możliwość otrzymania przez pacjenta drogą esemesową lub majlową potwierdzenia o wystawieniu nowego zwolnienia.

W lipcu lekarze w naszym regionie wypisali jedynie trzynaście papierowych zwolnień. To stanowiło zaledwie 0,02 proc. z wszystkich zwolnień. Przypomnijmy, że zwolnienia są powszechne od pierwszego grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu do ZUS w województwie lubelskim wpłynęło 649 tys. zwolnień lekarskich.

- Reforma wprowadzająca elektroniczne zwolnienia lekarskie to niewątpliwy sukces. Nie ma dziś grupy, która nie byłaby zadowolona z e-zwolnień. Od pacjentów, przez lekarzy, po płatników składek, każdy odczuwa korzyści z elektronicznej formy zaświadczenia lekarskiego – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Elektroniczne zwolnienie lekarskie przez internet trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do pracodawcy, jeśli korzysta on z systemu udostępnionego przez ZUS. Pacjent również może obejrzeć szczegóły swojego zwolnienia w internecie. Wystarczy w tym celu zarejestrować się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). To bezpłatne.

- Warto pamiętać, że na PUE można ustawić sobie subskrypcję powiadomień o nowych zwolnieniach. W kilka minut po wystawieniu e-zwolnienia przez lekarza powiadomienie przychodzi SMS-em lub e-mailem do chorego. Dzięki temu można mieć te dane pod ręką, gdy są potrzebne - dodaje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim.

E-recepty

Z kolei w czerwcu minęło pół roku od wprowadzenia obowiązku realizowania przez apteki e-recepty, czyli cyfrowej wersji dotychczasowej papierowej recepty. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że zmiany mają ułatwić process realizacji recepty, a także ograniczyć błędy oraz wyeliminować problem nieczytelnych i fałszywych recept.

Przez pół roku 6 tys. lekarzy z ponad 1,1 tys. placówek leczniczych na terenie kraju wystawiło blisko 2,4 mln e-recept. Otrzymało je ponad 480 tys. pacjentów.

A jak wygląda sytuacja w woj. lubelskim? Na koniec lipca ilość wystawionych od początku roku elektronicznych recept sięga 559,5 tys. W tym czasie 709 lekarzy skorzystało z wystawienia e-recepty. Obecnie pacjenci mogą otrzymać elektroniczną receptę w 249 placówkach, w 122 różnych miejscowościach.

Na Lubelszczyźnie pierwsza e-recepta została wystawiona przez NZOZ „Promed” A. Szendała, T. Zieliński – Lekarze Spółka Partnerska z miejscowości Wysokie.

- Dużym wyzwaniem w ochronie zdrowia jest cyfryzacja. O ile lekarze, przychodnie i apteki są przygotowane już na zmiany to pacjenci - niekoniecznie. Teraz trzeba ich przekonać do korzystania z systemu e-zdrowia. A główną rolę w tym będą pełnić lekarze rodzinni - wyjaśnia lek. med. Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

Najwięcej recept w Lublinie wystawia NZOZ Farmed Stanisław Podgórski. W regionie prym wiedzie również NZOZ Medivita z Ryk oraz Ventrum Medyczne Internus z Puław.

Przypomnijmy, że elektroniczna recepta będzie obowiązkowa dla wszystkich lekarzy od 1 stycznia 2020 roku.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski