Spis treści
Zwolnienia w branży IT
Kryzys zwolnień w branży IT rozpoczął się w 2023 roku i zdaniem niektórych specjalistów przybiera na sile. Za powody tego stanu rzeczy uważa się popandemiczny spadek zapotrzebowania na projekty realizowane w trakcie lockdownu, automatyzację procesów obsługiwanych przez AI oraz wstrzymanie inwestycji ze względu na duży wzrost kosztów.
– W jednym czasie pojawiło się kilka czynników negatywnie wpływających na rynek, których nie doświadczyliśmy na przestrzeni ostatnich 15 lat. Firmy wstrzymały inwestycje ze względu na znaczny wzrost kosztów, obniżenie rentowności i niepewną sytuację makroekonomiczną, ale także w oczekiwaniu na dostępność programów finansowanych z KPO. Z kolei konsumenci zmniejszyli wydatki z powodu wysokiej inflacji, która zmniejszała ich dochody dyspozycyjne oraz ograniczenia w zakupach ratalnych – skutek niższej zdolności kredytowej i wysokich stóp procentowych – tłumaczy Wojciech Buczkowski, prezes zarządu Komputronik.
W 2023 roku znakomita większość firm z branży IT prowadziła restrukturyzację. To schłodzenie rynku widać było nie tylko w Polsce, ale także w Europie czy w USA. Zgodnie z analizami Layoffs.fyi w ubiegłym roku zwolniono ponad 263 tysiące pracowników z niemal 1 200 firm. Amerykański portal technologiczny, TechCrunch, który przeanalizował tegoroczne zwolnienia – odnotował, że w kwietniu w firmach IT globalnie pracę straciło ponad 22 tys. pracowników, zaś w maju z dotychczasowym miejscem zarobkowania pożegnało się 9 882 osoby.
Na liście przedsiębiorstw decydujących się na restrukturyzacje w 2024 roku znalazły się zarówno startupy, jak i międzynarodowi giganci. Wśród nich są m.in. Tesla, redukująca ponad 10 proc. swojej globalnej siły roboczej, a także Cisco z odsetkiem 5 proc. W kwietniu Apple pożegnał 614 pracowników ze względu na rezygnację z projektu samochodu elektrycznego. W czerwcu Microsoft poinformował o zwolnieniu kolejnych setek specjalistów, tym razem, odpowiedzialnych za obszar jednostki chmurowej Azure.
Specjaliści do obsługi systemów biznesowych poszukiwani
– Polska nie jest oczywiście samotną wyspą na oceanie, ale nasz rynek jest nieco inny od rynku europejskiego, nie mówiąc o USA. Polskie firmy w ostatnich latach bardzo mocno się rozwinęły, wiele z nich z sukcesem wyszło za granicę. To sprawia, że mają one duże potrzeby informatyzacji, która ma im pomóc w ekspansji – mówi Anna Kowalik, people director, NTT DATA Business Solutions.
Jak dodaje ekspertka, „firmy potrzebują usług doradczych w obszarze nowych technologii, a w naszym przypadku w obszarze rozwiązań SAP, wsparcia w zarządzaniu chmurą, co sprawia, że spowolnienie rynku w Polsce odczuwamy jednak w mniejszym stopniu niż za oceanem”.
Według badań przeprowadzonych przez No Fluff Jobs w Polsce w pierwszym kwartale 2024 roku pracę straciło 13,6% specjalistów IT, a rynek skurczył się o 13,8% miejsc pracy. Nie zmienia to faktu, że na swoich stanowiskach pozostało 70% kadry, z czego 45% jest związana ze swoją firmą dłużej niż dwa lata.
Co szczególnie istotne, 65% ekspertów IT wcale nie obawia się utraty obecnego zatrudnienia. Firmy technologiczne niewątpliwie przechodzą transformacje wynikające z pojawienia się nowych możliwości, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja czy chmura. Jednakże dla pracowników bardziej niż utratę pracy, oznacza to konieczność zdobycia nowych kompetencji.
– Cały czas obserwujemy duży popyt na rozwiązania IT ze strony dużych firm produkcyjnych, logistycznych, energetycznych czy transportu publicznego. Tylko w tym roku zatrudniliśmy już 50 osób, co oznacza wzrost zatrudnienia na poziomie kilkunastu procent i cały czas prowadzimy rekrutacje – mówi Piotr Augustyniak, dyrektor HR, PSI Polska.
Cyfryzacja pod rygorem ustaw
Choć amerykańska branża IT często wyznacza kierunki zmian na rynkach lokalnych, w przypadku zapotrzebowania kadrowego sytuacja za oceanem nie ma bezpośredniego wpływu na sytuację na europejskich rynkach. Dzieje się tak względu na specyficzne kwestie legislacyjne związane z cyfryzacją, które są wprowadzane zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii Europejskiej.
Jednym z takich przykładów jest nowelizacja ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC). Tocząca się nowelizacja ma na celu dostosowanie krajowych przepisów do dynamicznie zmieniającego się krajobrazu cyberzagrożeń i zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.
Do 17 października 2024 r. 40 tysięcy firm z 18 branż jest zobligowanych do przygotowania się do wdrożenia dyrektywy NIS 2. Już dziś wymusza to na nich inwestowanie w zaawansowane technologie i zatrudnianie wykwalifikowanych specjalistów IT. A to wszystko powoduje, że zapotrzebowanie kadrowe w Europie jest całkowicie inne od pozostałych części świata.
Ponadto polskich przedsiębiorców czeka jeszcze nowelizacja ustawy o Jednolitym Pliku Kontrolnym – nakładająca od 2025 roku obowiązek przekazywania szczegółowych danych finansowych i podatkowych w formie elektronicznej. Wprowadzenie JPK_KR_PD ma na celu usprawnienie kontroli podatkowej i zwiększenie przejrzystości finansowej. W praktyce firmy muszą zapewnić sobie kompetentny sztab specjalistów zdolnych do obsługi i utrzymania cyfrowych działań operacyjnych.
– Środowisko prawne w kontekście cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa jest obecnie jednym z największych wyzwań polskich przedsiębiorców. W tej sytuacji na specjalistach IT spoczywa odpowiedzialność przygotowania firm do nadchodzących zmian – mówi Anna Kowalik.
Konsekwencje wyzwań informatycznych, przed którymi stoi Polska, najlepiej obrazuje prognoza ManpowerGroup na trzeci kwartał bieżącego roku. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, wzrost zatrudnienia w rodzimej branży IT wyniesie 22%. Szczególnie poszukiwani będą specjaliści posiadający minimum 6-8 lat doświadczenia, co podkreśla rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów zdolnych sprostać coraz bardziej złożonym wyzwaniom technologicznym.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?