Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Dwa Brzegi. Plejada twórców filmowych w Kazimierzu

Gabriela Bogaczyk
Dwa Brzegi otworzy japoński film „Złodziejaszki”
Dwa Brzegi otworzy japoński film „Złodziejaszki” mat. nadesłane
Piękne, mocne i wzruszające kino - tak Grażyna Torbicka zapowiada tegoroczny program Dwóch Brzegów. Bilety na seans otwarcia festiwalu wysprzedały się przez internet w trzy minuty. Co nas czeka w Kazimierzu i Janowcu?

W sobotę, na rozpoczęcie festiwalu zobaczymy po raz pierwszy w Polsce film „Złodziejaszki” w reżyserii japońskiego twórcy Hirokazu Koreedy.

- Znany jest z tego, że fantastycznie portretuje rodzinę, w zupełnie nieoczekiwany i niebanalny sposób. Wyłania się z tego również portret współczesnego człowieka w obliczu metropolii. Reżyser zadaje pytanie, czy więzy krwi we współczesnych czasach są jeszcze elementem scalającym rodzinę - zapowiada Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna Dwóch Brzegów.

Widzowie, którzy nie dostaną się na galę otwarcia w sobotę, będą mogli zobaczyć film jeszcze 3 sierpnia o godz. 16.15.

Otwarcie filmowego festiwalu uświetni koncert Katarzyny Nosowskiej z gościnnym udziałem Zamilskiej. Na scenie kazimierskiego zamku o godz. 21 spotka się zatem pierwsza dama polskiej sceny rockowej z pierwszą damą polskiego techno.

Dzień później, w niedzielę na zamku w Janowcu zagra Raz Dwa Trzy. Zespół zaprosił znakomite wokalistki: Magdę Umer, Stanisławę Celińską, Anię Rusowicz, Darię Zawiałow.

Wróćmy do filmów. Bohaterem cyklu „I Bóg stworzył aktora” będzie w tym roku Arkadiusz Jakubik.

- Jakubik jest trudnym zjawiskiem do zdefiniowania. Jest nie tylko aktorem, ale też reżyserem, scenarzystą, muzykiem - mówi Torbicka.

To również on będzie w tym roku spowiadać się na spotkaniu z widzami podczas tradycyjnego cyklu „Spowiedź twórcy filmowego”. Jakubika zobaczymy jeszcze na scenie muzycznej razem ze swoim zespołem Dr Misio oraz solo z płytą „Szatan na Kabatach”.

Od 28 lipca do 5 sierpnia w Kazimierzu będzie można zobaczyć na żywo czołówkę polskich twórców filmowych. Widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniach z Joanną Kulig, Danutą Stenką, Bartłomiejem Topą, Łukaszem Simlatem, Aleksandrą Konieczną, Robertem Więckiewiczem, Mają Komo-rowską czy Krzysztofem Zanussim.

Jeśli chodzi o filmy zagraniczne to ze szczególną uwagą będziemy przyglądać się węgierskiemu kinu. Zobaczymy film Karola Makka „Inne spojrzenie” z 1982 roku, w którym główne role zagrały Grażyna Szapołowska i Jadwiga Jankowska-Cieślak, która otrzymała za tę rolę Złotą Palmę w Cannes.

- Film nawiązuje do lat 50. na Węgrzech, a w tle mamy mocny akcent polityczno-społeczny. Jednak na pierwszym planie jest relacja tych dwóch bohaterek. Był to jeden z pierwszych filmów, który w taki sposób i z takim sukcesem ukazał w światowym kinie miłość homoseksualną dwóch kobiet. Cieszę się, że obie aktorki, po ponad 30 latach od premiery, będą gośćmi specjalnymi pokazu na Dwóch Brzegach - przyznaje Grażyna Torbicka.

4 sierpnia na zamknięcie festiwalu zobaczymy film „Dogman” w reżyserii Matteo Garrone. Główny aktor Marcello Fonte zachwycił jury w Cannes, które nagrodziło go Złotą Palmą dla najlepszego aktora.

- To opowieść o człowieku, który z natury jest czystą dobrocią. Niesie ze sobą całkowite zaufanie do drugiego człowieka. Czy taka postać we współczesnym świecie ma szansę na przeżycie? To jest pytanie, które stawia reżyser. Bardzo piękny, mocny i wzruszający film - mówi dyrektor artystyczna.

I zaznacza, że film otwarcia i zamknięcia mówią o bardzo trudnych tematach, ale mają w sobie jakieś pozytywne przesłani.

- Tegorocznym hasłem jest „Kino, które łączy”. Łączy dwa brzegi Wisły, różne spojrzenia na sztukę, różne pojmowanie świata i różne oblicza człowieczeństwa we współczesnym świecie - dodaje szefowa festiwalu.

Zwieńczeniem Dwóch Brzegów będzie seans filmowy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. 5 sierpnia o godz. 18 zobaczymy film „Tranzyt”.

- Wybrałam go, bo wydaje mi się, że porusza bardzo ważny temat i pozwala widzowi zastanowić nad tym, czym jest dzisiaj problem emigracji i co zmusza człowieka do opuszczenia swojej ojczyzny - puentuje Torbicka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski