Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Śladami Singera": Sześć miasteczek jak z opowiadań (PROGRAM)

Sylwia Hejno
Poprzednia edycja Festiwalu "Śladami Singera"
Poprzednia edycja Festiwalu "Śladami Singera" materiały organizatora
W jednym z opowiadań Singera ze zbioru "Gimpel Głupek" pt. "Lustro" mały czarny diablik, skryty za taflą lustra, opowiada o pewnej pięknej, choć pustej kraśniczance. Serwuje także czytelnikowi ciekawostki z życia mieszkańców. Dzięki Singerowi nie tylko Kraśnik, ale inne miasteczka - Biłgoraj, Józefów, Tyszowce, Bychawa czy Szczebrzeszyn odbiły się echem w światowej literaturze. Dzisiaj po raz trzeci rozpoczyna się wędrowny festiwal jego imienia.

- W miejscowościach, które opisywał Singer, wiele się zmieniło, ale wciąż da się wyczuć historię - opowiada Daniel z Izraela, jeden z wolontariuszy, który trzeci raz wyruszy na wędrówkę "Śladami Singera".

Festiwalową ekipę tworzą osoby z różnych zakątków świata - Francji, Hiszpanii, Izraela, Łotwy, Rosji czy Ukrainy. - Na początku byliśmy przyjmowani z pewną rezerwą. Z roku na rok miejscowa publiczność jest coraz liczniejsza, a my jesteśmy przyjmowani coraz cieplej - mówi Witold Dąbrowski z Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. - Poznawanie innego jest jedną z największych wartości festiwalu "Śladami Singera", dlatego cieszę się, że uczestniczy w nim tak wiele osób różnych kultur i narodowości.

W każdej z sześciu festiwalowych miejscowości odbędą się imprezy kulturalne - pokazy, warsztaty, spektakle, gry i zabawy. Wszystkie utrzymane w magicznym, Singerowskim, duchu. Na finał, 25 lipca, organizatorzy zapraszają do Lublina. Wystąpi zespół Hojzes Klezmorim i Teatr CST ze spektaklem "Szlemiel".

- Formuła finału będzie nieco inna niż poprzednio. Tym razem to przedstawiciele poszczególnych miasteczek przyjadą do nas - zapowiada Witold Dąbrowski. - W ten sposób Lublin, jako stolica regionu, będzie gospodarzem, który pomaga mieszkańcom nawzajem się poznać i zachęca do wspólnego działania.

Program Festiwalu "Śladami Singera" na najbliższe dni:

11-12.07, Szczebrzeszyn
11.07: g. 18.30 - sztafeta pamięci, rozmowy z mieszkańcami; g. 20 - kino plenerowe.
12.07: g. 11 - gra miejska pt. "Odkrywamy błędy"; g. 18 - Artyści dla Singera/muzyka, cyrk/teatr/wspólne czytanie 13-14.07, Józefów
13.07: g. 16 - przemarsz korowodu wokół Rynku; g. 17 - sztafeta pamięci; g. 20 - kino plenerowe.
14.07: g. 10 - prezentacja reportaży radiowych; g. 18 - wspólne czytanie opowiadania "Starzec".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski