Falkon 2018. Słowiańska mitologia na festiwalu

  Falkon 2018. Słowiańska mitologia na festiwalu

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Marcin Nieznaj odpowiada za promocję Festiwalu Fantastyki Falkon

  Marcin Nieznaj odpowiada za promocję Festiwalu Fantastyki Falkon ©Małgorzata Genca

  Dziewiętnasta edycja Festiwalu Fantastyki Falkon startuje w najbliższy piątek. O niespodziankach dla uczestników mówi Marcin Nieznaj, koordynator promocji imprezy
  Marcin Nieznaj odpowiada za promocję Festiwalu Fantastyki Falkon

  Marcin Nieznaj odpowiada za promocję Festiwalu Fantastyki Falkon ©Małgorzata Genca

  Pokaz mody słowiańskiej, turniej na najlepszego woja, słowiański gród, warsztaty języka prasłowiańskiego… słowo „słowiański” w programie tegorocznego Falkonu jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

  Zauważyliśmy, że mitologie odżywają w popkulturze. Głównie można zaobserwować mitologię japońską i nordycką, ale uważamy, że mitologia słowiańska wcale nie jest gorsza.

  My również mamy się czym pochwalić.
  Także w polskiej popkulturze ten nurt coraz mocniej się przejawia, widać to na przykładzie sukcesu gry komputerowej „Wiedźmin”. Produkcja ma rzesze fanów na całym świecie, a Netflix przygotowuje serial na motywach prozy Andrzeja Sapkowskiego.

  Uznaliśmy, że to jest bardzo dobry moment, żeby to słowiańskość była motywem przewodnim imprezy.

  Falkon to też spotkania z pisarzami. W Lublinie pojawią się m.in. Jacek Piekara, Robert M. Wagner, Jacek Komuda i Andrzej Pilipiuk.

  W tym roku, oprócz bogatej oferty dla fanów fantastyki, chcieliśmy się też otworzyć na osoby, które nie interesują się tym gatunkiem literackim. Dla nich przygotowaliśmy koncerty zespołów, które garściami czerpią z mitologii słowiańskiej.

  W piątek o godz. 21 wystąpi zespół Żywiołak, który gra polski neofolk. Kiedyś już muzyka gościła na festiwalowej scenie, ale nigdy nie była tak mocno związana tematycznie z imprezą.

  Przez trzy dni w Targach Lublin spotkamy też m.in. naukowców, cosplayerów (osoby, które przebierają się za charakterystycze postaci - przyp.red).

  Bardzo rozpoznawalnym gościem będzie lektor filmowy Tomasz Knapik. Dla wielu to może być pierwsza okazja, żeby nie tylko usłyszeć jego głos, ale też zobaczyć go na żywo.

  W ubiegłym roku w Falkonie wzięło udział 9,2 tys. osób.

  Zauważamy znacznie wyższe zainteresowanie imprezą na Facebooku i większy odzew społeczności. Dużo wskazuje na to, że w tym roku przekroczymy barierę 10 tys. osób.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz też: Falkon 2017. Lublinem zawładnęły postacie ze świata fantastyki  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo