Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fantastyczny świat Beksińskiego w lubelskim CSK. Zobacz prace genialnego polskiego artysty

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Damian Stępień
Damian Stępień
Długo oczekiwana wystawa „Beksiński w Lublinie” w Centrum Spotkania Kultur jest już oficjalnie otwarta. Podczas wtorkowego wernisażu zwiedzający mogli zapoznać się z bogatą i różnorodną twórczością tego intrygującego artysty oraz obejrzeć poruszający film o życiu Beksińskich „Ostatnia rodzina”.

W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz, środowiska kulturalnego, dziennikarze czy influencerzy. Zgromadzonych gości przywitała Katarzyna Sienkiewicz (dyrektor CSK), Mariusz Drzewiński (dyrektor ds. kulturalnych w CSK), Janusz Barycki (prezes Fundacji Beksiński) oraz Jarosław Serafin (dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku).

– Na wystawie „Beksiński w Lublinie” prezentujemy 50 specjalnie wyselekcjonowanych obrazów mistrza, pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, ukazujących jego wyjątkowy i tajemniczy świat – informują organizatorzy – W kolejnej sali udostępniamy zwiedzającym liczne fotografie, fotomontaże i grafiki komputerowe wraz z obszerną wystawą multimedialną „Beksiński Multimedia Exhibition - Human Condition”.

To nie koniec atrakcji jakie czekają na odwiedzających. Dzięki wirtualnej rzeczywistości będzie można odbyć podróż „do środka” obrazów Zdzisława Beksińskiego.

Wystawa będzie dostępne aż do 29 stycznia 2023 roku. Bilety można kupić na stronie oraz w CSK na poziomie -1.

Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Beksiński, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Muzeum Historyczne w Sanoku.

Zdzisław Beksiński (1929 – 2005)

Zdzisław Beksiński urodził się w 1929 roku w Sanoku. Swoje pierwsze artystyczne kroki stawiał jako fotograf wygrywając liczne konkursy międzynarodowe. Następnie sięgnął po rzeźbę wykonywaną głównie z metalu, drutu i blachy, a w dalszej kolejności po rysunki przesycone erotyzmem o mocnym akcencie sadomasochistycznym. W połowie lat 60. rozpoczął swoją przygodę z malarstwem.

– On w tym co rzemieślnicze, co manualne, był bardzo dobry. Ale takich ludzi się widywało. Są malarze, którzy technicznie są wspaniali. Mają warsztat i rzemiosło zupełnie niezwykłe. Także on nauczył się tego znakomicie, ale pod tym względem nie był wyjątkowy. Takich malarzy bywa wielu. Natomiast skąd te pomysły, te kształty, ta atmosfera, ten wydźwięk tego malarstwa? To jest niezgłębiona tajemnica – tłumaczył Piotr Dmochowski, autor książki „Zmagania o Beksińskiego“.

Po 2000 roku Zdzisław Beksiński zaczął tworzyć grafiki komputerowe nie rezygnując jednak z malowania i rysowania. U progu XXI wieku artysta postanowił przekazać cały swój dorobek artystyczny Muzeum Historycznemu w Sanoku.

Zginął zamordowany we własnym mieszkaniu w nocy z 21 na 22 lutego 2005 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski