Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Integracja Ty i Ja". Filmowe portrety niedoskonałości

Sylwia Hejno
Kadr z filmu "Mika" w reż. Joanny Wilczewskiej
Kadr z filmu "Mika" w reż. Joanny Wilczewskiej materiały prasowe
Kino może być doskonałym środkiem do tego, aby społeczeństwo pozbyło się uprzedzeń wobec niepełnosprawnych. Z takiego założenia wychodzą organizatorzy festiwalu filmowego Integracja Ty i Ja. Pierwsze filmy zobaczymy w kinie Bajka 4 września.

Filmowych historii o niepełnosprawności nie brakuje. Ludzkie niedoskonałości to dla kina temat wciąż niewyczerpany. Wystarczy wspomnieć filmy ostatnich sezonów, jak "Imagine" Andrzeja Jakimowskiego, obraz opisujący świat niewidomych, czy słynne "Sesje" Bena Lewina, podczas których sparaliżowany Marc zdobywał się na odwagę, aby po raz pierwszy poznać smak seksu. Podczas lubelskiego przeglądu tak głośnych tytułów wprawdzie nie zobaczymy, ale możemy liczyć na sporo ciekawych dokumentów i krótkich fabuł.

"Uniwersalne przesłanie tych filmów zawiera się w przekonaniu o głębokim sensie zmagania z własnym losem, pokonywania barier i odnajdywania drugiego człowieka" - piszą organizatorzy.

Do tej listy zalicza się m.in. "Lucy". Bohaterka filmu, jedenastoletnia dziewczynka, pogrążona w fascynującym autystycznym świecie, przełamuje jego bariery za pomocą wyobraźni. Co ciekawe - reżyserka jest dziewiętnastolatką i sama ma autystycznego brata.

"Glina" opowiada o nietypowej więzi, która zawiązuje się między Aleksem, modelem, a dużo starszą od niego rzeźbiarką. Pewnego razu spóźniony chłopak odwiedza jej pracownię - był umówiony na sesję. Artystka nawet nie raczy się za siebie obejrzeć, skupiona nad modelowaniem kupki gliny. W pracowni panuje szczelny mrok. Alex siada nieco skonsternowany na podeście, kiedy kobieta podchodzi i kładzie na nim ręce, a on odskakuje jak oparzony wietrząc nieprzyzwoitą propozycję. Dopiero po chwili rozumie, że rzeźbiarka jest niewidoma i patrzy za pomocą dotyku.

Z kolei o zmaganiach z chorobą Alzheimera opowiada "Portret z pamięci". Kamera towarzyszy zmaganiom córki i wnuka z pogrążającą się w chorobie staruszką. Z czasem sytuacja zaczyna ich przerastać.

Program:
4 września, środa, g. 12.00:
"Mika", reż.: Joanna Wilczewska/audiodeskrypcja; "Portret z pamięci", reż.: Marcin Bortkiewicz/ audiodeskrypcja; "Życie stylem dowolnym", reż.: Adam Palenta/ audiodeskrypcja; "Glina", reż.: Michaël Guerraz; "Lucy" reż.: Libby Blood

5 września, czwartek, g. 12.00:
"Zakazać bomb", reż.: Ildikó Hámos-Sohlo; "Gwiezdny pył 7", reż.: Vladimir Perović; "Inny film", reż.: Brygida Frosztęga-Kmiecik

Kino Bajka,ul. Radziszewskiego,wstęp wolny

Kurier Lubelski na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski