Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmów rosyjskich Sputnik w Chatce Żaka (program)

Sylwia Hejno
Kadr z filmu "Ziemia"
Kadr z filmu "Ziemia" materiały prasowe
W ostatni weekend lubelskiej repliki festiwalu filmów rosyjskich Sputnik w ACK przed nami prawdziwy hit. Jest nim film z 1930 r. pt. "Ziemia" ukraińskiego reżysera Aleksandra Dowżenki. Uwaga, seans z muzyką na żywo!

Obraz Dowżenki zalicza się do kanonu światowej kinematografii z tamtego okresu. Jest to także ostatni film niemy w jego dorobku. Głównym wątkiem tego propagandowego filmu jest kolektywizacja. Młody traktorzysta ginie z rąk kułaka, co powoduje zjednoczenie całej wsi wokół nowo założonej spółdzielni. Nieskomplikowana fabuła i ideologiczny wymiar schodzą na drugi plan za warstwą artystyczną. Tworzą ją specyficzna forma montażu, dygresje i pojedyncze poetyckie obrazy związane ze śmiercią, przemijaniem, naturą i jej cyklami. Wszystko to sprawia, że "Ziemia" - film o budowie kołchozu - staje się pełna metafor związku człowieka i przyrody. W tym swoistym peanie na cześć przyrody zobaczymy także bardzo śmiałe, jak na tamten okres, sceny erotyczne.

W roli tapera w seansie kina niemego wystąpi Marcin Pukaluk. Grał na żywo m.in. do dzieł niemieckiego ekspresjonizmu, jak i do klasyki radzieckiego kina niemego. Muzyka jest dla niego zawsze podporządkowana fabule. Jak sam mówi: "staram się nie burzyć toku narracji filmowej, ale się jej podporządkować. Muzyka ma być elementem składowym".

Przed nami także jedna z najgłośniejszych premier minionego roku w Rosji. "Żyła sobie baba", film Andrieja Smirnowa o stłumieniu powstania chłopów guberni tambowskiej w 1921 r. został nawet okrzyknięty jako "antyrosyjski film sfinansowany przez rosyjski rząd". Do historycznego dzieła Smirnow przygotowywał się przez kilkanaście lat, m.in. zbierając relacje od najstarszych mieszkańców dawnej guberni tambowskiej. Akcja zaczyna się właśnie tam, w roku 1909. Warwara wychodzi za mąż za bogatego chłopa. Kocha jednak innego mężczyznę i to przez pryzmat ich losów docieramy do krwawych lat 1918-1921. Poza tym, że film "Żyła sobie baba" podnosi temat bolszewickich zbrodni, jest także pełen realistycznych (i często niepochlebnych) scen z życia rosyjskiej wsi. Nic dziwnego, że wywołał dyskusję, a sam Smirnow ściągnął na siebie oskarżenia o "antyrosyjskość".

Program:

PIĄTEK - 27.01
20.00 "Ciało",
reż.N. Chubow

SOBOTA - 28.01
18.30 "Ziemia",
reż. A. Dowżenko
20.00 "O potworach i ludziach",
reż. A. Bałabanow

NIEDZIELA - 29.01
17.15 "Żyła sobie baba",
reż. A. Smirnow
20.00"Obojętność" ,
reż. O. Flangolc

ACK Chatka Żaka, bilet 10-12 zł, karnet 40 zł


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski