Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[FESTIWAL CANNES 2018] Ruszył Festiwal Filmowy w Cannes. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z szansą na Złotą Palmę

Aleksandra Gersz (AIP)
Kadry z filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego
Kadry z filmu "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego Łukasz Bąk/Materiały prasowe
Rozpoczął się 71. Festiwal Filmowy w Cannes. Ten rok może być od dla Polaków wyjątkowo szczęśliwy. W Konkursie Głównym startuje bowiem nowy film twórcy oscarowej Idy – „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego. W Cannes pojawi się także sześć innych polskich tytułów.

„Zimna wojna” (Cold War) to pierwszy do 28 lat film w języku polskim (od „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego) oraz pierwszy od 2002 r. (Roman Polański zaprezentował wtedy „Pianistę) obraz polskiego reżysera który może zdobyć Złotą Palmę. Czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego, koprodukcja polsko-francusko-brytyjska, dzieje się w latach 50. i 60. XX wieku. Jego bohaterowie to kobieta i mężczyzna (Joanna Kulig i Tomasz Kot) pochodzący z różnych środowisk, którzy wikłają się w wielką, lecz trudną miłość. Ważną rolę w filmie, w którym pojawiają się również Agata Kulesz i Borys Szyc, gra również zepół Mazowsze i polska muzyka ludowa.

Zagraniczne media podkreślają, że nowy film Pawła Pawlikowskiego, który w 2015 r. dostał Oscara za „Idę” w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, ma spore szanse na Złotą Palmę – główną nagrodę na canneńskim festiwalu. Na 71. festiwalu Pawlikowski będzie rywalizował o to prestiżowe wyróżnienie z m.in. Amerykaninem Spike’m Lee (film „BlacKkKlansman”), Francuzem Jean-Lucem Godardem („Le Livre d’Image”) i reżyserem z Iranu Asgharem Farhadim („Everybody Knows”). O tym, do kogo powędruje Złota Palma, zadecyduje jury pod przewodnictwem aktorki Cate Blanchett.

„Zimna wojna” to nie jedyny polski akcent na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. O nagrody w innych sekcjach konkursowych powalczy jeszcze sześć innych obrazów z Polski, w tym rosyjsko-niemiecko-polsko-kazachsko-chińska „Ayka” Siergieja Dworcewoja. Za zdjęcia do filmu odpowiada Jolanta Dylewska, a za charakteryzację – Tomasz Matraszek.

Swój nowy film zaprezentuje także twórczyni „Córek dancingu” Agnieszka Smoczyńska. „Fuga”, historia kobiety, która po stracie pamięci wraca do rodziny i nie może odnaleźć się w roli żony i matki, zostanie zaprezentowana w sekcji Tydzień Krytyki Filmowej. W tym roku docenione zostały także polskie filmy krótkometrażowe: „III” Marty Pajek (Konkurs Filmów Krótkometrażowych) i „Inny” Marty Magnuskiej (sekcja Cinéfondation), a także „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Ten ostatni film, który zaprezentowany zostanie w ramach pokazów specjalnych, to adaptacja książki „cesarza reportażu” Ryszarda Kapuścińskiego.

Listę polskich pretendentów do nagród w Cannes zamykają: „Blizny” Agnieszki Zwiefki, koprodukcja polsko-niemiecka, którą widzowie będa mogli obejrzeć w ramach sekcji Work in Progress. W sekcji Un Certain Regard można zobaczyć również „Żniwa” Etienne’a Kallosama, do których zdjęcia realizował Michał Englert. Z kolei poza konkursem pokazany zostanie „Start” Jerzego Skolimowskiego, film z 1967 r.

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w cieniu afery seksualnej #metoo. Władze festiwalu wraz z francuskim rządem uruchomią specjalną linię pomocy dla wszystkich kobiet oraz mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy seksualnej.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy narodził się w Cannes na Lazurowym Wybrzeżu we Francji w 1946 r. i szybko stał się jedną z najbardziej prestiżowych europejskich imprez filmowych. Filmy prezentują tam twórcy z całego świata: nie tylko debiutanci, ale również światowe gwiazdy kina. W historii Cannes Złota Palmę – najbardziej prestiżową nagrodę przyznawaną w Konkursie Głównym – dostało dotychczas dwóch Polaków: Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza” w 1981 r. oraz Roman Polański za „Pianistę” w 2002 r. Z kolei Złotą Palmę za rolę aktorską otrzymała w 1990 r. Krystyna Janda za „Przesłuchanie”.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: [FESTIWAL CANNES 2018] Ruszył Festiwal Filmowy w Cannes. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego z szansą na Złotą Palmę - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski