Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Legend Lubelskich. Lublin będzie się promował legendami w literackim wydaniu

Małgorzata Szlachetka
Reżyser Łukasz Witt-Michałowski, pisarz Marcin Wroński i z-ca prezydenta Lublina Krzysztof Komorski na prezentacji festiwalu
Reżyser Łukasz Witt-Michałowski, pisarz Marcin Wroński i z-ca prezydenta Lublina Krzysztof Komorski na prezentacji festiwalu fot.anna kurkiewicz
24 września, w sobotę, odbędzie się II edycja Festiwalu Legend Lubelskich. Opowieści sprzed wieków wziął na warsztat pisarz Marcin Wroński.

Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Stare Miasto, szczególnie przestrzeń wokół Trybunału Koronnego. Czas akcji to godz. 12 - 21.

Najważniejsze będą plenerowe spektakle inspirowane legendami o Lublinie. Ich głównym autorem jest Marcin Wroński, autor popularnych kryminałów retro z Lublinem w tle. - Praca nad legendami nie jest typowa dla mojej twórczości, ale dostarczyła mi ciekawych wrażeń. Legenda, w przeciwieństwie do powieści, nie jest utworem skończonym - wyjaśniał w czasie wczorajszej konferencji Marcin Wroński.

Ostateczny efekt będziemy mogli obejrzeć 24 września. Przy Wieży Trynitarskiej odbędzie się premiera „Dintojry”, której autorem jest właśnie Wroński. Reżyserii podjął się Łukasz Witt- Michałowski. „Dintojra” to spektakl inspirowany historią kamienia nie-szczęścia, który do dziś leży w pobliżu zabytkowej Wieży Trynitarskiej. Biada temu, kto tego kamienia dotknie, według legendy był on bowiem m.in. podstawą pod pień katowski, a gdy pewien piekarz użył go do budowy pieca, to sam w nim spłonął. Jak ma się znana legenda do teatralnej formy? Marcin Wroński osadził akcję „Dintojry” w międzywojennym Lublinie, bohaterem opowieści czyniąc rzezimieszka Antka.

Z kolei na placu Rybnym odbędzie się premiera „Pożaru w zamtuzie” też autorstwa Marcina Wrońskiego i w reżyserii Łukasza Witt- Michałowskiego. Jednym z bohaterów tej opowieści jest miejski kat. Spektakl ma być nawiązaniem do pożaru Lublina z 1575 roku, po którym konieczna była odbudowa niemal całego miasta. Lubelscy mieszczanie zrobili to w nowym stylu, który przeszedł do historii pod nazwą renesansu lubelskiego. Dodajmy, że niektóre ze spektakli będą tłumaczone na język migowy.

Mocnym punktem Festiwalu Legend Lubelskich będzie też improwizacja „Legendy dawnego miasta” w wykonaniu grupy Poławiacze Pereł Improv Teatr. W programie są też m.in. pokaz tańca dawnego i spacery po mieście z przewodnikiem.

Nie zabraknie programu adresowanego dla dzieci, a Archiwum Kryminalne z Rynku 8 zaprosi na Zagadki Kryminalne z lat 30. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zapisy obowiązują m.in. na zwiedzanie z przewodnikiem (tel. 532 49 42) i do Archiwum Kryminalnego ( 504 440 508).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski