Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Falkon w Lublinie: "Mistrz i Małgorzata" fantastyki. Rozmowa z Krzysztofem Księskim

Sylwia Hejno
Krzysztof Księski
Krzysztof Księski Małgorzata Genca
- Pojęcie fantastyki jest bardzo szerokie, możemy przecież do niej zaliczyć choćby i "Mistrza i Małgorzatę" ze względu na wszystkie panujące tam niesamowitości... Podobnie staramy się organizować festiwal, aby był on dla każdego - o fantastyce i tegorocznym festiwalu Falkon w Lublinie opowiada Krzysztof Księski, główny koordynator.

Jak to jest dzisiaj z fantastyką? Na podstawie sukcesów seriali jak "Gra o tron" czy "Czysta krew" można wywnioskować, że z kawałka popkultury stała się jednym z głównych jej nurtów.
W pewnym sensie tak, producenci dostrzegli, że na fantastyce można zrobić duże pieniądze. Wyraźnie widać, że tematyka jest nośna, no bo kto nie lubi pomarzyć o lepszym, bardziej ekscytującym i niezwykłym życiu? To kwestia odczytania potrzeb społecznych, które są szczególnie dotkliwe teraz, gdy tak bardzo jesteśmy wciśnięci w rzeczywistość, która dzieje się tak szybko, że staje się męcząca.

Z profesjonalnym przeniesieniem fantastyki na deski teatru, jak w przypadku "Lodu" Teatru Provisorium to chyba mamy do czynienia w Polsce po raz pierwszy. Czy może słyszał Pan o innej takiej realizacji?
Wybieram się na ten spektakl 2 grudnia, natomiast o żadnym podobnym tego typu przedsięwzięciu nie słyszałem. Może z wyjątkiem działalności grupy teatralnej Słudzy Metatrona przy Śląskim Klubie Fantastyki, ale to sprawa raczej niszowa. W naszym kraju sytuacja jest specyficzna. Np. w USA na realizację filmów fantastycznych są przewidziane ogromne budżety, u nas największą taką realizacją był "Wiedźmin" dziesięć lat temu, który okazał się klapą. Kolejnych prób w zasadzie nie było. Z kolei, dla odmiany, nasze gry komputerowe podbijają zagraniczne rynki. "Wiedźmin" czy "Cyberpunk" to hity. Osobiście uwielbiam "Ogniem i mieczem", ale tym na światowe areny nie wyjdziemy. Swoją drogą twórcę scenariusza do "Cyberpunka", Michaela Pondsmitha, będziemy gościli na Falkonie.

Jakiej fantastyki możemy się spodziewać na tegorocznym festiwalu?
Pojęcie jest bardzo szerokie, do fantastyki możemy przecież zaliczyć choćby i "Mistrza i Małgorzatę" ze względu na wszystkie panujące tam niesamowitości... Podobnie staramy się organizować festiwal, aby był on dla każdego. Jest około sześciuset punktów programu, wydarzenia dzieją się przez całą dobę na jedenastu tys. mkw. powierzchni.

Pod względem liczby gości Falkon to jedna z większych imprez w mieście. Kto przyjeżdża?
Doliczyliśmy się 3 tys. unikalnych użytkowników, mówiąc językiem internetu. Ale gdybyśmy chcieli ich liczyć tak, jak to robią np. festiwale filmowe, na podstawie uczestnictwa w wydarzeniach, to śmiało możemy mówić o 20 tys. Około połowy stanowią mieszkańcy Lublina, jakieś 15 proc. - województwa, reszta, czyli 35 proc., to przyjezdni z innych województw.

Korzystacie z miejskich dotacji?
Od kilku lat, ale - nie chcę wyjść na osobę pazerną - w niewielkim stopniu. Gdyby Falkon był miejską imprezą, jego budżet byłby pewnie pięć razy większy. Korzystamy z pomocy ok. 300 wolontariuszy.

Może dobrze, że nie jest, bo straciłby swój wyjątkowy charakter czegoś, co organizuje grupa zapaleńców?
Dziękuję, choć z drugiej strony Sztukmistrzów też organizują zapaleńcy, a to świetny festiwal i w dodatku miejski. Muszę natomiast przyznać, że jestem zwolennikiem aktywności obywatelskiej, organizacji pozarządowych i wszelkich nieformalnych grup, które tworzą zwykli ludzie. Wszystkie statystyki mówią, że to dużo tańsze i bardziej efektywne.

***

Atrakcje Falkonu:

BICIE REKORDU W CZYTANIU KSIĄŻEK
sobota, 9 listopada, godz. 11.00, falkonowa estrada.Targi Lublin, ul. Dworcowa 11.Przynieście swoje książki, komiksy, wiersze, pełne opowiadań informatory festiwalowe, czy cokolwiek, co lubicie czytać.

POZOSTAŁE EVENTY:
Konkurs na Najlepszego Gracza NERD
Drużynowe Mistrzostwa Polski Gier Planszowych
Spotkania autorskie
Prelekcje popularnonaukowe
Panele dyskusyjne
Konkursy i turnieje
Projekcje filmów
Larpy i gry terenowe
Games room
Gry fabularne
Gry bitewne
Gry planszowe i karciane
Gry komputerowe i konsolowe
Pokazy i prezentacje
Koncerty i przedstawienia
Wystawy prac plastycznych
Atrakcje dla dzieci

Niektórzy goście
-Mike Pondsmith, projektant gier fabularnych, planszowych i wideo.
-Kevin J. Anderson, twórca literatury o tematyce fantastycznej, autor wielu bestsellerów
-Pisarze, m.in. Marcin Wroński, Andrzej Pilipiuk, Aneta Jadowska, Witold Jabłoński, Jarosław Grzędowicz, Stefan Darda, Agnieszka Hałas, Maja Lidia Kossakowska, Milena Wójtowicz, Andrzej Ziemniak
-Graficy i ilustratorzy, m.in. Jan Łaski, Dariusz Kocurek, Jan Marek, Piotr Cieśliński

Pełny program do pobrania na stronie: www.falkon.co

Miejsca wydarzeń:
Targi Lublin (ul. Dworcowa 11), SP nr 20 (al. J. Piłsudskiego 26), SP nr 31 (ul. Lotnicza 1).
Karnet na całość - 50 zł,
bilet 1-dniowy na piątek i poniedziałek - 20 zł,
bilet 1-dniowy na sobotę i niedzielę - 30 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski