Feralny wywiad i wielkie kłopoty posłanki Muchy

Redakcja
Joanna Mucha
Joanna Mucha Fot. Andrzej Wiktor/Polskapresse
Gdy jako posłanka PO Joanna Mucha pojawiła się w Sejmie w 2007 r., natychmiast została ogłoszona "cudem Donalda Tuska". Bo taka piękna, młoda i wykształcona, z doktoratem, specjalistka od ekonomiki służby zdrowia. Dziś wydaje się, że jej polityczna kariera znalazła się na zakręcie. Wszystko przez wywiad, którego udzieliła partyjnej gazetce "POgłos".

Wszystko przez wywiad, którego udzieliła partyjnej gazetce "POgłos". PiS domaga się ukarania posłanki Muchy przez Sejmową Komisję Etyki za słowa o starszych ludziach, którzy "są przyzwyczajeni do traktowania wizyt u lekarza co dwa tygodnie jako rozrywki" oraz za podanie w wątpliwość sensu wykonywania operacji biodra u 85-latka.

Joanna Mucha bije się w piersi, przyznając, że nieporządnie autoryzowała wywiad, tłumacząc, że autorka przeinaczyła jej słowa, a jej asystent dopisał rzecz, która nie pokrywała się z tym, co chciała powiedzieć. - W przypadku, gdy daję wywiad do poważnej gazety, to zwykle umawiam się na autoryzację, proszę o przysłanie go mejlem, ale to była rozmowa przeznaczona do wewnętrznego pisma, dla nas - wyjaśnia posłanka. I dodaje, że zrobiono z tego histerię, na jaką ta sprawa nie zasługuje.

I choć potem już "porządnie" autoryzowany wywiad zamieściła na swojej stronie internetowej, to cały ten incydent może zaważyć na jej politycznej karierze. Pod znakiem zapytania stoi bowiem jej szansa na to, aby być jedynką na liście wyborczej w Lublinie.- Donald Tusk szuka lokomotywy, która pociągnie listę, pewnie marketingowo będzie sprawdzane, na ile Mucha mogłaby taką lokomotywą być. Zwłaszcza że w polityce kobiet brakuje, a PO stawia na kobiety - tak jeszcze kilka tygodni temu w rozmowie z "Polską" mówił jeden z ważniejszych polityków PO bliskich premierowi, dodając, że jej przyszłość w dużej mierze zależy od relacji z rozgrywającymi w PO. I choć Joanna Mucha wciąż jest traktowana jako osoba kojarzona z obozem premiera Tuska, to jednak od wielu miesięcy widać było, że najładniejsza, jak o niej mówią, posłanka PO straciła polityczny impet.

Niektórzy, jak poseł Eugeniusz Kłopotek z PSL, który jest z nią w Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt, mówią: - Prawdą jest, że w zespole uszło z nas powietrze, choć początkowo Joanna Mucha wykazywała sporo dobrych chęci i politycznej aktywności. Wypowiadała się merytorycznie na wiele tematów, ale rzeczywiście zeszła z pola polityki. Poseł sugeruje, że wpływ na to mogło mieć jej życie prywatne, a jako przykład przewartościowania celów życiowych podaje samego siebie: - Podobnie jest ze mną. Od ostatniego roku, kiedy to urodził mi się synek, polityka przestała przesłaniać mi życie. Na całkowitym oddaniu się polityce szczęścia się nie zbuduje.

Czytaj także:
* 'Starsi ludzie chodzą do lekarza dla rozrywki'. Mucha nie będzie lubelską 'jedynką' PO
* Joanna Mucha: wizyta u lekarza to rozrywka dla starszych
* Posłanka Joanna Mucha: Nie chciałam nikogo urazić
* 'Wizyta u lekarza to rozrywka dla starszych'. PiS chce ukarania Muchy

Być może wycofanie Muchy ma związek z tym, że tabloidy szeroko rozpisywały się na temat jej romansu ze znanym medialnym ekonomistą. Joanna Mucha ucina te spekulacje jednym zdaniem: - Nie komentuję życia osobistego. Natomiast, jak twierdzi, w zespole do spraw zwierząt zrobiono wiele w kwestii egzekwowania praw. - Temat ochrony zwierząt jest stale obecny w mediach, dzięki nam powołani zostali wojewódzcy koordynatorzy ds. zwierząt. Wszyscy oczekują spektakularnego ogłoszenia ustawy, ale niedługo będziemy ją procedować przez Sejm - wylicza i zaznacza: - Poseł Kłopotek był tylko dwa razy, a spotkań było kilkadziesiąt.

Jednak jej wycofanie z polityki widoczne jest również dla partyjnych kolegów, którzy wiążą je z faktem, że nie została wybrana na wiceprzewodniczącą klubu PO. - Choć znalazła się w pakiecie osób rekomendowanych przez premiera Donalda Tuska - podkreśla jeden z polityków PO. W tym pakiecie znaleźli się też: Sławomir Nowak i Iwona Śledzińska-Katarasińska. Wybrano jednak osoby zgłoszone przez szeregowych członków klubu.

- To pokazało też, że ze strony członków klubu występuje jakiś problem z akceptacją Joanny Muchy. Akcją wycięcia jej kandydatury sterowały kobiety. Młode i ciut starsze posłanki PO - uśmiecha się jeden z posłów. I dodaje: - Trudno ukryć, że w Platformie niechęć kobiet do Joanny Muchy jest większa niż mężczyzn. Dlaczego? Bo jest za ładna i zbyt często pokazuje się w mediach. Joanna Mucha przyznaje, że moment wyborów wewnątrz PO był dla niej trudny. - Nie spodziewałam się, że zostanę przewodniczącą. Ale dostałam propozycję startowania w tych wyborach i nie mam zwyczaju chować głowy w piasek. Jednak liczba głosów przeciwko mnie sprawiła, że zabolało mnie to bardziej, niż myślałam - opowiada.

Swoje wycofanie się z pierwszego planu polityki tłumaczy katastrofą smoleńską. - Od tego czasu przestałam pojawiać się w mediach - mówi, dodając, że jest to jej własny wybór.

- Gdy wchodziłam do polityki, miałam nadzieję, że będę zajmować się merytorycznymi rzeczami. Tymczasem zapraszano mnie do debat, gdzie tematem była albo katastrofa smoleńska, albo krzyż. Chciano, abym odnosiła się do warstwy symbolicznej. A dla mnie to trudna sprawa, nie potrafię o tym mówić, co nie znaczy jednak, że krytykuję tych, którzy w tej dyskusji biorą udział. Z tego też powodu odeszłam na drugi plan - tłumaczy posłanka.

Ale w samej PO krąży o niej wiele opowieści, które mają wskazywać na to, że koledzy tracą do niej zaufanie. - Jest z nią problem, choćby taki, że osoba tak wykształcona jak ona, z doktoratem, nie znalazła sobie w pracy parlamentarnej działki, w której mogłaby zostać uznana za eksperta.

Pierwszą jej próbą była Komisja Zdrowia, ale tam napotkała opór ze strony członków - koleżanek, które też chciały być aktywne - tłumaczy jej partyjny kolega. Zdaniem innego parlamentarzysty w Komisji Zdrowia nie układało jej się z wiceprzewodniczącą Beatą Małecką-Liberą. - Ale inne panie też niespecjalnie ją lubiły, więc dołączyła do Komisji Finansów Publicznych. I też jej tam nie widać - uważa.

Czytaj także:
* 'Starsi ludzie chodzą do lekarza dla rozrywki'. Mucha nie będzie lubelską 'jedynką' PO
* Joanna Mucha: wizyta u lekarza to rozrywka dla starszych
* Posłanka Joanna Mucha: Nie chciałam nikogo urazić
* 'Wizyta u lekarza to rozrywka dla starszych'. PiS chce ukarania Muchy

Joanna Mucha odpiera te zarzuty, mówiąc: - Ostatnią ustawę do prowadzenia w Komisji Zdrowia otrzymałam w 2007 r. w listopadzie, miesiąc po tym, jak zostałam posłanką. Od tamtej pory, mimo setek moich próśb, nie weszłam nawet do podkomisji i nie były to moje decyzje. W Komisji Finansów jestem od miesiąca, a większość posiedzeń dotyczyła spraw już rozpoczętych, związanych z zamykaniem budżetu.

Dziwi się też pogłoskom, że koleżanki posłanki są jej niechętne. - Lubię ludzi. A jeśli czasem spotyka mnie tępa nienawiść, rozkładam ręce, bo nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego ktoś odrzuca moją życzliwość - odpowiada.

Kolejną z opowieści jest to, że Mucha może być konkurencją dla Sławomira Nowaka. - Wyczuł, że ona stwarza mu konkurencję, i próbował odstawić ją na boczny tor. Wolałby, aby była ozdobą w partii, a nie merytorycznym partnerem - mówi nam nasz informator z PO. Ale Joanna Mucha i temu zadaje kłam: - Ze Sławkiem Nowakiem bardzo się lubimy, mamy sympatyczne relacje od czasów pamiętnego głosowania w klubie, gdzie nasze wyniki, bo on też nie miał wysokiego, skomentowaliśmy w taki sposób, że jeszcze więcej dobrej pracy z naszej strony i zaczniemy dostawać głosy na minusie - żartuje.

W PO komentowana jest też jej wojna z Januszem Palikotem. Jedni mówią, że wszystko zaczęło się od tego, że Palikot na swoim blogu zasugerował jej romans z Jarosławem Gowinem, inni - że poszło o schedę po Palikocie w Lublinie. Zdaniem Joanny Muchy ich relacje popsuły się dużo wcześniej, bo wytykała mu, co robi źle, gdy był jeszcze szefem in spe regionu w Lublinie. - On nie potrafił oddzielić dobrych rad od krytyki. A ja jestem patriotką PO, silnie związana z partią, podczas kiedy Palikot partii szkodził. Gdy trwała wewnętrzna walka o przywództwo w PO, Palikot mówił na mój temat potworne rzeczy. Uznałam, że stracił zdolność honorową - podsumowuje posłanka.

Jakkolwiek punktować jej ostatnie porażki, to dziś każdy w Polsce wie, kim jest Joanna Mucha. - W końcu PO nie jest partią przeciętniaków, tylko osobowości, i od tej strony można powiedzieć, że Joanna Mucha jest dziś marką samą w sobie - mówi poseł Michał Szczerba. Ona sama zaznacza, że w polityce liczy się długodystansowość, a nie efekciarskie sukcesy i stanowiska. - Nie śpieszę się, mam świadomość, jak wiele jeszcze muszę się nauczyć - dodaje. Jeden z jej kolegów podkreśla, że wśród parlamentarzystów, gdzie wiele osób nadal jest anonimowych, ona potrafiła się wyróżnić. A to gwarantuje, że w polityce ma wciąż otwarte drzwi.

Anita Czupryn

Czytaj także:
* 'Starsi ludzie chodzą do lekarza dla rozrywki'. Mucha nie będzie lubelską 'jedynką' PO
* Joanna Mucha: wizyta u lekarza to rozrywka dla starszych
* Posłanka Joanna Mucha: Nie chciałam nikogo urazić
* 'Wizyta u lekarza to rozrywka dla starszych'. PiS chce ukarania Muchy

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Materiał oryginalny: Feralny wywiad i wielkie kłopoty posłanki Muchy - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

t
trt

ktoś taki jak J. Mucha jest "politykiem" takiego szczebla a nadaje się co najwyżej aby robić to co jej imienniczka A. Mucha. Uroda nie ma żadnego pozytywnego związku (a dotychczasowe realia wykazują że wręcz odwrotnie) z predyspozycjami do polityki. Ciekawe też jak zrobiła ten doktorat?

n
nemo

odpierdol sie gowniaro od emerytow -Cale zycie odprowadzalismy skladki zdrowotne i chuj cie obchodzi co,gdzie i jak bedziemy sie leczyc . Jak bylismy mlodzi przez mysl nam nie przeszlo zeby wypominac osobom starszym ze sie lecza.Kazdy chce zyc jak najdluzej i kazdy boi sie choroby. A ty mucha wtym czasie,jak my obecni emeryci pracowalismy to jeszcze siedzialas u ojca w rozporku

b
bonton

Skończyła się Pani jedną wypowiedzią i już nigdy ani ja ani moja rodzina na Panią nie zagłosuję, jesteśmy z Lublina.

w
wiesio

Super uroda, inteligencja i... wszystko do czasu. Pani Poseł, tak głędzic to mogę sobie ja, sterczący m.in. z Pani woli w kolejkach u lekarza. Ale nigdy Pani; osoba, która stanowi prawo. Dlatego niech Pani odejdzie, wstydu sobie oszczędzi, a nam to przyniesie ulgę. Za błędy trzeba płacić!

w
wsa

A ja się podpisuję pod tym co napisał w pierwszej wersji......

k
kssen

No i faktycznie szkoda. Dyskusja zrobiła sie gazetowa, czyli zupełnie powierzchowna a problem jest i to poważny. Jestem lekarzem i widzę to z bliska. Chodzi o całkiem sporą grupe ludzi zatykających przychodnie zarówno opieki podstawowej, jak i specjalistycznej, domagających sie coraz to nowych badań, szukających coraz to nowych, modnych chorób. Wcale nie chodzi o osoby stare, średnia wieku to raczej 50-60 lat. Znam ludzi, którzy na raz lecza sie u 8-9 specjalistów. I system singapurski, o którym nieopatrznie palneła Pani Mucha zmniejsza ten problem. No tylko jak sie to tak głupio przedstawia, to jasne, ze pali sie na wstepie jakakolwiek dyskusje nad zmiana naszego modelu - marnotrawnego i nie przynoszącego nikomu żadnej satysfakcji.

z
zwolennik po

Emetyci i ręciści popierajcie tuska czynem ,umierajcie przed terminem,ponieważ cuda tuska doporowadziły do ruiny finansów naszego państwa.Kasa pusta zabierają się za oszczędności złożone przez nas modych na nasze emerytury.Rozgonić natychmiasty.

H
Halszka

z glupoty ,zadufania w sobie glupia ,zadufana pinda!!!!!!!!!!!!!! mysli ,ze ladana dupa wszystko zalatwi?????????????????? Ludzie trzymajcie mnie!!!!!!!!!!!!!!

j
janek

Najpierw myślimy potem mówimy???? I skoro ktoś nie umie zapanować nad swoimi słowami to dlaczego ten na prochach nie odchodzi z polityki???? Mam rozumieć że tv pokazują go jako ciekawy okaz??? Ciekawostka przyrodnicza????

i
icuś

Najlepiej sprzedać tę lanserkę Uniwerkowi z warszafki. Tam będzie wśród swoich: Środa, Krzemiński, Czapliński i inni politykierzy z salonów TVN odPOwiednio Ją ustawią.

m
muchołapka

Teraz w panice stara się "odwrócić kota ogonem", bo wie, że gra idzie o wysoką stawkę - do wyborów coraz bliżej, a z takim "garbem" na plecach na reelekcję nie ma co liczyć.
Niestety pani Mucho - ogólna zasada jest taka że najpierw myślimy, potem mówimy, zresztą... skoro pani nie umie zapanować nad własnymi słowami - bo proszę wybaczyć, ale "zła autoryzacja wywiadu" to raczej kiepskie tłumaczenie - to po co się było pchać do polityki? Polityk jest osoba publiczną i musi zdawać sobie sprawę co mówi, bo kazde "chlapnięcie" może go drogo kosztwać. Wiadomo, chodziło o "grubą kasę", bo sprawy obywateli graja tu raczej drugo- a nawet trzeciorzędną rolę. Dla polityków obywatel jest dobry wtedy gdy generuje zysk do budżetu oraz gdy co 4 lata stawia krzyżyk na kartach do głosowania. Poza tym - może sobie zdychać i spoko.
Zresztą nie ma się co pani już "ciskać", za późno - lublinianie pani podziękują przy urnie....

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Feralny wywiad i wielkie kłopoty posłanki Muchy

B
Były wyborca PO

Oczywiście, że lepiej być młodym pięknym i bogatym niż starym, brzydkim, chorym i biednym. Jednak pani poseł oraz jej zwolennicy raczyli zapomnieć o tym ,że poziom cywilizacyjny kraju mierzy się stosunkiem do ludzi starszych. W swoich wyjaśnieniach p Mucha tylo się pogrąża. Obawiam sie, że jej wypowiedź, ta zarówno inkryminowana jak i ta sprostowana świadczy o poziomie wrażliwości społecznej PO. W epoce napoleońskiej o takiej sytuacji mówiono "To nie zbrodnia to błąd", a Stanisław Jerzy Lec ujął to równie dobitnie cyt. :Popełnił zbrodnię: zabił człowieka! W sobie. Czy ekonomia zdrowia którą zajmuje się pani poseł to taka "nauka" która ocenia na kim postawić krzyżyk, a komu dać jeszce pożyć? Polecam wiecej empatii. Brońmy ludzi starszych - swoich rodziców i dziadków bo oni nie mają siły przebicia. Bronmy ich także z myślą o swojej przyszłości.

O
Obywatel Rzeczypospolitej

Od kwestii merytorycznych związanych z korzystaniem z usług medycznych i opieki zdrowotnej jest NFZ z całym swoim zapleczem kontrolnym oraz NIK.

Wcześniej czy później doświadczyś na sobie samym lub kimś najbliższym jak wygląda "rozrywka" w przychodniach i szpitalach.
Pomyslałeś kiedyś, że koszty leczenia i oparacji takiego młodziaka jak Ty pokrywane są ze środków tych, którzy teraz są na emeryturze i nadal łożą na podstawową opiekę zdrowotną?

Liczby są kolego takie, że utrzymanie sejmu kosztuje nas podatników około 400 milionów PLN rocznie - tam to dopiero się kolego bawią, bawią za nasze pieniądze...

24h

...

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3