18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Czas i Dźwięk: Wyjątkowy koncert skrzypcowy Andrzeja Nikodemowicza (ZDJĘCIA)

Joanna Biegalska
Dominika Falger z udziałem Świętokrzyskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jacka Rogali wykonała koncert skrzypcowy Andrzeja Nikodemowicza.
Dominika Falger z udziałem Świętokrzyskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jacka Rogali wykonała koncert skrzypcowy Andrzeja Nikodemowicza. bieg
W ramach lubelskiego Festiwalu Czas i Dźwięk publiczność usłyszała po raz pierwszy jedną z piękniejszych kompozycji Andrzeja Nikodemowicza. Koncert skrzypcowy, dzieło bardzo trudne i wymagające wnikliwego zrozumienia zabrzmiało po 40 latach od jego powstania dzięki solistce-skrzypaczce Dominice Falger i filharmonikom kieleckim pod batutą Jacka Rogali. Sam kompozytor Andrzej Nikodemowicz obecny na koncercie nie ukrywał wzruszenia.

W miniony piątek wieczorem, w auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, odbył się wyjątkowy koncert w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Andrzej Nikodemowicz - czas i dźwięk.

Jako solistka wystąpiła utalentowana skrzypaczka Dominika Falger mieszkająca w Austrii, koncertmistrz Wiener Symphoniker. W jej wykonaniu usłyszeliśmy koncert skrzypcowy Andrzeja Nikodemowicza, wykonany po raz pierwszy publicznie od momentu skomponowania w 1973 roku. Solistce towarzyszyła orkiestra symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach pod batutą Jacka Rogali.

Publiczność usłyszała koncert skomponowany w stylu późno romantycznym z elementami sonorystyki i ekspresjonizmu, który mimo swojej metryki zabrzmiał niezwykle świeżo i nowatorsko. Pięcioczęściowe dzieło z dwoma interludiami zaskoczyło ekspresją zarówno melodyczną jak i rytmiczną. Bogata instrumentacja i wyjątkowe dialogowanie skrzypiec z fortepianem na przemian z harfą nadawało niezwykłej wyrazistość temu dziełu. Tylko żal, że musieliśmy czekać tak długo na prawykonanie dzieła Andrzeja Nikodemowicza, jednego z największych twórców współczesnych, którego śmiało można zaliczyć do ikon polskich kompozytorów formatu Krzysztofa Pendereckiego.

Dominika Falger pokazała wielowątkowość i niezwykłą barwę koncertu. Wymagające wirtuozostwa piekielnie trudne frazy wykonywała z lekkością i finezją godną podziwu, piękne kantyleny odkrywała dla słuchacza z głębią uczuć. Interpretacja tego dzieła była także sukcesem orkiestry, którą po mistrzowsku, z dużą swobodą ale i pomysłem, poprowadził dyrygent Jacek Rogala.

Miłym wydarzeniem, które miało miejsce podczas koncertu było wręczenie Adamowi Natankowi, znanemu i cenionemu dyrygentowi oraz zasłużonemu wieloletniemu dyrektorowi Filharmonii Lubelskiej Medalu Prezydenta Miasta Lublin. Gratulacje i odznaczenie wręczył osobiście prezydent Krzysztof Żuk. Wzruszony Adam Natanek, który przyszedł na koncert swojego przyjaciela Andrzeja Nikodemowicza nie ukrywał, że wyróżnienie bardzo go zaskoczyło i uradowało.

Piątkowe spotkanie otworzyła uwertura do opery „Semiramida” Rossiniego, a zamknęły Cztery Tańce Symfoniczne Edwarda Griega. Romantyczne brzmienia stworzyły solidne ramy dla sonorystyki Nikodemowicza. Koncert poprowadziła Teresa Księska Falger, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Andrzej Nikodemowicz czas i dźwięk.

***
Przypomnijmy. Cykl koncertów w ramach Festiwalu rozpoczął się 22 września i zakończy we wtorek 1 października. Przed nami jeszcze dwie odsłony. W niedzielę o godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej odbędzie się Koncert Muzyki Sakralnej w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, którym będzie towarzyszyła orkiestra kameralna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. W programie wybrane dzieła Andrzeja Nikodemowicza.

Na zakończenie Festiwalu w auli Wyszyńskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wystąpi z recitalem fortepianowym Maciej Grzybowski. W programie kompozycje Bacha, Brahmsa, Weberna, Szymańskiego, Lutosławskiego i Chopina. Podczas ostatniego koncertu odbędzie się promocja książki „Adam Natanek – Portret Artysty”. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski